ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Terminowali w Niemczech

Napisany: 2017-04-12

Terminowali w Niemczech

Uczniowie polskich szkół stosowali wiedzę w drezdeńskich ogrodach

Praktyka zawodowa polskich uczniów w niemieckim Pillnitz (Źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Przeszli technicy z 3 dolnośląskich szkół od 20 marca do 7 kwietnia zbierali doświadczenie w Niemczech. Praktyki zawodowe z architektury krajobrazu zorganizowało lubańskie stowarzyszenie południowo-zachodnie forum samorządu terytorialnego POGRANICZE, dla 16-osobowej grupy młodzieży z Wołowa, Bożkowa i Mokrzeszowa.

Wyjazd, we współpracy z niemieckim partnerem Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz, dofinansowała Unia Europejska w ramach programu Erasmus+.
"Już od wielu lat POGRANICZE organizuje w Niemczech praktyki zawodowe dla dolnośląskiej młodzieży na kierunkach architektura krajobrazu oraz rolnictwo, a w ostatnich latach także gastronomia i hotelarstwo", mówi Magdalena Guła, Sekretarz Zarządu stow. P-ZFST POGRANICZE. "Celem wyjazdów jest podnoszenie praktycznych umiejętności zawodowych oraz rozwijanie kompetencji językowych uczestników. Praktyki świetnie uzupełniają stałą ofertę edukacyjną szkół", dodaje organizatorka wielu podobnych inicjatyw. M. Guła podkreśla, że wyjazdy takie umożliwiają wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.
W tegorocznym wyjeździe wzięli udział uczniowie II klas techników: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wołowie, Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie.

Praktyka zawodowa polskich uczniów w niemieckim Pillnitz (Źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Bazą trzytygodniowych praktyk był Ponadzakładowy Ośrodek Kształcenia Zawodowego ds. Ogrodnictwa w Pillnitz, dzielnicy Drezna. Placówka ta specjalizuje się w kształceniu przyszłych ogrodników, oferując w ramach dwoistego systemu kształcenia zawodowego, szereg kursów branżowych dla młodzieży z Saksonii. W Pillnitz uczniowie mieli do dyspozycji nowoczesne sale dydaktyczne i hale warsztatowe, park maszynowy, a kształciła ich kadra specjalistów. Miejscowość zaś, ze względu na liczne atrakcje turystyczne (w tym przypałacowy park), jest popularnym celem wycieczek odwiedzanym przez tysiące turystów.

Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu w Niemczech młodzież w dwóch 8-osobowych zespołach uczestniczyła w kursach tematycznych. Zajęcia, prowadzone przez doświadczonych nauczycieli, dotyczyły obróbki piaskowców, budowy z kamieni naturalnych elementów małej architektury (suchy mur, schody itp.), obsługi sprzętów i pojazdów (koparki, ładowacze, kosiarki) oraz planowania i wykonania ogrodów.

Praktyka zawodowa polskich uczniów w niemieckim Pillnitz (Źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Ostatni tydzień poświęcony był indywidualnej praktyce w wybranych zakładach w Pillnitz i Dreźnie, zajmujących się planowaniem i pielęgnacją terenów zielonych. Wśród nich znalazły się przypałacowe ogrody w centrum Drezna (Zwinger, Großer Garten) oraz placówki naukowe i badawcze. Program obejmował także liczne wyjazdy tematyczne, w tym wizytę w ogrodzie botanicznym w Dreźnie oraz parku przypałacowym w Pillnitz. W czasie wolnym polska młodzież zwiedzała okolicę, m.in. stare miasto w Dreźnie.

"Praktyki w Pillnitz uważam za wyjątkowo udane", dzieli się wrażeniami Izabela Kurowska, uczennica Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie. "Ciekawe zajęcia w których uczestniczyłam przyniosły mi wiele korzyści. Jestem pewna, że zdobyte umiejętności będą dla mnie pomocne w dalszej drodze zawodowej. Również praktyka w drezdeńskiej zieleni miejskiej była cennym doświadczeniem", dodaje uczestniczka praktyk.
Zdaniem Izabeli ich pobyt został dobrze zorganizowany, a całość przebiegła bez zakłóceń. "Nie nudziliśmy się również po pracy, dzięki licznym wycieczkom po pięknym Dreźnie", podsumowuje I. Kurowska.

Praktyka zawodowa polskich uczniów w niemieckim Pillnitz (Źródło: P-ZFST POGRANICZE)

"Praktyka w Pillnitz dużo wniosła do naszej dalszej nauki i pracy w zawodzie architekta krajobrazu", ocenia wyjazd Remigiusz Heluska, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie. "Bardzo szybko zintegrowaliśmy i zżyliśmy się z uczestnikami z innych szkół, a także poznaliśmy wiele miłych osób z Niemczech", podkreśla ważny aspekt wyjazdu uczeń.

Dla Norberta Strzelczyka, ucznia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie, istotne było też zdobycie nowych umiejętności, np. obróbki piaskowca, brukarstwa, budowania schodów i zakładania ogrodów oraz pielęgnacja krzewów wraz z sadzeniem roślin jednorocznych. "Większości z tych umiejętności nie nauczyłbym się w żadnej polskiej szkole na kierunku architektura krajobrazu z powodu ograniczeń jakie stawia codzienność. Dwa tygodnie warsztatów tematycznych wraz z tygodniową praktyką w Großer Garten wniosły do mojego doświadczenia zawodowego o wiele więcej niż dwa lata nauki w szkole", kwituje N. Strzelczyk i dodaje, że "praktyki dają szansę na nawiązanie kontaktów z pracodawcami, co udało się dwóm moim kolegom".

Praktyka zawodowa polskich uczniów w niemieckim Pillnitz (Źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Uczestnicy praktyk w pełni wykorzystali możliwości programu przygotowanego przez organizatorów. Aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach, czego potwierdzeniem są bardzo dobre oceny wystawione prze nauczycieli z Ośrodka w Pillnitz na zakończenie pobytu. Pozytywne opinie z poszczególnych placówek, goszczące uczniów w ostatnim tygodniu dopełniają pozytywne wrażenia, jakie pozostawili po sobie młodzi Polacy.

W tym roku jeszcze do Pillnitz na praktykę zawodową z POGRANICZEM wybierze się jeszcze jedna grupa uczniów. We wrześniu będą to przyszli architekci krajobrazu ze szkół w Legnicy i Głogowie.

Źródło: stowarzyszenie P-ZFST POGRANICZE

Erasmus+

Praktyki zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie P-ZFST POGRANICZE w ramach projektu Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu rolnictwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy) (nr: 2016-1-PL01-KA102-025743), realizowanego przy współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Tagi: · POGRANICZE · współpraca polsko-niemiecka

Linki: · sKRZYŻOWAli filmowe ścieżki · Praktyka w Saksonii · www.pogranicze-csb.home.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych blokady skrzyni biegów regały magazynowe sprzątanie Wrocław