ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Kopalnia wiedzy o dawnych Karkonoszach

Napisany: 2019-02-01

Kopalnia wiedzy o dawnych Karkonoszach

Z pierwotnie przygotowanych 680 stron, po 6 latach pracy, zostało ponad 300 trójęzycznego albumu karkonoskiego

Petr Bergmann z Broumova spotkał się z czytelnikami w Książnicy Karkonoskiej przez 2 godziny opowiadając o niezwykłym dziele dawnych grafików (fot. al)

Bergmann, to w języku niemieckim górnik, i rzeczywiście kopalniany trud zadał sobie nosiciel tego nazwiska z Broumovska. Bowiem samo przygotowanie zbioru zajęło 6 lat, zaś gromadzenie materiału, opracowywanie go, zgłębianie wiedzy o litografiach, ich autorach, ale i historii Karkonoszy – wielokrotnie więcej. Dzieło ukazuje ten trud. Album jest nie tylko pięknie wydany, a zgromadzone w nim reprodukcje wspaniale opracowane w trzech językach: czeskim, polskim i niemieckim. Przemyślany i skrupulatny dobór materiału pokazuje wielowymiarowy przekrój przez kilkaset lat prezentowania fascynujących Niemców, Ślązaków i Czechów góry. Ich przyrodę, rzeźbę i ludzkie zagospodarowanie. Wiele zaprezentowanych w publikacji grafik ma walor dokumentarny. Niektóre są tak dokładne, że można na ich podstawie dociekać rozwoju urbanistycznego przedstawianych miejscowości. Pokazują też rozwój eksploracji gór i turystyki. Są także źródłem dla historyków obyczajów i strojów.
Nie tylko więc krajoznawcy i śląscy patrioci zyskają na lekturze. Każdy, kto lubi poznawać minione.

Spotkanie otworzył Marcin Zawiła, dyrektor jeleniogórskiej biblioteki (fot. al)

Spotkanie autorskie z Petrem Bergmannem, prezentujące książkę zatytułowaną Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach odbyło się 1 lutego w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Autor opowiadał nie tylko o historii graficznego obrazowania gór na śląsko-czeskiej granicy, ale przedstawił też wielu autorów rycin i litografii, historię karkonoskich schronisk, a także zdradził nieco szczegółów nt. swej pracy nad opracowaniem dzieła.
Wieczór był preludium wystawy, która będzie czynna od soboty 2 lutego br. w jeleniogórskim Muzeum Miejskim DOMU GERHARTA HAUPTMANNA w Jagniątkowie. Pt. Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach z kolekcji Petera Bergmanna prezentowane są oryginały, będące materiałem źródłowym albumu. Wystawę oglądać można do marca br. W dniu wernisażu wstęp do muzeum wolny.
Wystawa w ubiegłym roku prezentowana była także w Bukowcu, siedzibie Związku Gmin Karkonoskich. Wówczas Petr Bergmann przywiózł do pałacu kilkaset pozycji ze swych bogatych zbiorów, w tym kilkanaście bezcennych map.

Petr Bergmann podpisuje swą książkę Leszkowi Różańskiemu (w tle dyrektor Domu Hauptamanna w Jagniątkowie Janusz Skowroński). Publikacja KARKONOSZE NA DAWNYCH RYCINACH I LITOGRAFIACH wzbudzi zainteresowanie nie tylko krajoznawców (fot. al)

Książkę zaś można nabyć w kilku miejscach subregionu, m.in. w Jeleniej Górze, w cenie 90 zł. Podczas spotkań z autorem z dodatkiem w postaci jego podpisu. Album Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach prezentowaliśmy w ubiegłym roku w cyklu CZYTAM.

al

Tagi: · spotkanie autorskie · czytanie · książka

Linki: · Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław