ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Jodła za szkodę

Napisany: 2016-10-13

Jodła za szkodę

Wolontariusze pomagali sadzić jodłowe lasy na Liberecku

Sadzenie drzewek w okolicach Gródka nad Nysą przez pracowników ŠKODA AUTO a.s. (źródło: NpzaJh)

W pobliżu Gródka nad Nysą minionej soboty spotkało się niemal czterdziestu ochotników, aby miejscowy las wzbogacić o jodłę białokorą. Do południa wysadzili jej aż 250 sztuk i do tego jeszcze pomogli wyczyścić sąsiednią część lasu, gdzie będą dalsze wysadzenia. Wolontariuszami byli pracownicy spółki ŠKODA AUTO a.s., którzy w pracach społecznych uczestniczą regularnie.
– W ramach swej odpowiedzialności społecznej ŠKODA próbuje corocznie zazielenić przestrzeń, w której żyjemy i pracujemy. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przyłączyć się i pomóc wysadzić drzewka, z których wyrośnie las. Ta praca urozmaiciła nasze codzienne życia. Poza pomocą przyrodzie wzmocniła nasz zespół – mówi w imieniu wolontariuszy Jana Šrámová ze spółki ŠKODA AUTO.

Na obszarze Gródka nad Nysą będzie wysadzone przeszło 6000 nowych drzewek. Dzięki czemu miejscowe lasy znów będą różnorodniejsze gatunkowo.
– Jako gmina staramy się opiekować swymi lasami bardzo odpowiedzialnie. Jesteśmy pewni, że nieco wyższe na nie nakłady finansowe w przyszłości wielokrotnie się zwrócą – mówił w sobotę burmistrz Gródka nad Nysą, Pavel Farský. – Widziałem entuzjazm wolontariuszy. Za to, że we wolnym czasie nie wahali się pomóc, bardzo ich szanuję. Jestem rad, że wciąż między nami tacy ludzie się znajdują – pochwalił wolontariuszy gospodarz Hrádka.

Nasadzony zakątek w Gródku nad Nysą jest częścią większego przedsięwzięcia, wartego 880 tys. koron czeskich. W jego ramach skład gatunkowy gminnych lasów wzbogaci się na Liberecku o 27 tysięcy sadzonek buków, dębów i jodeł. Do programu przystąpiło 9 gmin: Hrádek nad Nisou, Rynoltice, Bílý kostel, Kryštofovo údolí, Šimonovice, Dlouhý Most, Rádlo, Rychnov u Jablonce nad Nisou oraz krajowy Liberec. Celem jest zwiększenie bioróżnorodności leśnej, niezbędnej dla długowieczności i naturalnej, zdrowej egzystencji lasów. Fundacja dla Ochrony i Odnowy Gór Izerskich zapłaci gminom za nakłady poniesione na sadzonki w wysokości 225 tys. koron. Tak fundacja przyczynia się do nasadzeń tych gatunków drzew, z których pielęgnacją wiążą się wyższe koszty. Gminy w projekt zaangażowały niemałe prace i ze swych budżetów wydały już ok. 655 tys. koron.

– Dęby, a zwłaszcza jodły wymagają długookresowej i kosztownej ochrony przed uszkodzeniami zwierzęcymi. Niezbędne jest wybudowanie wokół nich dostatecznie trwałego opłocenia. Buki potrzebują wielokrotnie odnawianych powłok repelentowych – przybliża szczegóły odnowy lasów Ondřej Petrovský, dyrektor Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, która patronuje i współfinansuje przedsięwzięcie.

Sobotnie przedpołudnie z rodziną spędzone na robieniu lasu... (źródło: NpzaJh)

Rozpoczęto je już w zeszłym roku. Najpierw konieczne było wytypowanie stosownych lokalizacji i odpowiednich typów drzew. Łącznie wysadzonych będzie 11200 jodeł, 12380 buków i 3650 dębów. Przed samym sadzeniem, dla ochrony drzewek, niezbędne było wybudowanie 4,3 km dostatecznie stabilnych płotów. Nasadzenia prowadzone są na łącznej powierzchni 3,6 hektarów, a dokończone będą jeszcze na jesieni tego roku. W kolejnych latach będzie prowadzona pielęgnacja, np. podcinanie czy naprawa płotów.
– Pielęgnacja lasu jest zadaniem długookresowym. Jeśli przez najbliższe lata zrobimy dla lasu wszystko co możemy – zwróci się nam to w kolejnych dekadach. Jestem tego pewien, że dobrze przygotowany projekt i jego odpowiednia realizacja doprowadzi do bardzo wysokiej jakości naturalnego i silnego lasu w przyszłości. Tak zainwestowane czas i pieniądze mają wówczas sens – wyraża nadzieję zawodowy leśnik z wieloletnim doświadczeniem, Jan Duda, który przygotował całe przedsięwzięcie i jest za nie odpowiedzialny.

Mimo niemałego wkładu gmin, bez kolejnych darczyńców i partnerów całą akcję wysadzania drzew trudno byłoby zrealizować. Głównym impulsem była donacja firmy ŠKODA AUTO, a.s. w ramach ich programu grantowego. Równocześnie personel ŠKODY zaoferował, że wspomoże wysadzanie drzewek dobrowolnie przystępując do pracy.
– W ramach projektu Za każde sprzedane auto w Republice Czeskiej jedno wysadzone drzewo pomogliśmy już posadzić przeszło pół miliona drzew w ponad 50 miejscach. Zamierzamy wpierać niekomercyjne wysadzanie zwiększającego bioróżnorodność lasów. Do projektu corocznie przyłącza się dziesiątki naszych pracowników, którzy wyszukują dogodne do wysadzania lokalizacje i wspólnie ze swymi rodzinami uczestniczą w nasadzeniach. Ten program jest aktualną polityką społecznej odpowiedzialności ŠKODA AUTO wobec ochrony środowiska naturalnego – poinformowała w imieniu spółki ŠKODA AUTO Dominika Matarazzo, koordynatorka PR i CSR.

Przyłączają się także i kolejne regionalne przedsiębiorstwa. Fundacja ma z wolontariuszami dobre doświadczenia z innych projektów. Dyrektor Petrovský wierzy, że dzięki pomocy wolontariuszy całe przedsięwzięcie uda się doprowadzić do pomyślnego końca i rezultat będzie zyskiem przyrody i ludzi.

tłum. AL, źródło: NpzaJh

Tagi: · ochrona przyrody · las · uprawy leśne

Linki: · Lasy się bogacą · Wyostrz zmysły na wystawę · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław