ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Nowy mostek na Izerze

Napisany: 2018-07-18

Nowy mostek na Izerze

Być może już wkrótce powstanie nowa, żelazna przeprawa z Orla do Jizerki

Trzeci mostek na Izerze zbudowany w 2005 r. łączy Orle z Jizerką, przeprawia przez rzekę niezwykle popularną trasę spacerów (fot. A. Lipin)

Forum Izerskie, czyli spotkanie w rocznicę odbudowy mostka na Izerze łączącego Szklarską Porębę-Orle z osadą Jizerka odbyło się 14 lipca 2018 r. po raz trzynasty. Tym razem wyjątkowo nie nad brzegiem Izery, a w Stacji Turystycznej Orle.
Dopisała znacznie większa niż w roku ubiegłym liczba zacnych gości. Wśród miłośników Gór Izerskich i działaczy na rzecz współpracy polsko-czeskiej, którzy zawitali w Orla, wymienić należy:
posłankę Ziemi Jeleniogórskiej na Sejm RP Zofię Czernow, senatora Republiki Czeskiej Jaroslava Zemana, burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa, starostę Kořenova Luboša Marka i jego zastępcę Stanislava Pelca, starostę Desny Jaroslava Kořínka, radnego Ondřeja Dudę, samorządowca Jiřego Doležala, sekretarza miasta Sz.P. Feliksa Rosika, radnego miejskiego Sz.P. Mirosława Hochoła, prezesa zarządu głównego PTTK prof. Jacka Potockiego, regionalistę dra Przemysława Wiatera, prof. Andrzeja Leśnika z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dra Mariusza Łabińskiego z ASP we Wrocławiu, artystę-rzeźbiarza Macieja Wokana ze Szklarskiej Poręby, prezesa zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie Grzegorza Sokolińskiego, członków Towarzystwa Izerskiego oraz wielu przyjaciół Gór Izerskich.

Zgromadzonych na Forum Izerskim gości powitał Stanisław Kornafel – prezes zarządu Towarzystwa Izerskiego i gospodarz Stacji Turystycznej ORLE (fot. A. Lipin)

Zgodnie z obyczajem, zgromadzonych powitał prezes zarządu Towarzystwa Izerskiego, gospodarz Stacji Turystycznej ORLE Stanisław Kornafel. Poza podziękowaniami, m.in. za niedawny remont mostka (przyczółki nowe barierki przy rzeźbie) zrealizowany dzięki Miastu Szklarska Poręba, przedstawił zagadnienia do omówienia podczas Forum. Głównymi tematami były zmiany przebiegu szlaków czerwonego i zielonego w okolicy Granicznika i zejścia z Rozdroża Pod Cichą Równią, budowa nowego, żelaznego mostka nad Izerą i przy tej okazji wyrzeźbienie nowej figury Św. Nepomucena, korytkowanie i poszerzenie drogi do mostka od strony Orla, aby zimą mogła być uprawiana przez ratrak.
S. Kornafel zaprezentował też nową wystawę kamieni, szkła artystycznego i minerałów, którą zgromadził w domu hutników. Tym samym, poza pracownią astronomiczną w Orlu mamy już drugą atrakcję o walorach poznawczych i edukacyjnych.

Spotkanie trwało do godzin wieczornych, czemu sprzyjała pogoda i dobry nastrój. Kolejna okazja do poważnych polsko-czeskich rozmów w turystycznej atmosferze, już 28 lipca 2018 r. podczas Dnia Św. Anny na Jizerce – finału polsko-czeskiego Rowerowego Rajdu Retro Orle-Jizerka.

Forum Izerskie 2018 odbyło się dzięki wydatnej pomocy pp. Barbary i Pawła Wierzbickich z jakuszyckiego Hotelu Biathlon, pp. Grażyny Kropacz i Janusza Witkowskiego z Gospody Granicznej BOMBAJ oraz Stacji Turystycznej ORLE. Gestorzy tych obiektów turystycznych przygotowali przekąski, zaś smacznym piwem goście raczyć się mogli dzięki browarowi z Harrachova.

Pamiątkowa fotografia uczestników Forum Izerskiego 2018 (fot. A. Lipin)

Mostek na Izerze, łączący Orle z Jizerką, a zarazem wschodnią-polską i zachodnią-czeską stronę gór – jedyna przeprawa w sercu Gór Izerskich – został odbudowany w 2005 r. Poprzednią, zabytkową, żelbetową konstrukcję z 1902 r. zburzono w niewyjaśnionych okolicznościach na przełomie lat 70. i 80. XX w. Choć nowy mostek powstał już po wejściu Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, nie było to łatwe przedsięwzięcie. Przeprawa stanowiła bowiem przejście graniczne i wymagała zgód oraz ustaleń aż 14 instytucji różnego szczebla w obu państwach, włączając w to ministerstwa spraw zagranicznych.
Zaangażowani w odbudowę samorządowcy i lokalni działacze, po pokonaniu tylu trudności formalnych i rzeczowych obiecali sobie, że w każdą rocznicę restytucji mostu będą się przy nim spotykać, aby uczcić osiągnięcie. Ponadto corocznie w społecznym czynie przykładają się do napraw mostka, który wystawiony jest przecież na surowe izerskie warunki atmosferyczne.
Ten udany i niezwykle przydatny turystom obiekt, stał się lokalnym symbolem współpracy czesko-polskiej. Łączy nie tylko ścieżki, ale i ludzi…

Arkadiusz Lipin

Linki: · Żelbeton nad Izerą · izerskie.org

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław