ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Rower  » Jak jechać by dojechać

Napisany: 2008-04-15

Jak jechać by dojechać

Jazda po górach to nie to samo co po ulicy czy parku. Nie tylko kondycja i sprzęt muszą być wytrzymalsze. Jeśli nie masz doświadczenia w górskiej jeździe - potrenuj technikę przed ambitniejszym wyjazdem w góry

W dół...

Rowerowa wycieczka po górach to wjeżdżanie i zjeżdżanie. W Górach Izerskich zdarzają się zjazdy bardzo strome. Pokonanie ich w dół jest wielką przyjemnością. Jednak tylko wtedy, gdy zrobisz to bezpiecznie. Jeśli wybierzesz się na trasę ze stromym zjazdem, to zjeżdżając przesuń się na siodełku do tyłu, a nawet zsuń się poza nie - dociążysz w ten sposób tylne koło. Powinno Cię to uchronić przed lotem nad kierownicą.

Hamulców, zwłaszcza na stromiźnie, używaj z wielkim wyczuciem. Zbyt mocne hamowanie przednim hamulcem zakończysz wypadkiem. Bardzo groźnym, który może zdruzgotać ci twarz i głowę. Nie możesz jednak z przedniego hamulca rezygnować. Zapewnia około 70-80% siły hamowania. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca tylnego zablokuje koło i zaczniesz nową dyscyplinę - ślizg w nieznane.

...i w górę

Technika podjeżdżania różni kolarstwo górskie od szosowego. Podczas gdy kolarz szosowy pokonuje wzniesienie stając na pedałach i z całą siłą je naciska, rowerzysta górski musi pozostawać na siodełku lub nawet wysunąć się do tyłu, aby środek ciężkości znajdował się jak najbliżej tylnego koła. To zapewni dostateczny docisk i odpowiednią przyczepność. Początkowo trudno się oprzeć pokusie stanięcia na pedałach, lecz koniecznie trzeba tego unikać. Również ze względu na siły. Rowerzysta szosowy podjazdy pokonuje sporadycznie - w górach to jest norma. Kiedy będziesz pokonywać bardzo strome podjazdy może się zdarzać podrywanie przedniego koła. Aby temu zapobiec przesuń się nad kierownicę, lecz pamiętaj by nie przesadzić, bo stracisz dociążenie tyłu roweru.

Czasem po płaskim

Są jednak trasy w Górach Izerskich, na których powyższych umiejętności nie potrzebujesz. Asfaltowe leśne szosy, wręcz niemal płaskie drogi w Dolinie Izery i rejonie Izerskiej Łąki, nie różnią się znacznie od dróg na równinach czy pogórzu. Dlatego bardzo ważne jest by dobrać trasę odpowiednią dla swoich umiejętności, możliwości i rodzaju sprzętu.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · rower · trasy rowerowe · turystyka rowerowa

Linki: · Poznaj Góry Izerskie na rowerze! · Z rowera wróć cały · Zanim zapedałujesz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Grecji wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław