ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Rekordowa temperatura?

Napisany: 2016-02-03

Rekordowa temperatura?

Ok. godz. 650 na Izerskiej Łące, temperatura spadła do -35,9°C

Podwórko Stacji Turystycznej ORLE 3 lutego 2016 r. o godz. 9:45 (źródło: WebCamera)

Tak było 4 lata temu, kiedy to pierwszy zimowy sezon mogliśmy obserwować poprzez automatyczne stacje meteo rozmieszczone w Górach Izerskich przez Nadleśnictwo Świeradów. W doniesieniu Rekordowy mróz! informowaliśmy o temperaturze zanotowanej 3 lutego 2012 r. nad Jagnięcym Potokiem. Było to wówczas wspomniane -35,9°C - tej zimy temperatura wręcz niewyobrażalna.

Dokładnie 4 lata później, 3 lutego 2016 r. w tym samym miejscu termometr wskazał zaledwie -0,1°C. Od ponad tygodnia w Górach Izerskich trwa odwilż. Dodatnie temperatury sięgające nawet 4°C oraz silny wiatr na tyle skutecznie rozpuściły i wywiały śnieg, że Izerska Łąka przypomina raczej jesienny, lub wczesnowiosenny krajobraz.

Temperatury w Górach Izerskich z poszczególnych stacji pomiarowych Nadleśnictwa Świeradów zanotowane rano 3 lutego 2016 r. (źródło: Nadleśnictwo Świeradów)

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, amerykańskie agencje NOAA i NASA ustaliły, że średnie temperatury minionego roku były najwyższe na Ziemi od czasu rozpoczęcia przez człowieka pomiarów. Temperatura na globie (mierzona na lądzie i na oceanach) w 2015 r. przekroczyła o 0,90°C średnią z XX wieku, i była o 0,16 wyższa niż w 2014. Tym samym 2015 r. został opisany jako najcieplejszy od 1880 r., od kiedy prowadzone są takie statystyki.

Naukowcy tę "ziemską gorączkę" próbują wyjaśnić poprzez zjawisko El Niño - pojawiający się okresowo ciepły prąd na Oceanie Spokojnym, wyjątkowo intensywny od zeszłego roku. Wg przewidywań Dzieciątko utrzyma się do marca br. Nie brakuje specjalistów obwiniających za podgrzewanie atmosfery człowieka emitującego ogromne ilości gazów cieplarnianych.

Izerska Łąka przed CHATKĄ GÓRZYSTÓW 2 lutego 2016 r. o godz. 9:15 (źródło: Nadleśnictwo Świeradów)

Izerska Łąka przed CHATKĄ GÓRZYSTÓW 3 lutego 2016 r. o godz. 8:40 (źródło: Nadleśnictwo Świeradów)

 

Dolna stacja kolei narciarskiej na Stogu Izerskim 3 lutego 2016 r. o godz. 9:45 (źródło: WebCamera)

Górna stacja kolei narciarskiej na Stogu Izerskim 3 lutego 2016 r. o godz. 9:45 (źródło: WebCamera)


 

Może już czas przyzwyczajać się, że zimowa aura to krótki epizod w roku? Góry Izerskie na szczęście oferują znacznie więcej, niż tylko bieganie i zjazdy na nartach. Przez 8-9 bezśnieżnych miesięcy można zażywać w Górach rekreacji, poznawać ich przyrodę i historię, spełniać się kulturalnie. Do czego nieustannie zachęcamy! A zanim pożegnamy zimę pamiętajmy, że może jeszcze pokazać na co ją stać. Luty wszak swe imię zawdzięcza srogości.

red.

Tagi: · zima · Nadleśnictwo Świeradów · sporty zimowe

Linki: · Rekordowy mróz! · Maksymalny minus · A w górach przepięknie... · pl.wikipedia.org/wiki/El_Niño · swieradow.pl.hostingasp.pl · orleturystyczne.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław