Napisany: 2007-11-08
Najważniejsza rzeka w Górach Izerskich. Wszak pasmo zawdzięcza jej swą nazwę
Izera (cz. Jizera, niem. Iser) przepływa przez ok. 164 km czeskiej ziemi. Jest prawym dopływem Łaby — wpada do niej w Lázních Toušeň między Brandýsem nad Labem a Čelákovicami. Rzeka odwadnia wschodnią część Gór Izerskich i południową część Karkonoszy, przyłączając ten obszar do zlewiska Morza Północnego. W górnym biegu meandruje przez długi ciąg torfowisk wysokich — co jest nietypowe dla górskich rzek, najczęściej pędzących szaleńczo w dół. Jej dolina w pierwszym odcinku, to odludny, a przez to najbardziej malowniczy, zakątek całych Sudetów, chroniony w rezerwacie Torfowiska Doliny Izery.
Izera / Jizera po ok. 5 kilometrach od źródeł na 16,5 km* staje się naturalną, starą granicą między Śląskiem a Czechami. Od maja 1945 r. jest zarazem granicą między Polską a Czechami, (aktualnie: Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską), a dawniej także między Niemcami a Czechosłowacją, Prusami i Austro-Węgrami... Państwa się zmieniały — Izera nie za bardzo.
Górna dolina rzeki już w XIV-XV w. była obszarem intensywnej penetracji poszukiwaczy złota i drogocennych minerałów. W przekazach eksploracyjnych wymieniali ją rozmaici autorzy, dzięki czemu o tym dzikim i surowym zakątku Europy mamy informacje już z XVI w. W wodach Izery znajdowano m.in. agaty i turmaliny, a w XVII-XVIII w. dolinę rzeki na obszarze Gór Izerskich i poniżej opanowali stali osadnicy rozwijając szklarstwo.
Woda w rzece i w zasilających ją potokach ma lekko brunatny odcień. To zasługa wypłukiwanego torfu (fot. A. Lipin)
Obszar, gdzie biją źródła rzeki był przedmiotem sporu granicznego pomiędzy dobrami gryfowskimi i frydlantckimi. Od 1537 r. śląscy i czescy panowie nie mogli rozsądzić do kogo należy rzeczne koryto i okolica, którą z czasem nazwano Sporną Ziemią. Dopiero 1845 rok przyniósł zakończenie sporu — wówczas komisja graniczna podzieliła rzekę wzdłuż nurtu na pół, skutkiem czego stała się na trwałe granica sląsko-czeską (więcej na ten temat w Źródła Izery).
Bogata w smaczną, górską wodę pitną Izera jest głównym źródłem zaopatrzenia Pragi.
Pochodzenie nazwy, jak większości starych hydronimów, nie jest jasne. Jedne teorie wskazują na rodowód celtycki, od słów is-iras mających znaczyć tyle, co szybki, silny czy bystry, inni wskazują na jeszcze starszy indoeuropejski korzeń, tożsamy ze słowami eis (niem. lód), isla (woda), które u zarania naszych europejskich języków oznaczały wodę jako taką.
To najczęściej fotografowany odcinek Górnej Izery, z uwagi na łatwy dostęp i malowniczość (fot. A. Lipin)
Tagi: · górnictwo · szklarstwo · poszukiwacze skarbów
Linki: · Źródła Izery · Izerska Łąka (Große Iserwiese) · IZERA nie jest Wielka
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl