ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Wielki Staw w muzeum

Napisany: 2016-10-03

Wielki Staw w muzeum

Obraz Hermanna Hendricha zawisł w Muzeum Karkonoskim – Domu Braci Hauptmannów

WIELKI STAW W KARKONOSZACH WIECZOROWĄ PORĄ, Hermann Hendrich

Świątynia Legend – legendarna Sagenhalle w Szklarskiej Porębie powstała za sprawą niemieckiego artysty Hermanna Hendricha. Prezentowała dzieła swego autora. Niezwykłe malarstwo skupione na starogermańskich mitach, nordyckiej kulturze i surowym krajobrazie, zainspirowane także Karkonoszami. Symboliczny Duch Gór stał się motywem niejednego obrazu Hendircha. Jemu właśnie poświęcone było osiem głównych dzieł zapełniających ściany Świątyni Legend.
Dziś o Sagenhalle możemy tylko poczytać i wysłuchać prelekcji okraszonych archiwalnymi fotografiami. Podobnie jak o prezentowanych w niej obrazach... Okoliczności, wskutek których spłonęła w latach 60. XX w., pozostają nieznane.

(fot. Krzysztof Tęcza)

Aczkolwiek spuścizna zakochanego w Karkonoszach malarza nie przepadła zupełnie. Nawet w Szklarskiej Porębie znajduje się jedno z płócien secesjonisty. Szkoła podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki uratowała obraz pt. Wielki Staw w Karkonoszach wieczorową porą.
Jako że podstawówka, choć placówka publiczna, nie umożliwia swobodnego podziwiania dzieła – w miniony piątek, 30 września 2016 r., obraz zmienił lokalizację. Za zgodą Mirosława Grafa, burmistrza Szklarskiej Poręby, trafił do innej placówki. Kontynuującego misję Hendricha, Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – filii Muzeum Karkonoskiego.

(fot. Krzysztof Tęcza)

Wielki Staw... uroczyście przekazała Justyna Kozik – dyrektorka szkoły w ręce Gabrieli Zawiły – dyrektorki Muzeum Karkonoskiego. W tym miłym akcie darowizny uczestniczyła także Bożena Danielska – dyrektorka Domu Braci Hauptmannów.
Po prezentacji gościom uroczystości obraz na jakiś czas zniknie z oczu publiczności, bowiem przejdzie kurację konserwatorów.
Na zakończenie Feliks Rosik, sekretarz miasta Szklarskiej Poręby, przekazał informację, iż miejska rada podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Hofmanowskim, na cześć innego malarza tworzącego w Szklarskiej Porębie – Wlastimila Hofmana.

Po zakończeniu podniosłych i oficjalnych gestów, nadszedł czas na porcję wiedzy. Przedstawił ją niezawodny tropiciel karkonosko-izerskich niezwykłości i chodząca skarbnica historii – Przemysław Wiater. Rozpoczął od przybliżenia postaci Hermanna Hendricha, aby przejść do jego twórczości.
Wspomniane wielkoformatowe malowidła w W Sagenhalle przedstawiały legendy o Duchu Gór w konkretnych pejzażach karkonoskich. Wielki Staw... ukazuje już tylko krajobraz, bez tajemniczego władcy gór. Nic dziwnego, wszak powstał niemal dwadzieścia lat później. Mimo to będzie z pewnością jedną z perełek szklarskoporębskiego muzeum, do którego zawsze warto zaglądać.

Krzysztof Tęcza, al

Tagi: · Szklarska Poręba · wystawa

Linki: · Rembrandt w Jeleniej Górze · Zafascynowany magią · Spotkanie z nieśmiertelnymi

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław