ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Sie pomaga!

Napisany: 2021-01-12

Sie pomaga!

Fundacja pomogła przyrodzie ponad dwoma milionami

Odnowa torfowisk w Górach Izerskich (źródło: NID)

Fundacja ochrony przyrody Ivana Dejmala w minionym 20. roku wsparła izerskie przyrodę i krajobraz kwotą o 500 tys. koron większą niż w poprzednim, 2019 roku. Nic by z tego wszak nie było, gdyby nie szczodra hojność darczyńców. Intensywnie fundacja angażowała finansowe zasoby w program zatrzymania wody w górach i wysadzaniu pierwotnych gatunków drzew. Nie mniej ważne było zwiększanie bioróżnorodności w krainie, edukacja ekologiczna dzieci oraz działania badawcze, wychowawcze i oświatowe.
"Jestem przekonany, że projekty, na które się porywamy, są teraz bardzo aktualne. Doceniamy wszystkich naszych darczyńców, ale i pojedynczych realizatorów konkretnych przedsięwzięć, którzy widzą to podobnie", mówi Ondřej Petrovský — dyrektor fundacji.

Wysadzanie gatunków urozmaicających monokulturowe lasy Liberecka (źródło: NID)

Odbudowę torfowisk izerskich fundacja wspiera już od dłuższego czasu, a teraz akurat pomaga im w samym sercu Gór Izerskich. Towarzystwo Izersko-Jesztedzkie buduje 60 przegród zatrzymujących wodę w miejscach, gdzie naturalnie powinna się gromadzić, a zarazem wysadza 14 tysięcy genetycznie pierwotnych sadzonek drzewek.
"Pomagamy izerskim świerczynom wrócić do ich pierwotnego stanu, na co przeznaczyliśmy ponad pół miliona koron", wyjaśnia Petrovský.
Kolejnym programem, który fundacja dostrzega jako priorytetowy i go wspiera, są nasadzenia długoletnich i zróżnicowanych lasów lub takich, które są stabilne długookresowo i lepiej znoszą nieoczekiwane wyzwania, jak na przykład plaga kornika drukarza. Dzięki wkładowi fundacji w ubiegłym roku w lasach przybyło 3150 jodeł, 15800 buków, 300 modrzewi i 2100 dębów. Zapewniono też w niezbędnym zakresie ochronę przed zwierzyną, a gminy Liberecka, na swych obszarach, gdzie program jest realizowany, trzymać będą pieczę nad młodymi drzewkami przez kolejne lata. Dzięki fundacyjnemu wsparciu niemal pół milionem koron znacząco zwiększyła się gatunkowa różnorodność lokalnych lasów.

Wysadzanie pierwotnych gatunków drzew w Górach Izerskich (źródło: NID)

Fundacja ma też udział w odnowie Siedmiogórskich Mokradeł, które były w przeszłości bardzo niefrasobliwie drenowane. Wsparła przygotowanie programu i dokumentację wykonaną przez Społeczność dla Gór Izerskich. Dziś jest gotowy kompleksowy plan odnowy obszaru, który stanowi siedlisko dziesiątek gatunków rzadkich zwierząt i roślin. W tym roku ruszą prace na 14 sadzawkach i przerwanie rur melioracyjnych oraz napełnianie rowów.
„Bardzo się cieszę, że możemy być i tutaj. Rok temu dołożyliśmy ponad 200 tys. koron by pomóc mokradłom powrócić do ich pierwotnej funkcji", przypomina zarządzający fundacją Dejmala Petrovský.

We fundacji nie zapomnieli także o niezbędnej dziś ekologicznej edukacji najmłodszych. Już osiemnaście lat przyczynia się do budowania pozytywnej relacji ze środowiskiem naturalnym. Programy zbliżyły dzieci z przyrodą i w praktyczny sposób im ją ukazały, aby ją w przyszłości chroniły. Nacisk jest kładziony przede wszystkim na zajęcia w terenie i na samodzielną aktywność dzieci. Na tę działalność fundacja wydała w ubiegłym roku ponad 150 tysięcy koron.

Fundacja ochrony przyrody Ivana Dejmala także już po raz dziesiąty (!) zorganizowała popularny konkurs fotograficzny Zaostřeno na Jizerky. Z nadesłanych zdjęć jury wybrało najlepsze, z których powstał kalendarz Zaostřeno na Jizerky 2021. Rekordowy nakład 1800 szt. udało się już niemal całkowicie wyprzedać! Dostępne są jeszcze ostatnie egzemplarze.
„Sprzedażą kalendarza pozyskujemy pieniądze na pomoc Górom Izerskim i cieszy nas stale rosnące zainteresowanie jego odbiorców. Kalendarz ma nie tylko cieszyć oko, ale w równym stopniu pomagać", podsumowuje Ondřej Petrovský.

Okładkowa fotografia kalendarza ZAOSTŘENO NA JIZERKY pt. Zimowe Góry Izerskie ze Smrka, autorstwa Radosława Pelisiaka (źródło: NID)

W ubiegłorocznym finale konkursu znów, drugi rok z rzędu, znalazł się polski fotografik, Radosław Pelisiak ze Szklarskiej Poręby. Chociaż udział Polaków w konkursie stale się zwiększa, bardzo chcielibyśmy aby był jeszcze większy! Od pierwszej edycji konkursu patronujemy przedsięwzięciu i mieliśmy skromny udział w pojawieniu się w Polsce objazdowej wystawy pokonkursowej. Gorąco namawiamy miłośników Gór Izerskich i fotografów-amatorów do udziału w tym pożytecznym konkursie. Nie tylko dla cennych nagród, które można zdobyć, nie tylko dla prestiżu — kalendarz trafia do wielu zacnych domów, instytucji i przedsiębiorstw nie tylko w Republice Czeskiej, ale przede wszystkim dla promocji Gór Izerskich!
Konkurs Zaostřeno na Jizerky ogłaszany jest corocznie wiosną (śledźcie nasz magazyn i Facebooka). Jednak już teraz warto się doń przygotować i fotografować góry. Wystarczy zrobić dowolne zdjęcie z ich obszaru.

red., źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · ochrona przyrody · ochrona krajobrazu · konkurs fotograficzny

Linki: · Pomagają od 25 lat · Wyostrz wzrok na Izerskie · Rok z górami · nadaceivanadejmala.cz · https://www.nadaceivanadejmala.cz/fotosoutez

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław