ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Mało grzybów - dużo zabawy!

Napisany: 2011-09-07

Mało grzybów - dużo zabawy!

Po raz trzeci amatorzy grzybów i dobrej zabawy spotkali się na Międzynarodowych Mistrzostwach Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu

Uzbrojeni w koszyki, koziki i uśmiechy na twarzach grzybiarze ruszyli z Jakuszyc na zbiory (fot. M. Czarnecka)

W sobotę 3 września o godzinie 1100, grupa zawodników wyruszyła w las. Na trasie z Polany Jakuszyckiej do Stacji Turystycznej "Orle", w poszukiwaniu grzybów. Każdy zawodnik, przed udaniem się na grzybobranie, został oznakowany pieczęcią z wizerunkiem Ducha Gór, aby pod jego opieką bezpiecznie dotrzeć do mety. Najwyraźniej jednak Duch Gór był jeszcze w nastroju urlopowym, bo zapomniał o zapewnieniu urodzaju grzybów. Na szczęście celem nadrzędnym mistrzostw jest integracja uczestników i dobra zabawa. Nic tak Polaków nie integruje, jak wspólna niedola, więc - pomimo braku grzybów - nikt nie czuł się zawiedziony. Atrakcją dodatkową była obecność ekipy TVP Info, która od wczesnych godzin porannych nadawała program promujący Góry Izerskie, także nasze zawody w zbieraniu grzybów.

Duch Gór nie obsypał miłośników runa leśnego owocami... (fot. A. Woźniak, "Zakwisie")

Na mecie, o godz. 1400, na strudzonych grzybiarzy czekało już ognisko i poczęstunek, przygotowany przez gospodarza Stacji Turystycznej "Orle", Stanisława Kornafela, a jury zajęło się oceną zbiorów.
Dylematów nie było - miejsce pierwsze przypadło Panu Donatowi Pawłowskiemu, który pojawił się na mecie z dwoma borowikami oraz kilkoma podgrzybkami. Pozostałe miejsca zajęli: Justyna Mazurkieiwcz, Karolina i Dominik Jarek, Irena Rzemieniewska, Katarzyna Dul z dziećmi, Joanna Góralewicz, Joanna Osińska, Beata Zawadzka, Irena i Marian Ulanowscy oraz Izabela Broś.

...lecz jury było bardziej hojne (fot. A. Woźniak, "Zakwisie")

Wszystkie zbiory zostały uhonorowane pięknymi okazami szklanych grzybów, które co roku przygotowuje na tę okazję "Leśna Huta". Ponadto każdy uczestnik otrzymał stosowny certyfikat, będący "uznaniem dla wiedzy, sprawności i efektywności w tropieniu przeróżnych okazów runa leśnego". Uzyskanie certyfikatu wiązało się z otrzymaniem miana któregoś z grzybów (np. monetki bukowej, piestrzycy giętkiej, sromotnika bezwstydnego lub tęgoskóra pospolitego) i włączeniem do "nader szacownego grona starych grzybów i purchawek". Certyfikaty co roku przygotowuje organizator: Partnerstwo Lokalne na Rzecz Rozwoju Szklarskiej Poręby "Wspólnie dla Szklarskiej Poręby" i za każdym razem ich wręczanie stanowi najweselszy moment zawodów.

A najsłodszą nagrodę odebrała najmłodsza Grzybiarka (fot. A. Woźniak, "Zakwisie")

Najmłodsza uczestniczka otrzymała od Stanisława Kornafela nagrodę specjalną - wielki słoik miodu. To taka inwestycja w przyszłe pokolenia grzybiarzy...

Już teraz Partnerstwo Lokalne "Wspólnie dla Szklarskiej Poręby" zaprasza mieszkańców i turystów na przyszłoroczne, czwarte mistrzostwa w grzybobraniu. Nie możemy zagwarantować pogody ani grzybów, ale na pewno zapewnimy świetną zabawę!

Marzena Czarnecka

Tagi: · Szklarska Poręba · las

Linki: · Czas na grzyby · www.szklarska-gazeta.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław