ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Rower  » Zanim zapedałujesz

Napisany: 2008-04-15

Zanim zapedałujesz

Przeczytaj kilka ważnych rad, zanim wyruszysz na rowerową (i nie tylko) wycieczkę

KASK! bez niego nie wyruszaj w góry! Nie zdejmuj go nawet na łatwych etapach. Wypadki zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Nowoczesne kaski są dobrze wentylowane, więc przegrzaniem główki nie ma się co martwić.

Warto również zabrać ze sobą okulary, rękawice i ochraniacze. Podnoszą bezpieczeństwo i poprawiają komfort.

Zawsze bierz ze sobą apteczkę. Poza podstawowymi lekarstwami (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe itp.) zabierz dużo środków opatrunkowych. Urazy skóry, stłuczenia, zadrapania itd. zdarzają się najczęściej.

Zawsze dokładnie planuj wycieczkę. Nie jedź w ciemno! Miej chociaż pojęcie o tym gdzie jedziesz jaka jest rzeźba terenu, na co trzeba uważać.

Pamiętaj, że jedziesz w góry. Słońce, które widziałeś rano przez okno z domu może szybko się schować za burzowe chmury, temperatura gwałtownie spaść a załamanie pogody przyjść nagle i na trwałe. Przygotuj się więc na wszelkie warunki atmosferyczne. W górach pogoda zmienia się często nawet kilka razy w ciągu dnia.

Postaraj się aby ktoś o Twoich zamiarach wiedział. Rodzina, znajomi, a jeśli jesteś poza domem od wielu dni – np. obsługa pensjonatu czy schroniska. Gdyby Ci się coś stało – szybciej dotrze pomoc.
O telefonach komórkowych nie warto przypominać, bo i tak praktycznie każdy zabiera ;) ale żeby mogły pomoc powinny być maksymalnie naładowane i mieć wpisany numer do GOPR! (985 lub 600100300).

Zawsze miej przy sobie dokumenty! Pamiętaj, że pomimo zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych UE, służby graniczne mają prawo Cię zatrzymać do rutynowej kontroli. Uprościsz sobie życie.

Bezpiecznej jeździć w małej grupie. Możesz wówczas liczyć na pomoc, ale też wrażenia dzielone rosną w dwójnasób ;).
Jeśli na wycieczkę wybieracie się liczną ekipą – podzielcie się na mniejsze grupki wg umiejętności i kondycji. Uniknięcie stresu i kłopotliwych kompromisów.

Pamiętaj, że na szlaku nie jesteś sam! W każdej chwili możesz spotkać innego rowerzystę piechura czy pojazd. Nie uprawiaj wyścigów i nie popisuj się. Od tego są specjalne imprezy.

Nie przeceniaj własnych umiejętności - kaskaderzy zawsze kończą wycieczkę pierwsi!

Bądź uprzejmy dla innych. Szanuj otoczenie i przyrodę która daje Ci przecież radość. Na postojach nie zostawiaj po sobie śladów - wszelkie śmieci weź ze sobą i wyrzuć w miejscu do tego przygotowanym.

Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny roweru. Nic nie może bardziej zepsuć frajdy niż awaria sprzętu tuż po starcie.

Mimo przeglądu bądź przygotowany na usterki techniczne roweru. To tylko maszyna, a góry dają popalić bardziej niż ulica. Miej zawsze ze sobą podstawowy zestaw naprawczy. Niezbędne minimum to zapasowe dętki (najlepiej 2), kilka podstawowych kluczy lub uniwersalny zestaw, przydatny może się okazać wyciskacz do łańcucha. Na dłuższą wycieczkę warto też zabrać zapasowy komplet klocków hamulcowych. Szybko się zużywają w terenie gdzie dużo żwiru, piasku, często błota.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · turystyka rowerowa · rower · bezpieczeństwo

Linki: · Jak jechać by dojechać · Z rowera wróć cały · Poznaj Góry Izerskie na rowerze!

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław