ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Więcej pieniędzy, więcej ekologii

Napisany: 2017-05-04

Więcej pieniędzy, więcej ekologii

Fundacja wspiera edukację ekologiczną w szkołach

Fundacja Ivana Dejmala dla Ochrony Przyrody z końcem zeszłego roku ogłosiła po raz piętnasty program grantowy, którego celem jest wsparcie szkół i organizacji pracujących z młodzieżą nad jej edukacją ekologiczną. O wsparcie ubiegało się 28 projektów, a fundacja wybrała 17 najlepszych, które otrzymają kwotę równą 165 279 Kč.

EKOPark Liberec - projekt ścieżki edukacyjnej UCZĄC BAWIĆ - CZAS WOLNY I EKOLOGIA (źródło: FIDOP)

"Edukację ekologiczną postrzegamy jako niezbędną część ochrony przyrody i dlatego systematycznie finansujemy jej wsparcie. Pomysły pedagogów są często bardzo dobre i kreatywne, ale w budżetach szkół często brakuje na nie pieniędzy. Staramy się, aby dobre pomysły nie ulegały przez to zapomnieniu i były realizowane", wyjaśnia Ondřej Petrovský, szef fundacji.
Wsparcie uzyskają szkoły i stowarzyszenia z całego Libereckiego kraju. "W tym roku twórcy szeregu projektów skoncentrowali się na wodzie w krainie. Chcą spróbować przybliżyć dzieciom potrzebę jej ochrony i rozumnego nią gospodarowania. To jest i nasz główny temat, więc jestem bardzo rad, że znalazł miejsce w programach edukacji ekologicznej", mówi Petrovský. Inne projekty zakładają poznawanie procesów w przyrodzie, pobytowe wycieczki terenowe albo ochronę przyrody jako takiej.

Myślenie szkół o ekologii w ciągu ostatnich piętnastu lat zmieniło się wyraźnie na lepsze. Do pierwszej edycji konkursu na granty zgłosiło się tylko czterech chętnych i otrzymały kwotę zaledwie 6 500 Kč. Z każdym rokiem zainteresowanie szkół zwiększało się, a ostatnimi laty ilość zgłoszeń przewyższa możliwości fundacji. Aby były wybrane najlepsze koncepty, fundacja przy ocenie wniosków korzysta z pomocy zespołu doradczego, złożonego ze specjalistów w wychowaniu ekologicznym. Aczkolwiek ostateczna decyzja leży w kompetencjach zarządu fundacji.
"Próbujemy stale komunikować się ze wszystkimi wnioskodawcami, także z tymi, którym wsparcie nie zostało przyznane. Podpowiadamy im, jak ich projekt można poprawić, aby następnym razem miał większe szanse na sukces, i wydaje się nam, że organizacje przyjmują to z zadowoleniem", wyjaśnia Jakub Trsek, kierujący biurem fundacji.

Szkoła podstawowa i specjalistyczna szkoła podstawowa z Frýdlantu - projekt NIE JESTEŚMY TU SAMI (źródło: FIDOP)

Program grantów dla edukacji ekologicznej pierwszy raz był ogłoszony w roku 2002. Dotąd doposażył 194 projektów łączną kwotą 2 523 227 Kč. Środki finansowe na tę działalność fundacja pozyskała od lokalnych przedsiębiorstw. Ich krąg z każdym rokiem się poszerza. Daje tym samym fundacji możliwości wspierania coraz większej liczby dobrych projektów. Do największych fundatorów programu należą Liberecki kraj oraz Fundacja Preciosa. Bez ofiarodawców, nawet tych najmniejszych, jak podkreśla Petrovský, działalność fundacji byłaby znacznie mniejsza, a być może – niemożliwa.

red., źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Dwa miliony na edukację · Czeska fundacja izerska · Grube tysiące na eko-edukację · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław