ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Teatr cieni

Napisany: 2018-10-09

Teatr cieni

Spektakle, wspólne gotowanie, tańce i zabawy podczas odwiedzin Górnych Łużyc przez młodych Litwinów

Młodzież z Lubania i litewskiego Prienai zaprezentowała 14 września br. w lubańskim domu kultury spektakl teatru cieni inspirowany legendami ze swoich krajów

Widownia skandująca po przedstawieniu "jeszcze, jeszcze, jeszcze!" to marzenie każdego artysty. Gorącym aplauzem i dodatkowymi tanecznymi bisami aktorskiego duetu babci Jadzi i dziadka Władka zakończyła się premiera przedstawienia teatru cieni. Dla lubańskich przedszkoli i szkół podstawowych wystawiła ją 16-osobowa, międzynarodowa grupa młodzieży.
Z inicjatywy Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego przez Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, Lubań odwiedzili uczniowie z Prienų "Žiburio" gimnazija z partnerskiego miasta Prienai na Litwie. Spędzili wspólnie z Polakami 6 intensywnych dni programu, wypełnionych pracą nad spektaklem oraz dobrą zabawą.

"Klub Liderów Młodzieżowych zrzesza aktywnych młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego w wieku od 16 do 20 lat, z różnych szkół i uczelni, którzy chcą działać społecznie. Stwarzamy im przestrzeń do kreowania własnych pomysłów oraz wspieramy w realizacji ich inicjatyw i akcji. Uczymy pracy projektowej", mówi Magdalena Guła – sekretarz zarządu P-ZFST POGRANICZE. "Naszą młodzież można spotkać jako wolontariuszów na różnych lokalnych festynach w roli animatorów zabaw dla dzieci. W ostatnich latach grupa wyspecjalizowała się w międzynarodowych przedsięwzięciach. Już trzykrotnie z sukcesem sięgnęła po dotację z unijnego programu Erasmus+, aby spotkać się z rówieśnikami z Łotwy. W tym roku uczestnicy Klubu, przy wsparciu POGRANICZA i Miasta Lubań, poszerzyli swoje kontakty międzynarodowe o nowego partnera, szkołę średnią z litewskiego Prienai", dodaje działaczka społeczna.

Ambitna młodzież z Lubania wymarzyła sobie projekt prowadzony w języku angielskim, podczas którego zmierzy się z techniką teatru cieni, odkrywając wspólnie litewskie oraz lokalne, górnołużyckie historie i podania. Przedsięwzięcie zatytułowane „W cieniu legend” zachwyciło także ekspertów z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Wniosek młodych lubanian, jako jeden z 23 projektów, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 25 tys. zł w ramach tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu.

"Jesteśmy dumni z naszych uczestników. Było to ich pierwsze doświadczenie z teatrem cieni. Przedstawienia o litewskiej bogini Juracie zakochanej w śmiertelniku oraz górnołużyckim kowalu, przygotowane przecież przez amatorów, dodatkowo pod tak dużą presją czasu, są bardzo dopracowane. Historie poruszają wyobraźnię i serca. Równie ważny, a może nawet najważniejszy w tym przedsięwzięciu, był dla nas aktywny udział młodzieży na wszystkich etapach, od pomysłu, poprzez wspólne pisanie wniosku, a następnie przygotowania i samą realizację zajęć. To uczestnicy projektu byli scenarzystami, aktorami, reżyserami, dźwiękowcami czy też tłumaczami. Odpowiadali też za montaż filmów z legendami i promocję przedsięwzięcia", objaśnia kulisy pracy młodzieży M. Guła. "Oczywiście całość nie byłaby możliwa do przeprowadzenia bez wsparcia innych podmiotów i osób. W szczególności Miasta Lubań, które pomogło grupie znaleźć litewskiego partnera, oraz Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, który wsparł młodzież swoimi salami oraz urządzeniami", dodaje przedstawicielka POGRANICZA.

Polsko-litewskie spotkanie młodzieży to także wyjątkowe doświadczenie międzykulturowe. Możliwość zetknięcia się z nową kulturą, nieznanymi tradycjami i językiem oraz okazja do nawiązania przyjaźni. Program warsztatów objął więc różnorodne akcje: wspólne gotowanie tradycyjnych potraw z obu państw, po którym królowały na stołach pierogi i chłodnik; tańce ludowe, wśród nich oberki i inne pląsy, a nawet symboliczne polsko-litewskie wesele!

"To było wspaniałe. Dokonaliśmy wręcz czegoś niemożliwego, tworząc wyjątkowe przedstawienia o skomplikowanej formie, w bardzo krótkim czasie. Poznaliśmy wzajemnie swoją kulturę. Wspieraliśmy się wzajemnie. Chciałabym raz jeszcze wziąć udział w takim projekcie, z tymi samymi, niesamowitymi ludźmi", ocenia swoje uczestnictwo Wiwianna Kinal z grupy polskiej.
"Nie przypuszczałam, że wspominając warsztaty będę mieć łzy w oczach. Ta więź między nami jest niesamowita. Razem dokonaliśmy czegoś, co innym mogłoby wydawać się niemożliwe. Jestem dumna z udziału i wierzę, że w przyszłości uda nam się ponownie zrobić coś równie niezwykłego", nie ukrywa wzruszenia Gabriela Lubas, uczennica ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

Młodzi goście z oddalonego o ponad 900 kilometrów Prienai także podkreślają wyjątkową integrację grupy.
"Jestem bardzo zadowolona, że poznałam technikę teatru cieni. Zajmowałam się nim po raz pierwszy, podobnie jak cała nasza litewska grupa. Wyszło super! Cały projekt był niesamowity, przeżyliśmy i zobaczyliśmy wspólnie tak wiele. Byliśmy w Lubaniu, bawiliśmy się w różne gry i przygotowaliśmy dwa cudowne przedstawienia. Poznałam miłych, życzliwych i kreatywnych ludzi z polskiej grupy, którzy stali się moją rodziną! Miesiąc po projekcie cały czas jesteśmy w kontakcie. Poznałam inną kulturę i mogłam podzielić się swoją. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu", dzieli się emocjami Simona Šalčiūtė z Litwy.
Jej koleżanka Atėnė Žukovaitė także na długo chce zapamiętać czas spędzony w Polsce: "To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Spróbowałam swoich sił w teatrze cieni. Spotkałam świetnych ludzi z grupy polskiej. Czułam, że jesteśmy jedną, wielką rodziną. Cieszyłam się wspólnym czasem, tymi zwariowanymi grami i zabawami, wspólnym gotowaniem tradycyjnych potraw oraz zwiedzaniem i poznawaniem regionu".

Po sukcesie tegorocznego przedsięwzięcia, uczestnicy warsztatów planują dalszą współpracę pomiędzy Lubaniem a Prienai oraz zachęcają do odkrywania magii teatru cieni i piękna lokalnych legend innych.

Przedstawienia przygotowane w ramach programu "W cieniu legend" można obejrzeć poprzez Facebooka oraz na kanale YouTube POGRANICZA.

Obejrzyj:
Teatr cieni GÓRNOŁUŻYCKA LEGENDA "NOCNY KOWAL" (lub na YT)

Teatr cieni LITEWSKA LEGENDA "JURATA I KASTYTIS" (na YT
oraz reportaż "W cieniu legend"

Organizatorami warsztatów byli:

  • Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE
  • Prienų "Žiburio" gimnazija w Prienai
  • przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu

UCZESTNICY:

  • (grupa polska) Maciej Białkowski, Tomasz Długosz, Wiwianna Kinal, Kinga Kotlarek, Gabriela Lubas, Kornelia Minkiewicz, Regina Sindrewicz, Eryk Tropiejko
  • (grupa litewska) Karolina Arlauskaite, Dominykas Baranauskas, Povilas Damynas, Lukas Deltuva, Monika Janusauskaite, Austeja Malinauskaite, Simona Salciute, Atene Zukovaite

Warsztaty "W cieniu legend" został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

P-ZST POGRANICZE

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław