ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Zapomniana rzeźbiarka

Napisany: 2022-08-03

Zapomniana rzeźbiarka

Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn

Dorotha von Philipsborn - zapomniana reźbiarka (źródło: SMG)

Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn to produkcja filmowa przybliżając postać zapomnianej śląskiej rzeźbiarki. Po przyjęciu przez Muzeum Śląskim w Görlitz (SMG) kilku starych walizek z dokumentami i zdjęciami oraz kilku rzeźb, muzealnicy odkrywają ciekawe losy utalentowanej artystki. Odkryciami tymi dzielą się teraz ze światem w przystępnej formie wideo.

KOZY Dorothei von Philipsborn podczas powstawania i w wojereckim ZOO (źródło: SMG)

Niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia z życia Dorothei von Philipsborn (1894-1971) ukazują twórczość artystyczną oraz życiowe losy niezwykłej rzeźbiarki. Tworzyła w mateczniku Śląska — powiecie świdnickim oraz na Górnych Łużycach. Jej rzeźby zachowali kolekcjonerzy, ale niektóre można zobaczyć w przestrzeni publicznej w Polsce, Saksonii i Turyngii. Na przykład rzeźba kóz stoi w ZOO we Wojerecy (Hoyerswerdzie).

Jedno z wielu archiwalnych zdjęć Dorothei von Philipsborn, które pozwolą przypomnieć artystkę Ślązakom i Górnołużyczanom (źródło: SMG)

Film SMG wpisuje się w trwające do 30 października w Niemczech dwie wystawy: Między tradycją a nowoczesnością. Rzeźbiarki Dorothea von Philipsborn i Renée Sintenis w dialogu w Brandenburskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Chociebużu oraz Dorothea von Philipsborn — podejście do niezwykłego życia w Muzeum Szkła w Białej Wodzie.

Ekipa z b-Art Studio dokumentująca rzeźby Dorothei von Philipsborn (źródło: SMG)

Dokument Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn wyprodukowany został dzięki współfinansowaniu przez program INTERREG Polska—Saksonia 2014-20, w ramach programu "Śląsk — wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" oraz we współpracy z dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego.
Film, poprzedzony głęboką analizą dokumentów pisanych i fotograficznych, zrealizowało b-Art Studio. Dostępny jest na muzealnym kanale YouTube w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

Źródło: SMG

Tagi: · Görlitz · Górne Łużyce · wystawa

· www.schlesisches-museum.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław