• start » Rower
Góry Izerskie od lat przyciągają tysiące rowerzystów. W ciepłej porze roku to doskonały sposób na poznawanie tych gór. Prezentujemy garść informacji ogólnych i kilkanaście propozycji tras rowerowych.
Trasa krótka (13 km) o zróżnicowanym stopniu trudności. Prowadzi przez kilka bardzo ciekawych miejsc, którym warto poświecić trochę uwagi, m.in. Kościół Bożego Ciała, Dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, Złoty Widok
Trasa stosunkowo długa (58 km), ale łatwa technicznie. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A. Warto zatrzymać się w Harrachovie oraz zobaczyć Wodospady Mumlavy, a po polskiej stronie kopalnię kwarcytu "Stanisław". Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.
Trasa trudna technicznie (25 km.), dla ambitnych - tak jak radiowa Trójka. Prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem (znaki czarne) lub ścieżkami leśnymi wymagającymi od rowerzysty trochę umiejętności technicznych. Wszystko to czyni tę trasę zdecydowanie podnoszącą adrenalinę, a dodatkowo nie brakuje na niej pięknych widoków. Trasa przebiega przez najciekawsze turystycznie punkty okolicy, takie jak: Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka.
Trasa długa (35 km), o średnim stopniu trudności. Po drodze znajduje się kilka stromych podjazdów, m.in. "Samolot", okolice Jagnięcego Jaru i wjazd pod kopalnię "Stanisław". Trasa biegnie malowniczymi dolinami Kamiennej i Izery. Warto na dłużej zatrzymać się na Rozdrożu pod Cichą Równią, Orlu, w Jagnięcym Jarze, Polanie Jakuszyckiej i przed kopalnią kwarcytu "Stanisław" (1080 m n.p.m.).
Trasa o średnim stopniu trudności (18,5 km) przebiegająca wyłącznie w Górach Izerskich. Wart zobaczenia jest Jagnięcy Jar oraz widok na panoramę Karkonoszy z Rozdroża Pod Cichą Równią.
Trasa całodniowa (48 km), ciekawa, łącząca dwie górskie miejscowości: Szklarską Porębę i Świeradów-Zdrój. Ze względu na długość trasa średnio trudna z 17-kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej. Na szczególną uwagę zasługują: Orle, Izerska Łąka z torfowiskami oraz Zakręt Śmierci.
Trasa krótka (13,5 km), o średnim stopniu trudności. W dużej części biegnie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego.
Trasa średnio trudna (41 km), w 90% prowadząca po drogach szutrowych. Urozmaicona z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich zarówno polskiej jak i czeskiej strony oraz Karkonoszy. Jedna z bardziej atrakcyjnych w systemie szlaków rowerowych Gór Izerskich. Trasa przebiega przez osadę Orle oraz niedaleko malowniczej czeskiej osady Jizerka położonej u podnóża góry Bukovec (1005 m n.p.m.).
Trasa krótka (5,9 km) o dużym stopniu trudności. Wyznaczona została z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić się w trudnym terenie na trasie zawodów MTB. Tras rozpoczyna i kończy się w Świeradowie-Zdroju przy Domu Zdrojowym.
Trasa średniej długości (28 km). Rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym Świeradowa-Zdroju. 40% trasy biegnie drogami lub ulicami asfaltowymi, pozostała zaś część prowadzi drogami szutrowymi wśród lasów. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych na Pogórze Izerskie i Biały Kamień (Izerskie Garby). Przy trasie położonych jest kilka zagospodarowanych punktów odpoczynku. Warto zatrzymać się m.in. na Rozdrożu Izerskim, gdzie rozpościera się piękny widok na Biały Kamień oraz kopalnię "Stanisław".
Trasa dosyć długa (40 km) lecz składająca się w większości z łatwych do jazdy odcinkach asfaltowych i szutrowych. Fragmentami biegnie po szlakach pieszych (znaki niebieskie i zielone), więc na tych odcinkach do łatwych nie należy. Trasa zaczyna się i kończy przy głównym skrzyżowaniu dróg w Starej Kamienicy. Wartymi miejscami do zobaczenia jest punk widokowy na Bobrowych Skałach, malowniczo położona wieś Antoniów oraz Rozdroże Izerskie.
Trasa o średniej długości (23,5 km). Znajdują się na niej w większości łatwe do jazdy asfaltowe i szutrowe odcinki. Na paru krótkich odcinkach stosunkowo trudna technicznie. Trasa rozpoczyna się i kończy w Starej Kamienicy.
Góry Izerskie są rewelacyjną krainą do jazdy rowerem. Satysfakcję znajdą zarówno wytrawni "górale" na super bike'ach uwielbiający podjazdy, zjazdy, kamieniste drogi i wszelkie przygody (mistrzom polecam wjazd na Smrk z Nowego Miasta p. Smrkiem) jak też miłośnicy spokojnej jazdy w ciszy, spokoju i pięknym krajobrazie
Przeczytaj kilka ważnych rad, zanim wyruszysz na rowerową (i nie tylko) wycieczkę
Jazda rowerem po górach zawsze wiąże się z ryzykiem. Jest znacznie większe niż w turystyce pieszej, a nawet przy jeździe po szosach. Jazda po szutrze czy kamieniach, stromą, krętą ścieżką w dół między drzewami, niekiedy ostro w górę po piasku... Są okazje do skoków adrenaliny
Jazda po górach to nie to samo co po ulicy czy parku. Nie tylko kondycja i sprzęt muszą być wytrzymalsze. Jeśli nie masz doświadczenia w górskiej jeździe - potrenuj technikę przed ambitniejszym wyjazdem w góry
Z inicjatywy organizacji pozarządowych i władz lokalnych w 2001 r. w obrębie Szklarskiej Poręby wytyczono pierwszych 12 tras rowerowych o łącznej długości 278,3 km. Systematyczna rozbudowa tego systemu zaowocowała siecią ok. 500 km tras, a ich długość ciągle się powiększa
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl