• start » Informacje » LE-GO na Wschód
Napisany: 2022-05-17
Fundacja Rozwoju Holistycznego i Zrównoważonego Windmill Tree z Leśnej rozpoczęła zbiórkę klocków dla dzieci z Ukrainy
Akcja zbierania najsłynniejszych kloców świata dla dzieci, które pozostawiły swe ukochane zabawki w pochłoniętych przez wojnę domach
Do 20 czerwca br. fundacja ze Stankowic zbiera klocki LEGO — nowe lub używane, też niekompletne zestawy dla dzieci ze wschodniej Ukrainy. Mali mieszkańcy Doniecka, Ługańska, Mariupola, Irpina, Charkówa, Chersonia i innych zniszczonych i skrwawionych miast, aktualnie przebywają z rodzicami w obwodzie lwowskim. Mieszkają w tzw. szelterach — dawnych placówkach szkolnych, przedszkolnych i biurowcach, przekształconych w pomieszczenia mieszkalne.
"Kiedy w maju byłam we Lwowie, w jednym z szelterów poznałam super dzieciaki z Mariupola, Irpinia i Charkowa. Udało mi się zagadać najbardziej smutnego z nich. Mały Artur bardzo lubi układać LEGO®, ale niestety wszystko zostało tam, w domu...", wyjaśnia genezę inicjatywy prezeska fundacji — Hrystia Pavlutska.
"Nasza rozmowa wzbudziła zainteresowanie pośród innych dzieci. Jedno przez drugie opowiadały jakie kosmiczne i fantastyczne rzeczy potrafią układać, ale ich klocki zostały na wschodzie", dodaje działaczka.
Dzieci w szelterach będą mieszkać może pół roku, może rok. Takich tymczasowych obiektów mieszkalnych jest we Lwowie wiele, a kolejne w całym regionie. Dzieciaki nie chodzą do szkół, bo to zbyt niebezpieczne, zaś rodzice nie mają czasu, siły, radości, żeby zabawiać swe pociechy różnymi zabawami bez zabawek. O obwodzie lwowskim schronienie znalazło ponad 238 tys. osób z innych części Ukrainy, w tym 75 tys. dzieci.
Akcję wesprzeć bardzo łatwo:
• przekazać nieużywane już klocki, np. po swoich dzieciach lub wnukach
• kupić i przekazać nowy zestaw klocków
• przekazać darowiznę na konto fundacji na zakup klocków z dopiskiem LEGO; nawet niewielka kwota sfinansuje kilka klocuszków
Klocki można przekazać na kilka sposobów:
• w Lubaniu do Lokalnego Inkubatora Organizacji Pozarządowych przy ulicy Armii Krajowej 30 (parter od podwórza, obok szkoły językowej) w godzinach pracy: od poniedziałku do piątku 16-19; tel. 696 256 420 (numer czynny wyłącznie w godzinach pracy)
• wysłać pocztą na adres fundacji Stankowice 64, 59-820 Leśna
• ustalić telefonicznie miejsce i formę odbioru poprzez bezpośredni kontakt z przedstawicielem fundacji, nr 796 369 201
Darowizny finansowe przekazać na konto
Fundacja Rozwoju Holistycznego i Zrównoważonego Windmill Tree
IBAN: PL61 1140 2004 0000 3102 8220 7233
SWIFT mBanku: BREXPLPWMBK
Więcej informacji oraz kontakt z organizatorem akcji najłatwiej poprzez Facebooka https://www.facebook.com/FundacjaWindmillTree lub telefon 796 369 201.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl