ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Kropelka szczęścia

Napisany: 2020-02-27

Kropelka szczęścia

Niepełnosprawność to również chwile szczęścia

Zakończyła się seria czterech weekendowych warsztatów realizowanych przez Fundację KROPELKA POTU w partnerstwie z Fundacją PZU. Warsztaty realizowane w siedzibie fundacji w Szklarskiej Porębie przy ulicy Franciszkańskiej 23A odbywały się w jeden weekend w miesiącu. Uczestniczyli w nich rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Choroba dziecka potrafi skutecznie zdominować życie całej rodziny i nierzadko prowadzi do wykluczenia społecznego. Udział w warsztatach pozwolił rodzicom na chwilę relaksu i skupienia się na sobie, dzięki zapewnieniu w tym czasie dzieciom, opieki i terapii logopedycznej.
Warsztaty NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ TO RÓWNIEŻ CHWILE SZCZĘŚCIA były podzielone na cztery tematyczne części.
Pierwszy weekend 28-29 września poprowadził Wiesław Fiszer, psycholog kliniczny II stopnia z dużym doświadczeniem w pracy z rodzicami opiekującymi się chorymi dziećmi. Rodzice mieli możliwość porozmawiania o swoich trudnych sprawach, zapoznali się z różnymi sposobami rozwiązywania codziennych problemów oraz poznali metody radzenia sobie z różnymi emocjami, zwłaszcza negatywnymi.
Kolejne warsztaty 12-13 października poprowadziła Renata Zielińska – certyfikowany instruktor metody pilates, specjalizująca się w core stability (forma prozdrowotna i terapeutyczna), specjalistka żywienia i trener żywieniowy, naturoterapeutka, biomasażystka, ekspertka oczyszczania i odchudzania bez efektu jo-jo, autorka warsztatów i wykładów o tematyce prozdrowotnej, zwolenniczka holistycznego podejścia do tematu zdrowia. Rodzice poznali zasady prawidłowego odżywiania oraz różne metody relaksacyjne i prawidłowego oddechu, które mogą stosować codziennie w domu. Ćwiczenia z elementami jogi, pomogły rozluźnić napięte mięśnie i uzmysłowiły rodzicom, jak ważne jest codzienne dbanie o swoje zdrowie.

Komentarz Renaty Zielińskiej po przeprowadzonych warsztatach

Spotkanie 23-24 listopada dotyczyły autoprezentacji. Otwarcia się na otoczenie i próby pokonania swoich oporów przed trudnymi kontaktami. Warsztaty poprowadził Artur Jóskowiak — improwizator, pedagog, trener improwizacji.
Ostatnie warsztaty 28-29 grudnia przebiegły śpiewająco. Przeprowadzone prze Jolantę Trawnik, doświadczoną nauczycielkę muzyki z wieloletnim stażem. Śpiewaczka z Legnicy, koncertująca i śpiewająca w różnych zespołach muzycznych sprawiła, że śpiew i nauka gry na ukulele będzie długo wspominana przez dzieci i rodziców.

Ostatni dzień warsztatów uświetnił występ kabaretu Akademii Improwizacji. Joanna Jóskowiak, aktorka w Teatrze Improwizacji IMPROKRACJA, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim, trenerka umiejętności miękkich, organizatorka warsztatów psychologicznych oraz aktorskich i Artur Jóskowiak — improwizator, pedagog, trener improwizacji we wrocławskim ośrodku Akademia Improwizacji, dyrektor artystyczny dolnośląskiego festiwalu improwizacji DOLi, laureat wielu prestiżowych nagród komediowych na festiwalach krajowych, współzałożyciel Teatru Improwizacji Improkracja (jedna z czołowych grup impro w Polsce), duetu Dwaj Panowie i wielu innych, na żywo improwizowali skecze, które rozbawiały i wciągały do zabawy publiczność.

Zakończeniem warsztatów był koncert muzyczny Renaty Galik. Pomimo zmagania się z mózgowym porażeniem dziecięcym ukończyła szkołę muzyczną, napisała i wydała książkę, sama komponuje piosenki i wykonała dla nas koncert kolęd. Jej obecność była doskonałą motywacją, tak dla dzieci, które przechodzą bolesną i żmudną rehabilitację, jak i dla ich rodziców. Jest żywy, dowodem na to, że dzięki ciężkiej pracy ich dziecko może w przyszłości prowadzić satysfakcjonujące życie, może nabyć samodzielność w radzeniu sobie w życiu.

Podsumowaniem warsztatów jest książeczka zawierająca opisy życia rodziców z dzieckiem niepełnosprawnym. Ich codzienne zmagania z problemami i reakcje na chorobę dziecka być może pozwolą czytelnikom zdobyć się na tolerancję i większe zrozumienie problemów. Innym rodzicom wychowującym dziecko z niepełnosprawnością zaś dadzą szansę zrozumienia własnych emocji z tym związanych.

Źródło: KROPELKA POTU

Tagi: · Szklarska Poręba · niepełnosprawni

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych blokady skrzyni biegów regały magazynowe sprzątanie Wrocław