Napisany: 2022-07-25
Uliczne spotkania artystyczne przez trzy dni bawiły i uczyły
Skwer, z angielskiego square = kwadrat. To kapitalne miejsce, by się nań spotykać. Można na randkę, można z wnuczkami, a można też z artystami i artystycznie. Od dekady szklarskoporębski ośrodek kultury przygotowuje dla gości i mieszkańców takie właśnie skwerkowe spotkania.
ArtSkwer — Letni Festiwal Sztuki w tym roku był mocnym uderzeniem edukacyjno-rozrywkowym. Każdy z trzech festiwalowych dni wyznaczał inny kierunek. Raz był to cyrk (oczywiście bez zwierząt!), a więc zdobywanie umiejętności żonglowania, balansu i równowagi. Podsumowaniem były dwa brawurowe i humorystyczne widowiska cyrkowe. Pierwsze w wykonaniu Pana Peddro, z elementami pirotechnicznymi, a drugie zaprezentował Bill Bombadill.
Pierwszego dnia festiwalu można było też zaznać energetycznego tańca w rytmie afrykańskich bębnów. Ten punkt programu od lat niezmiennie cieszy się popularnością. Nowością zaś było samodzielne wykonanie kijów deszczowych.
Drugiemu dniowi festiwalu patronowało hasło Dzika Kultura. Otaczająca nas przyrodą i jej naturalne bogactwo pozwoliło na komponowanie wg własnej receptury letnich balsamów z pomarańczy. Kolory, struktury i soki owocowo-warzywne posłużyły zaś do tworzenia naturalnych wzorów na torbach bawełnianych. Na warsztatów kulinarnych smakowaliśmy pampuchów z dziką omastą albo czarnymi borówkami. Ukłonem wobec natury, która daje, ale też oczekuje szacunku było samodzielne spreparowanie opakowań wielokrotnego użytku do żywności tzw. woskowijki. Ze specjalistami można było porozmawiać o dzikich zapylaczach, dlaczego ważne dla przyrody i człowieka są pszczoły i trzmiele oraz o tym, jak je chronić.
Ten dzień także zakończyły występy występy taneczne i muzyczne. Niemal setka dzieci przedstawiła swój pomysł na nietuzinkowy taniec. Na kameralnej scenie wystąpił zespół Kapela ze Wsi Warszawa, a zanim słowiańskie folkowe dźwięki wybrzmiały, rozkołysała wszystkich Kosmos Mega Sound System.
Ostatnia, sobotnia część festiwalu to był istny MajsterSztuki. Niezwykłe konstrukcje, tajemnicze zjawiska alchemiczne, latawce, karkonoskie wieszaki z nawiązaniem do architektury regionalnej, kompozycje roślinne, a nawet rysunki na wodzie, uzupełniła letnia biżuteria z naszyjnikami i grzechotnikami włącznie.
Z muzyczno-tanecznym programem wystąpiły dzieci i młodzież z Ukrainy. Finał festiwalu zdominowały dwa niezwykle widowiskowe pokazy akrobatyczne. Półfinalistki programu Mam Talent: Martyna Pytel oraz Natalia Feja. Pierwsza z dziewczyn zaprezentowała emocjonujący pokaz akrobacji powietrznej na szarfie; druga — szalenie widowiskowy program w kielichu wody.
Kto był z artystami i organizatorami w tych dniach na Skwerze Twórców Radiowej Trójki, ten zapewne bawił się przednio. Kto zaś nie był — koniecznie musi nadrobić… już za roczek ;). Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej postara się bardzo, jak co roku, aby artyści, sztukmistrze i instruktorzy-rzemieślnicy znów dali popis najwyższej próby.
Organizatorzy, za naszym pośrednictwem przekazują wielkie podziękowania wszystkim uczestnikom ArtSkweru ‘22, także partnerom, artystom, instruktorom i sponsorom. Gorące podziękowania za wsparcie ślą załodze Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Strażnikom Miejskim.
Wydarzenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej odbywał się pod patronatami honorowymi:
Partnerami ArtSkweru — Letniego Festiwalu Sztuki 2022 byli:
Sponsorami ArtSkweru — Letniego Festiwalu Sztuki 2022 byli:
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl