ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » O Karkonoskim Duchu Gór

Napisany: 2011-06-09

O Karkonoskim Duchu Gór

Piękne stare legendy, górskie krajobrazy i bohaterowie w karkonoskich strojach. 23 legendy w opracowaniu Ivo Łaborewicza, zilustrowane przez Janusza Motylskiego - najnowsza propozycja Wydawnictwa AD REM, to książka nie tylko na wakacje

Temat Ducha Gór jest tak stary, a nawet starszy, niż literatura traktująca o Karkonoszach, sięgająca co najmniej XVI w. Postać ta pasjonowała i pasjonuje wszystkie nacje, którym przyszło zamieszkiwać te góry, a więc Czechów, Niemców i Polaków. Nie ma znaczenia, iż jest to istota fikcyjna, mityczna - ważne, że uosabia nasze lęki wobec dzikiej przyrody, a przede wszystkim wyobrażenia o prawdziwej ludzkiej naturze, którą najbardziej wyraźnie daje się dostrzec i właściwie ocenić w surowych górskich warunkach.

Jednym z pierwszych, który zebrał i opublikował w 1662 r. opowieści o karkonoskim Duchu Gór, zwanym przez Niemców najczęściej Rübezahl, był Praetorius. Po nim tematem tym zajmowało się bardzo wiele osób, żeby wymienić tylko Musäusa czy Carla Hauptmanna. W Czechach, gdzie tegoż Ducha zwie się Krakonoš, powstał szereg opowieści, w tym wiele dla dzieci, stworzonych choćby przez Marię Kubátovą. A u nas o Duchu Gór pisano już w XVII w., lecz najbardziej znane miano - Liczyrzepa, nadał mu (przyznajmy, niezbyt fortunnie) w 1945 r. Józef Sykulski, publikując w Jeleniej Górze swoją książeczkę pt. "Liczyrzepa - zły duch Karkonoszy i Jeleniej Góry", będącą - co symptomatyczne - pierwszą polską książką wydaną na Ziemiach Zachodnich i Północnych po zakończeniu II wojny światowej! Po nim postać "Liczyrzepy" pojawiała się w twórczości wielu pisarzy, m.in. Ludwika Świeżawskiego, Stanisława Bernatta, Wandy Chotomskiej i bardzo licznych twórców lokalnych. Legendy podane przez Praetoriusa, Kubatovej, Sykulskiego i innych stały się podstawą opowieści przedstawionych w niniejszym zbiorku.

Książeczka ta nie rości sobie prawa do pełnego przedstawienia tej legendarnej postaci. Nie tworzy też "nowych legend", jest subiektywnym wyborem dawnych przekazów, ubranym w bardziej współczesną formę, w którą wplatają się również ilustracje. Ich motywem jest z jednej strony karkonoski krajobraz, z drugiej zaś lokalny strój ludowy, choć również uwspółcześniony - swego rodzaju propozycja takiego stroju dla dzisiejszych mieszkańców.


Ivo Łaborewicz - Autor

O Karkonoskim Duchu Gór

  • Tekst: Ivo Łaborewicz.
  • Ilustracje: Janusza Motylskiego.
  • Wydawca: AD REM.
  • Format A4, 72 strony, barwne ilustracje, oprawa twarda.
  • Cena:
    - detaliczna - 25 zł w Wydawnictwie AD REM, w innych punktach do 30 zł
    - hurtowa - 21 zł

Książka już w sprzedaży! Będzie doskonałym prezentem na zakończenie roku szkolnego albo nagrodą za wyniki w nauce dla najzdolniejszych uczniów.

Linki: · W Karkonosze bajki noszę · www.adrem.jgora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów regały magazynowe sprzątanie Wrocław