ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Sadzą, zagradzają, edukują

Napisany: 2024-02-04

Sadzą, zagradzają, edukują

Na pomoc przyrodzie fundacja w zeszłym roku przekazała 3 miliony koron

Fundacja ochrony przyrody Ivana Dejmala w 2023 roku skupiła swą pomoc na programach poprawiających środowisko wokół nas. Dzięki szczodrości swych darczyńców przekazała nań 3 miliony koron. Nie tylko na sadzenie różnorodnych gatunków drzew, ale także na zatrzymywanie wody w lesie; kontynuowała także wsparcie edukacji ekologicznej dzieci oraz kampanię ochrony cietrzewia w Górach Izerskich. Fundacja pomagała na wiele innych sposobów, aby zachować środowisko naturalne w najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń.

"Szanujemy wszystkich ludzi chętnych przez naszą fundację pomagać przyrodzie, w której żyjemy. Darowizny, które w zeszłym roku przyjęliśmy pomagały konkretnym działaniom", mówi Ondřej Petrovský, dyrektor Fundacji ochrony przyrody im. Ivana Dejmala.
"Jednym z nich była odbudowa torfowiska w narodowym rezerwacie przyrody Torfowisko Izery, którą realizuje Towarzystwo Izersko-Jesztedzkie, a nasza fundacja pozyskała pieniądze na współfinansowanie", dodaje Petrovský.
To miejsce w przeszłości było bezmyślnie odwadniane i cenne siedlisko przez długi czas mocno ucierpiało. Już jakiś czas temu Towarzystwo zaczęło budować drewniane przegrody zatrzymujące wodę. W minionym roku udało się wybudować ich aż 82, a kolejne są w planie tegorocznym.

Fundacja kontynuowała także wysadzanie sadzonek drzew dla urozmaicenia gatunkowego składu izerskich lasów.
„Dzięki darczyńcom w ubiegłym roku do ziemi trafiło 50 tysięcy nowych drzewek. Lasy będą dzięki temu stabilniejsze, naturalniejsze, zdrowsze i także zatrzymają więcej wody w górach", wyjaśnia dyr. Petrovský. Za niemniej ważne Fundacja uważa wsparcie edukacji ekologicznej najmłodszych pokoleń. Pomogła niemal dwudziestu szkołom i organizacjom pracującym z młodzieżą w ich ekologicznej działalności.

W 2023 roku Fundacja Ivana Dejmala obchodziła okrągły jubileusz. Przed trzydziestoma laty Góry Izerskie zmagały się z katastrofą ekologiczną na niebywałą skalę. Ponad 100 kilometrów kwadratowych górskiej powierzchni po imisjach i inwazji korników zostało wylesionych. To stało się impulsem do założenia w 1993 Fundacji ochrony i odbudowy Gór Izerskich. Jej ówczesna nazwa odpowiadała stanowi pasma górskiego, które potrzebowało dobrego planu, oddanych ludzi i góry pieniędzy. Dzięki fundacji udało się znaleźć pierwsze fundusze na odwrócenie skutków niebywałej klęski, której doświadczyły Góry Izerskie. Wnet starania Fundacji, milionowymi kwotami, wsparły osobistości, przedsiębiorstwa i organizacje ekologiczne. Odbudowa Gór Izerskich mogła się rozpocząć.

„Dzisiaj góry się zielenią, widok sprzed 30 lat wylesionych gór przeszedł do historii. Nie wygraliśmy jednak batalii. Zwłaszcza w kontekście globalnych zmian klimatycznych, które oddziałują na ludzi i przyrodę stawiając nowe wyzwania", przestrzega przed samozadowoleniem O. Petrovský.
"Ochronie przyrody poświęcimy się i w tym rok, więc będziemy wdzięczni, jeśli nam w tym pomożecie. Liczba odnowionych oczek wodnych, wysadzonych drzewek, ochronionych przed wysychaniem torfowisk, czy dzieci, które przeszły ekologiczne kształcenie, zależy od każdego z nas. Będziemy wielce radzi, jeśli wesprzecie nasze działania", prosi o datki dyrektor fundacji.

Choć fundacja działa w Republice Czeskiej i jej działania nie wkraczają na izerski obszar Rzeczpospolitej Polski pamiętajmy, że Góry Izerskie podzielone są granicą państwową sztucznie. Przyroda nie zna takich ludzkich granic. Warto więc wspierać każde działania, które ochraniają i wzmacniają izerską przyrodę.

Jeśli jesteście zainteresowani działaniami Fundacji ochrony przyrody im. Ivana Dejmala, zajrzyjcie do serwisu internetowego, gdzie znajdziecie wiele konkretnych form pomocy: www.NadaceIvanaDejmala.cz

red.

Tagi: · ochrona przyrody · ochrona zagrożonych gatunków · torfowisko

Linki: · Mokradła, lasy i eko-edukacja · Opowieść o wyjątkowej przyrodzie · Sie pomaga! · nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław