ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Przegradzają rowy

Napisany: 2016-12-01

Przegradzają rowy

Odnowa torfowiska na Nowej łące jest w połowie gotowa

(źródło: NpzaoJh)

W Górach Izerskich odnawiany jest cenny przyrodniczo biotop torfowisk na Novej louce. Prace były rozpoczęte we wrześniu tego roku i z planowanych 380 przegródek jest wykonanych 202. Kolejne wykonane zostaną już wiosną, kiedy warunki klimatyczne pozwolą. Teraz wszak w Góry Izerskie wkracza zima.
Celem całego projektu jest zatrzymanie procesu zarastania torfowisk niepierwotną roślinnością, wzmocnić populację gatunków chronionych i zapewnić większa retencję wody w krainie. "Stopniowo przegradzamy rowy odwadniające, które były w przeszłości pogłębiane i odwadniały całą okolicę. Powstaje kaskada drewnianych przegródek, które mają ten niepomyślny stan naprawić", wyjaśnia pracownik Górskiego Towarzystwa Izersko-Jesztedzkiego, Leoš Vašina.

(źródło: NpzaoJh)

Całkowity budżet projektu Odnowa biotopu torfowiska w rezerwacie Nová louka wynosi ok. 2,1 milionów koron czeskich. Większą część udało się pozyskać Towarzystwu, które jest inwestorem całej akcji, ze środków finansowych Unii Europejskiej. Fundacja dla Ochrony i Odnowy Gór Izerskich zobowiązała się do przekazania 15% potrzebnego współfinansowania, co opiewa na ok. 314 tys. Kč. Kolejne fundusze ofiarują Lasy Czeskiej Republiki. "Powtarzające się długotrwałe susze letnie naprzemienne z ekstremalnymi opadami deszczów, skłaniają nas do realizacji podobnych projektów, wpływających na delikatną gospodarkę wodną w przyrodzie. W akcję już włączył się szereg przedsiębiorstw i osób, a pieniądze pozyskujemy m.in. poprzez sprzedaż kalendarzów ściennych Zaostřeno na Jizerky 2017 - mówi Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji.

(źródło: NpzaoJh)

W Górach Izerskich jest wiele torfowisk zagrożonych wysychaniem. I właśnie na to reaguje projekt mający na celu zwiększyć retencyjną zdolność krainy, najbliższymi przyrodzie sposobami. "W przeszłości z wodą w Górach Izerskich nie obchodzono się zbyt delikatnie i podejmowano wysiłki by pozbyć się jej jak najszybciej. Toki były prostowane, szereg zakątków było odwadniana. To wszak okazało się rozwiązaniem nie bardzo szczęśliwym i cieszę się, że ten trend zaczyna się zmieniać. Bliższe przyrodzie i z mniejszym rozmachem środki pomagają przeciwdziałać powodziom i zapobiegać suszom", wierzy Petrovský.
Rewitalizacja przeprowadzona za pomocą kaskady drewnianych przegródek zapewni powrót wód z pokładów podziemnych na powierzchnię i cenny biotop będzie mógł nadal naturalnie się odnawiać. Przegradzanie obejmie łącznie ponad 2700 m istniejących rowów odwadniających na powierzchni 5,7 ha. Zabudowanych na nich 380 przegródek stopniowo doprowadzi do powrotu stanu bliskiego naturalnemu.

Źródło: Nadace pro záchranu
a obnovu Jizerských hor

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Ruch pomaga · Nová louka i samotnia Šámalova chata · Torfowiska izerskie · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław