ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Muzyczny początek roku

Napisany: 2018-01-24

Muzyczny początek roku

Twórcy polsko-niemieckiego festiwalu zgromadzili wybitne postaci muzyki współczesnej i sztuki

II Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu – festiwal muzyki i sztuki (fot. Jakub Purej, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Międzynarodowe Dni Messiaena 12-15 stycznia 2018 r. po raz drugi odbyły się w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec. Otworzył je występ Sinfonietty Dresden – orkiestry, która zgorzeleckiej publiczności znana jest z koncertów o niezwykle odważnym i zróżnicowanym repertuarze. Obok dzieł G. Griseya i W. Lutosławskiego muzycy zagrali prapremierę trudnego utworu Vorstieg C. Henniga.

W sobotę 13 stycznia przed południem, melomani mieli okazję zapoznać się z historią Görlitz i Zgorzelca w okresie II wojny światowej odwiedzając muzea i wystawy w obu miastach. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się wykład archeologa Pawła Zawadzkiego w Muzeum Łużyckim na temat badań archeologicznych na obszarze dawnego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Przeprowadzone były podczas letnich warsztatów WORCATION w latach 2014-17.

Świetni muzycy zapewnili publiczności doznania najwyższej próby (fot. Jakub Purej, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Wieczorem na publiczność czekały dwie wyjątkowe muzyczne atrakcje: koncert kameralny duetu Duo Liepe w restauracji Vino e Cultura oraz oryginalny koncert nocny z Franzem Danksagmüllerem z muzyką elektroniczną i wizualizacjami w Katedrze Św. Jakuba – oba w Görlitz.

Festiwalowa niedziela rozpoczęła się o godz. 10 Mszą Św. w katedrze, podczas której zabrzmiały utwory organowe Oliviera Messiaena. Półtorej godziny później w Atelier Kremser rozpoczęło się spotkanie muzyczno-literackie Wezwanie do wolności. Aktorka Blanche Kommerell w autorskiej formie złożonej z cytatów, listów i notatek Oliviera Messiaena, przedstawiła portret kompozytora. Wieczorem zaś wybrzmiał koncert polskiego Lutosławski Quartet z utworami polskimi, austriackimi i niemieckimi.

Różnorodny program trafił do szerokiej grupy odbiorców (fot. Jakub Purej, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Ostatni z Dni Messiaena wypełniły warsztaty muzyczno-historyczne na terenie byłego obozu jenieckiego pod Zgorzelecem. Młodzież z liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu miała okazję poznać historię Stalagu VIII A i zarazem odkryć kulisy powstania utworu Kwartet na koniec czasu francuskiego kompozytora-więźnia obozu.
Festiwal zwieńczyło wykonanie tej kompozycji Oliviera Messiaena przez polskich muzyków z Lutosławski Quartet oraz artystów gościnnych – jak co roku od wielu lat, na terenie dawnego obozu w Europejskim Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA.

Zwieńczone dorocznym wykonaniem KWARTETU NA KONIEC CZASU i poznawaniem dawnego obozu jenieckiego Dni Messiaena 2018 są najlepszą zapowiedzią kolejnych edycji (fot. Jakub Purej, źródło: Meetingpoint Music Messiaen)

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję Międzynarodowych Dniach Messiaena w 2019 roku.

red., źródło: Meetingpoint Music Messiaen

Tagi: · Zgorzelec · koncert · Górne Łużyce

Linki: · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · www.festival-music-messiaen.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław