ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Lawirowali w starym stylu

Napisany: 2010-02-23

Lawirowali w starym stylu

W Szklarskiej Porębie 20 lutego 2010 r. rozegrano V już Slalom Retro. Pod Szrenicą takie niezwykłe zawody mają budują swą renomę od kilku lat

Przemysław Wiater na stoku podczas V Slalomu Retro w Szklarskiej Porębie (fot. Andrzej Mateusiak)

Zapoczątkował je zorganizowany przez Towarzystwo Izerskie I Bieg Retro, który odbył się w okolicach Stacji Turystycznej Orle w marcu 2004 r. Od tego czasu narciarskie zawody retro w Szklarskiej Porębie odbywają się corocznie. W 2006 r. Bieg Retro został rozszerzony o slalom i tak powstał I Izerski Dwubój Retro. Po kolejnych doświadczeniach organizację Slalomu Retro przejęło miasto Szklarska Poręba. Od 2007 r. odbywają się nie kolidując ze sobą dwie osobne imprezy retro: slalom i bieg, które na stałe wpisały się do kalendarza zimowych atrakcji w mieście. W ubiegłym roku, skrzętnie podpatrując pomysł spod Szrenicy, próbę organizacji narciarskich zawodów retro podjął Karpacz, niestety na przeszkodzie stanął brak śniegu.

Burmistrz Kowar, Mirosław Górecki zaprezentował sanie rogate, na których wraz z Barbarą Cygoń dokonali brawurowego zjazdu (fot. Zygmunt Trylański)

W tegorocznym Slalomie Retro wzięło udział prawie trzydziestu uczestników. Do Szklarskiej Poręby przybyli "retrowcy" z Warszawy, Augustowa, Świeradowa, Mirska, Czech, ale przeważali mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej. Mirosław Górecki, burmistrz Kowar zaprezentował oprócz swoich umiejętności narciarskich również sanie rogate, na których wraz z Barbarą Cygoń, pochodzącą ze Szklarskiej Poręby tegoroczną finalistką Ligi Sań Rogatych, dokonali brawurowego, nagrodzonego hucznymi brawami zjazdu. Dodać należy, że w tym roku w Kowarach organizowana jest już kolejna międzynarodowa edycja Ligi Sań Rogatych, której finał z Przełęczy Okraj odbędzie się w 13 marca. Zawody te współfinansowane są ze środków unijnych, co zapewne mogłoby mieć też miejsce w Szklarskiej Porębie podczas kolejnych edycji narciarskich imprez retro.

Barbara Cygoń pokazała klasę również na nartach (fot. Andrzej Mateusiak)

Przed startem na scenie ustawionej opodal dolnej stacji kolei krzesełkowej na Szrenicę każdy z zawodników musiał się przedstawić i zaprezentować. Punktualnie o 15:00 jako pierwsza na trasę slalomu ustawionego na stoku Ski-Areny pod Szrenicą wystartowała Iwona Abramowicz. Do pokonania było kilka bramek, co nie dla wszystkich było łatwe. Niektórzy z zawodników ukończyli trasę z mniej lub bardziej widowiskowym upadkiem. Retrowców dopingowała okrzykami i gromkimi brawami licznie zgromadzona publiczność, dla której dużą atrakcją była możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć z malowniczo przebranymi w stroje z minionej epoki uczestnikami zawodów.
Zacne jury szklarskoporębskiego V Slalomu Retro w składzie: Jadwiga Kamińska (Przewodnicząca Koła Przewodników Sudeckich w Szklarskiej Porębie), Grzegorz Sokoliński (Przewodniczący Rady Miasta) i mistrz Henryk Łupkowski (właściciel "Leśnej Huty") wnikliwie oceniało sprzęt, strój, czas przejazdu i styl jazdy prezentowany przez zawodników.

Uczestnicy po udanych zawodach... (fot. Zygmunt Trylański)

Nadprogramowo po przejechaniu trasy slalomu narciarze retro z okrzykiem "Precz z plastikiem!" dokonali niecodziennego zjazdu trasą nartostrady "Puchatek", po czym zgodnie udali się do "Szałasu Żywca" na zasłużoną herbatę.

Na podium: 1 miejsce - Maja Misztal, 2 miejsce - Barbara Cygoń, 3 miejsce - Iwona Abramowicz (fot. Zygmunt Trylański

O godz. 17 odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców dokonana przez burmistrza Arkadiusza Wichniaka. W kolejności zajętych miejsc wśród Pań zwyciężyły: Maja Misztal, Barbara Cygoń i Iwona Abramowicz (wszystkie ze Szklarskiej Poręby). Zaś pośród Panów: Waldemar Bobowski (Jelenia Góra), Maciej Krzywiński (Augustów) oraz Feliks Rosik (Jelenia Góra). Godnym podkreślenia jest fakt, że organizatorzy starali się nagrodzić jak największą ilość uczestników, z których każdy dostał pamiątkowy dyplom, numer startowy i plakat zawodów. Jest to zrozumiałe, gdyż zdobycie stosownego stroju i ekwipunku nie jest czymś prostym, a niejednokrotnie wymaga wielu zabiegów oraz kosztów. Głównym organizatorem tej udanej imprezy był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej wspierany przez Referat Promocji Miasta oraz licznych sponsorów.

Przemysław Wiater

Tagi: · trasy narciarskie · wyciągi narciarskie · narty biegowe

Linki: · RETROwer do Jizerki

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław