ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Rower  » Trasy rowerowe w okolicy Szklarskiej Poręby

Napisany: 2008-04-15

Trasy rowerowe w okolicy Szklarskiej Poręby

Z inicjatywy organizacji pozarządowych i władz lokalnych w 2001 r. w obrębie Szklarskiej Poręby wytyczono pierwszych 12 tras rowerowych o łącznej długości 278,3 km. Systematyczna rozbudowa tego systemu zaowocowała siecią ok. 500 km tras, a ich długość ciągle się powiększa

Trasy oferują zróżnicowany poziom trudności - od rekreacyjnych, aż po wyczynowe. Przez Szklarską Porębę przebiega też euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy "Liczyrzepa" ER-2 z Żytawy do Mieroszowa, z którego można podziwiać niemal całe Sudety od północnej strony.

Trasa nr 1 - Mała Szklarska Pętla


Długość trasy - 13 km.
Rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu do kościoła p.w. Bożego Ciała. Szlak ten daje nam możliwość wstępnego poznania okolicy, zwiedzając po drodze Muzeum w Szklarskiej Porębie, dom malarza czeskiego - Wlastimila Hofmana, Chybotek. Wracamy ulicą Górną, na Białą Dolinę do centrum miasta.

Trasa nr 2 - Trasa Kogeneracji

Długość trasy - 50 km.
Jadąc podziwiamy polską część Gór Izerskich i czeskie Karkonosze. Trudności trasy (ostre podjazdy, szutrowa nawierzchnia) rekompensują wspaniałe widoki. Szlak łączy się z czeską trasą rowerową nr 2.
Trasa zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd jedziemy w kierunku ośrodka wczasowego "Południowy Stok", gdzie możemy skorzystać ze wspaniałych właściwości źródlanej wody (źródełko Zdrowia i Miłości). Stąd kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przejeżdżając obok najwyżej położonej w Europie kopalni kwarcu "Stanisław" (obecnie nieczynna), do drogi prowadzącej do Jakuszyc. Granicę państwa przekraczamy na przejściu drogowym w Jakuszycach. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova (centrum miasta i Wodospad Mumlavy, słynna mamucia skocznia). Następnie udajemy się w drogę powrotną do Polski.

Trasa nr 3 - Trasa Radiowej Trójki

Długość trasy - 20 km.
Trasa prowadzi wokół Szklarskiej Poręby. Przed podróżą lepiej jest sprawdzić stan techniczny roweru i potrenować na szlakach łatwiejszych, ponieważ jest to trasa trudna.
Trasa zaczyna się na Skwerze Radiowej Trójki, następnie jedziemy przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej, a dalej Wodospadu Szklarki, aż do Zakrętu Śmierci. Stąd kierujemy się na Białą Dolinę, a następnie do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Dojeżdżamy do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, skąd udajemy się z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.

Trasa nr 4 - Łącznik Trzech Dzielnic

Długość trasy - 9 km.
Jedna z łatwiejszych tras. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby Górnej (przy IT). Zjeżdżamy do Szklarskiej Poręby Dolnej obok kościoła p.w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ulicą Waryńskiego. Wracamy ulicą Armii Krajowej.

Trasa nr 5 - Zdrowa Trasa Vitaralu

Długość trasy - 19 km.
Dość łatwa trasa, co umożliwia podziwianie pięknych widoków. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd udajemy się do parkingu Kamieńczyka, a następnie leśnymi drogami do Drogi pod Reglami. Z powrotem jedziemy ulicą Kasprowicza.

Trasa nr 6 - Pętla "Trzy Jawory"

Długość trasy - 8 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic. Przejeżdżamy obok kamieniołomu granitu, dojeżdżając do węzła szlaków w Michałowicach i wracamy przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Jest to dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7.

Trasa nr 7 - Pętla dwóch rzek

Długość trasy - 30 km.
Trasa dość trudna. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie do Górzyńca. Wracamy przez Piechowice Drogą pod Reglami.

Trasa nr 8 - U podnóża Wysokiego Grzbietu - Samolot

Długość trasy - 35 km.
Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami Gór Izerskich. Szlak jest naprawdę godny polecenia ze względu na piękne widoki. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Z centrum kierujemy się na drogę prowadzącą obok kopalni "Stanisław", dojeżdżamy do Orla i jedziemy na Przełęcz Szklarską. Do Szklarskiej Poręby wracamy drogą wzdłuż nieczynnego torowiska.

Trasa nr 9 - Trasa Towarzystwa Izerskiego

Długość trasy - 18,5 km.
Dość łatwa trasa. Prowadzi drogami Gór Izerskich, skąd będziemy podziwiać malownicze widoki. Zaczyna i kończy się na Orlu, przebiegając przez Szklarską Porębę - Jakuszyce.

Trasa nr 10 IZERSKA PĘTLA - Numeryczna trasa rowerowa "10" Trasa Interferii

Długość trasy - 48 km.
Trasa całodniowa, ciekawa, łącząca dwie górskie miejscowości - Szklarską Porębę i Świeradów-Zdrój. Ze względu na długość trasa średnio trudna z 17 kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej.
1. Szklarska Poręba - DW "Górnicza Strzecha"
2. Huta
3.Jakuszyce
4. Przełęcz Szklarska
5. Orle
6. Izerska Łąka
7. Wielka Izera
8. Polana Izerska
9. Świeradów-Zdrój
10. Rozdroże Izerskie
11. Zakręt Śmierci
12. Szklarska Poręba

Trasa nr 11 - Trasa Gazety Wyborczej

Długość trasy - 14 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się i kończy w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc. Powrót może być utrudniony, ponieważ wracamy ruchliwą szosą E-65.

Trasa nr 12 - Trasa Artystyczna

Długość trasy - 12 km.
Jadąc tą trasą zapoznamy się z życiem artystycznym Szklarskiej Poręby.
Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Jedziemy do Esplanady, gdzie będziemy podziwiać dzieła państwa Beaty i Janusza Koneckich (Galeria "Kokon"), następnie zatrzymamy się przy cmentarzu, na którym jest grób Wlastimila Hofmana. Potem obejrzymy Muzeum w Szklarskiej Porębie (oddział Muzeum Okręgowego).

oprac. Arkadiusz Lipin

Tagi: · rower · trasy rowerowe · turystyka rowerowa

Linki: · Poznaj Góry Izerskie na rowerze! · Z rowera wróć cały · Zanim zapedałujesz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Grecji wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław