ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Historie z pogranicza snu i jawy

Napisany: 2021-01-13

Historie z pogranicza snu i jawy

Księga wędrówek po legendach niezwykłej i tajemniczej krainy

Księga Askiburgionu - nieoczywiste wędrówki po Sudetach

Księga Askiburgionu — opowieści z Karkonoszy, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich, naukowo zwanych Sudetami Zachodnimi, a po ludzku ;-) Górami Naszymi (jak mawiać zwykł jeden ze wspaniałych regionalistów, niedawno przeniesiony przez Ducha Gór do swej krainy, Przemysław Wiater), to historie z pogranicza snu i jawy. Niekiedy przybliżają prawdziwych bohaterów, żyjących w Sudetach na przestrzeni wieków. Autorzy, o których za chwilę, narobili już nam smaku, czytając je dzieciom przed kamerą wiosną rok 20, kiedy to nawet lasy zamknięto przed nami:
Tajemnicę Srebrnej Góry nad Jeżowem Sudeckim
oraz o Franku i alchemii szkła.

Askiburgion na mapie Klaudiusza Ptolemeusza Magna Germania z II w. n.e. (źródło: domena publiczna)

Właśnie z epidemicznego stanu zawieszenia zrodził się pomysł na spisanie Księgi Askiburgionu. Choć już wcześniej prastara nazwa AΣKIBOYPΓION OPOΣ (Askiburgion Oros), zapisana na mapie Klaudiusza Ptolemeusza, korciła by ją wykorzystać, by coś jeszcze nią nazwać, podobnie jak rodzące się w głowach legendy i opowieści. Para przewodników sudeckich: Orla i Jaro, czyli Olga i Jarosław Szczyżowscy, wykorzystując ciekawe fakty, opisy nietuzinkowych miejsc, okraszając fantastycznymi elementami, wykorzystywali je w czasie wędrówek z podopiecznymi już od dawna.
Kiedy wirus przerwał węzły łączące parę ze słuchaczami, kiedy nie mogli przekazywać najstarszą metodą ustną swych bajań, a one wręcz zaczęły kipieć im w głowach — musieli przelać je do znanych już w czasach Ptolomejskiego Askiburgionu, magicznych kryształów pamięci ;-).

Olga i Jarosław Szczyżowscy - przewodnicy z wyobraźnią

Teraz chcą się podzielić historiami ze światem. Wydadzą drukiem "Księgę Askiburgionu", zawierającą zbiór autorskich legend i opowieści o Sudetach-Askiburgionie, okraszonych pięknymi grafikami i magicznymi mapami. Księga będzie zaklęta czarem przenoszenia w czasie i przestrzeni. Jej wyjątkowość zresztą nie tylko na tym polega. To dzieło multimedialne. Nie elektroniczne media jednak zagrają na zmysłach, lecz na wskroś tradycyjne: papier, druk, obraz, zapach… Resztę wyczaruje nasza imaginacja.

Aby małżeństwo przewodników-czarodziejów mogło nas obdarzyć swym dziełem, muszą sfinansować jego zmaterializowanie. Mają plan wypuścić w świat 500 egzemplarzy, pełnokolorowej, bogato ilustrowanej i opatrzonej mapami, około 150-stronicowej, ponumerowanej księgi.
Potrzebują na to kwoty 39 tys. złotych i zamierzają ją uzbierać poprzez zbiórkę publiczną za pomocą serwisu Polak Potrafi: Księga Askiburgionu — Sudeckie legendy i wędrówki.

Księga Askiburgionu powstanie dzięki Waszemu wsparciu

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że taka księga to świetny pomysł na podarek, zaproszenie na wędrówkę w Sudety, doskonała forma promocji, lub też po prostu piękny rekwizyt w biblioteczce. Warto się więc dołożyć, zwłaszcza, że minimalna kwota nie jest wielka — wystarczy już złotówka. Za wsparcie autorzy oferują wyjątkowe dowody wdzięczności. A kiedy Księga już ujrzy światło Aksiburgionu — obiecują jeszcze więcej!

„Jeśli Księgę Askiburgionu czytelnicy przyjmą ciepło, odwdzięczymy się wędrówkami, legendowymi warsztatami i innymi inicjatywami z pogranicza teatru, przygody, literatury i obrazu", planują Orla i Jaro.
Są z tego znani i zdążyli przez kilkanaście lat działalności już to pokazać — wszak Polak potrafi! W trudnym minionym roku rozpoczęli niezapomniane przez żadnego uczestnika spacery po Ogrodzie Ducha Gór w Szklarskiej Porębie — miejscu przesyconym literaturą i sztuką, przylegającym do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów — Muzeum Karkonoskiego. Opowieści snute przez Orlę i Jara przy świetle naftowych lamp i pochodni, spisane teraz na ozdobionymi ilustracjami kartach, będziemy mogli zabrać do domu. A po nowe znów odwiedzić przewodników-aktorów w Ogrodzie.

Jeśliście ciekawi, macie chętkę na Księgę, odwiedźcie macierzystą stronę pomysłu Askiburgion.

Do zobaczenia w Askiburgionie!

red.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław