ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Napisany: 2007-11-08

Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę

Jesienią trawy pokrywające falującym dywanem Izerską Łąkę żółkną, a nieco później przykrywa je zimowa pierzyna śniegu (fot. A. Lipin)

Na tej łące, w dolinie meandrującej Izery, gdzie z rzeką spotykają się trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok, usadowiła się kolonia Groß-Iser. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich.

Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów Średniowiecza tereny te penetrowane były przez poszukiwaczy kruszców i szlachetnych kamieni. W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryny (izerską odmianę turmalinów). W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarte spory toczyli przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskich panów na Frýdlancie. Kto wie, czy nie zapoczątkowany jeszcze za czasów Biebersteinów, lub ich następcy Friedricha von Rödern.

Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego i zwierzęcego, które postanowiono chronić w rezerwacie.

Budka meteorologiczna na Izerskiej Łące od czasu postawienia (1995 r.) dostarcza wiele zdumiewających danych (fot. A. Lipin)

Klimat Izerskiej Łąki ma parametry zbliżone do obszarów płn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów oraz doskonałymi warunkami śniegowymi.
Jest to niewątpliwie jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30°C. Jak dotąd najniższą temperaturę odnotowano tu 29 grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°C. Lato, którego z meteorologicznego punktu widzenia nie ma — jest chłodne. Temperaturę powyżej 15°C odnotować można średnio przez zaledwie 25 dni w roku. Znamienny rekord padł 20 lipca 1996 r. — zanotowano nad ranem -5,5°C.

Izerska Łąka to doskonałe tereny dla turystki pieszej i rowerowej, zimą zaś rewelacyjne warunki znajdują miłośnicy biegówek. Uroki śródgórskiej łąki: ciszę i niezmąconą naturalną przyrodę doceniają amatorzy fotografii.
Pamiętać jednak należy, że większość Izerskiej Łąki to Rezerwat ścisłej ochrony TORFOWISKA DOLINY IZERY. Poruszanie się po nim i zachowanie ściśle reglamentuje prawo chroniące najcenniejsze przyrodniczo zakątki.

Kolonia Izera

Jedynym domem jaki ocalał z dawnej Groß-Iser jest Nowa Szkoła (wybudowana w 1938 r.), w której dziś mieści się schronisko CHATKA GÓRZYSTÓW (fot. A. Lipin)

Podobno osadę założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. Pierwszy dom miał wybudować ok. 1620 roku niejaki Tomasz, a w ślad za nim poszli jego krajanie. W 1742 roku kolonia liczyła dwudziestu wiernych, modlących się w miejscowej kaplicy, obok której świetnie funkcjonowała gospoda. Sądząc po tym co donoszą kroniki, nie była to zapomniana osada na końcu świata, a całkiem dobrze prosperująca kolonia.

Oprócz domów, których w 1880 r. było aż 38, we wsi stał młyn wodny i piekarnia. Z początkiem XX w. na Große Iserwiese stały już 43 domy mieszkalne, schronisko młodzieżowe, trzy gospody, kawiarnia, remiza i szkoła. W 1933 r. Groß-Iser liczyła 134 mieszkańców.
Lata po II wojnie światowej przyniosły wiele zmian. Najpierw pacyfikacja przez wojska radzieckie, a potem nakaz opuszczenia przez ludność niemiecką domów, po drodze zmiana nazwy na polską Izera, aż wreszcie niezasiedlenie i doprowadzenie do upadku. Resztki modrzewiowych chat stały jeszcze do lat 60. XX w. Dziś pozostały po nich — niczym miniaturowe ruiny zamków — fundamenty wystające z zarośli i traw jakimi pokryta jest Izerska Łąka.

Wielu turystów, a nawet krajoznawców, na Izerską Łąkę mówi Hala Izerska. To wprowadzone przez Tadeusza Stecia określenie jest nieuzasadnionym niczym przeszczepem z Zachodnich Karpat. Hale są na Podhalu i w Tatrach; w Bieszczadach — połoniny, a w Sudetach — łąki.
Izerska Łąka w j.czeskim nazywa się Velká Jizerská Louka, a w niemieckim Große Iserwiese.
Używajmy więc oryginalnej nazwy IZERSKA ŁĄKA i pamiętajmy, że jedyna hala w Górach Izerskich to spacerowa w świeradowskim Domu Zdrojowym.

Arkadiusz Lipin

Izerska Łąka

Izerska Łąka

Turystom wędrującym z Orla ukazuje się otwarta przestrzeń Izerskiej Łąki

Izerska Łąka

Wzdłuż meandrów Izery tworzą się torfowiska chronione ścisłym rezerwatem

Tagi: · schronisko · trasy rowerowe · trasy narciarskie

Linki: · Piosenka o Groß-Iser · IZERA nie jest Wielka · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · www.izera.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław