ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » W przyszłość z przeszłością

Napisany: 2023-10-23

W przyszłość z przeszłością

Saskie cieplice tęsknią za dawną świetnością i ją przypominają

Opolno, niegdyś uzdrowisko, balansuje na krawędzi przetrwania

Stowarzyszenie Na Trójstyku, od kilku lat czynnie podnoszące z kilkudziesięcioletniej zapaści podizerskie Opolno postąpiło na tej drodze o 11 kolejnych kroków.
Dawne uzdrowisko słynące z leczniczych wód, pyszniące się wieloma pięknymi pensjonatami, budynkami kuracyjnymi i domami zdrojowymi, zyskało 11 tablic prezentujących dawną świetność miejscowości.

Wyznaczona tablicami ścieżka edukacyjna, w czterech językach (polskim, angielskim, czeskim niemieckim) omawia najciekawsze obiekty dawnego zdroju, przypomina ponadstuletnie pocztówki, prowadzi przez dawną promenadę oraz park zdrojowy.

Stowarzyszenie NA TRÓJSTYKU przypomniało świetność miejscowości 11 tablicami przy najciekawszych obiektach (źródło: FB/Na Trójstyku)

"Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się stworzyć unikalną ścieżkę, która jest źródłem wiedzy i inspiracji. Te 11 tablic to nie tylko źródło informacji, ale i narzędzie do odkrywania tajemnic przeszłości, zrozumienia kultury oraz zacieśnienia więzi społeczności lokalnej", podsumowuje udaną realizację Anna Wilczyńska, prezeska zarządu stowarzyszenia Na Trójstyku.

Ścieżka powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Dolnośląskiego, przeznaczanych na turystykę i krajoznawstwo. Realizacja nie doszłaby do skutku, bez współpracy wielu partnerów, instytucji i osób, między innymi studentów z Drezna, którzy tłumaczyli opisy z języka polskiego na niemiecki opisów.

Makieta Opolna złożona z ceramicznych miniatur budynków wykonanych podczas warsztatów artystycznych, ułożona w dawnym uzdrowiskowym basenie

"Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego małego sukcesu. Razem stworzyliśmy coś, co wpłynie na przyszłość naszej miejscowości, a zarazem jest wyrazem szacunku dla przeszłości" dodaje Wilczyńska.

Ścieżka śladami przeszłości Opolna to nie jedyny owoc działania lokalnej społeczności lokalnej skupionej w stowarzyszeniu Na Trójstyku. Od kilku lat organizowane są pikniki retro — festyny, podczas których przypominane są złote czasy zdroju, a główną rolę grają goście przebrani w stroje sprzed 100 laty.
Kilkukrotnie organizowane były też turystyczne rajdy piesze śladami dawnych spacerów kuracjuszy. Na przestrzeń lat 2020-23 Opolno skupiło uwagę artystów, pisarzy i socjologów. Podczas cyklu rezydencji artystycznych przeprowadzonych z okazji 50-lecia pierwszego w Polsce pleneru łączącego sztukę współczesną i ochronę środowiska, w 2021 roku, kilkoro artystów stworzyło niebanalne dzieła sztuki i przeprowadzili warsztaty artystyczne z lokalną społecznością.

WEHIKUŁEM CZASU, czyli festyn retro jako doskonała forma integracji i zabawy przez poznawanie historii (fot, Jarosław Włos, źródło: OBIEKTYWni)

Wiosną tego roku odbyła się debata mieszkańców o przyszłości Opolna z udziałem m. in. burmistrza miasta i gminy bogatyńskiej, Wojciecha Dobrołowicza oraz przedstawicielami środowisk akademickich i kulturalnych. Miejscowość bowiem, mimo niezaprzeczalnych walorów jest wciąż zagrożona likwidacją przez powiększającą się stale odkrywkę wydobywczą kopalni węgla brunatnego w Bogatyni-Turoszowie. Północna część Opolna, dawniej oddzielna wieś Wald, z wieloma domami przysłupowo-szachulcowymi, została już wysiedlona i rozebrana. Podobny los czeka część południową, z niezaprzeczalnymi perłami architektury kurortowej.
Aktywni mieszkańcy wsi chcą nie tylko ocalić Opolno przed destrukcją, jak to się stało z kilkunastoma już wsiami w gminie i kilkudziesięcioma na Górnych i Dolnych Łużycach, ale też wykorzystać potencjał wsi w czasach, gdy polska gospodarka energetyczna odejdzie od węgla brunatnego, a w mikroregionie jedyną nadzieją na pracę i godne życie będzie branża turystyczna.

Panel obywatelski pn. Czy możliwa jest ochrona idei zachowania zasobów kulturowych Opolna-Zdroju z udziałem burmistrza Bogatyni (źródło: FB/Bogatynia)

Opolno zamieszkuje nieco ponad 900 osób, a liczba mieszkańców stale topnieje, choć wieś nadal jest jedną z najludniejszych po Bogatyni w gminie.

red.

Tagi: · Bogatynia · Górne Łużyce

Linki: · Wzory Pamięci w Opolnie · Wehikułem czasu · Czy kultura i sztuka może uratować Opolno-Zdrój

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drukarki do kodĂłw kreskowych montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław