ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Niezwykła historia codzienna

Napisany: 2020-01-11

Niezwykła historia codzienna

Polsko-niemiecki program badawczy: 1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta

Budziszyński zamek (źródło: © Landesamt für Archäologie)

Rozpoczął się polsko-niemiecki program pn. 1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta. Na Górnych Łużycach, kraju którego 1/3 powierzchni znajduje się Polsce. Ponad 1000-letnia historia, od 75 lat wspólna, zostanie przedstawiona na przykładzie istotnych dla tego obszaru wydarzeń: pokój w Budziszynie z 1018 r., założenie Związku Sześciu Miast w 1346 r., czasy wojen napoleońskich z bitwą nad Bobrem z 1813 roku.
Innowacyjność przedsięwzięcia będzie polegała na opowiadaniu o historii kraju inaczej niż dotychczas. Odchodząc od faktografii polityczno-militarnej ku perspektywie życia codziennego Górnołużyczan, uwikłanych często w wielką historię. Pomogą w tym nowe metody badawcze: skanowanie laserowe, cyfrowe rekonstrukcje krajobrazów i artefaktów oraz wyglądu dawnych mieszkańców. Efekty zostaną zaprezentowane na wystawach muzealnych i w publikacjach. Wycieczki do miejsc przeprowadzanych badań archeologicznych, aż wreszcie wieńcząca projekt rekonstrukcja bitwy nad Bobrem z 1813 roku.

Partnerami programu są: Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii, Muzea Miejskie w Żytawie, Muzeum Miejskie w Budziszynie, Katedra Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku. Przedsięwzięcie będzie trwało 2,5 roku.
Program 1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

red., źródło: Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii

Tagi: · Górne Łużyce

· www.archaeologie.sachsen.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław