• start » Książnica Izerska » Historia i widokówki
Napisany: 2013-04-24
Ponad trzy lata pracy. Autorzy opisali ciekawą historię, zilustrowaną reprodukcjami pocztówek i map. Obowiązkowa lektura każdego mieszkańca, ale też miłośnika Gór Izerskich
Bogato ilustrowana książka o historii Przecznicy na pewno przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom wsi (źródło: autorzy książki)
Co takiego warte jest wydania 50 zł ? Historia izerskiej Przecznicy - wsi w kluczu podizerskich miejscowości o stóp Kamienickiego Grzbietu.
Autorzy, Maria Hofer i Andrzej Zuterek, wyszli od przybliżenia historii kart korespondencyjnych, potocznie zwanych widokówkami.
Na dalszych stronach poświęcają się już tylko Przecznicy. Korzystając z archiwum Johema Birka - byłego mieszkańca Querbach - oraz innych przekazów tutejszych, a także zasobów muzeów i archiwów, opisują historię wsi do 1945 r.
Trzecia część książki to opowieść o turystyce izerskiej, z Przecznicą oczywiście na pierwszym planie. Wśród licznie odwiedzających Querbach letników szczególnie jeden zapisał się w pamięci - Arno Henschel. Toteż temu malarzowi, grafikowi i rysownikowi autorzy poświęcają więcej uwagi.
"Przecznica w Górach Izerskich. Historia i widokówki" zamyka się albumem dziesiątek widokówek ze wsi. Wraz z opisami co przedstawiają z pewnością będą ciekawe nie tylko dla mieszkańców rozpoznających doskonale znane miejsca i budynki, ale też dla każdego kto interesuje się izerską i śląską historią.
Publikacja wpisuje się w nurt monografii poświęconych poszczególnym miejscowościom z naszej okolicy. W ubiegłych latach ukazały się opracowania poświęcone Kopańcowi, Rybnicy, Szklarskiej Porębie itd.
Mimo iż ich zakres tematyczny, poziom profesjonalizmu oraz ujęcia są różne - dobrze, iż powstają i pozostawiają trwały ślad piśmienniczy w kulturze lokalnej.
Cena: 50 zł
Do nabycia u autorów (via e-mail: fundacjapropagandysztuki@gmail.com) oraz na spotkaniu autorskim.
Cieszymy się z najnowszej książki izerskiej i polecamy innym wsiom i osadom pójść śladem autorów "Przecznicy..." Autorom oczywiście gratulujemy!
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl