ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Rower  » Poznaj Góry Izerskie na rowerze!

Napisany: 2008-04-15

Poznaj Góry Izerskie na rowerze!

Góry Izerskie są rewelacyjną krainą do jazdy rowerem. Satysfakcję znajdą zarówno wytrawni "górale" na super bike'ach uwielbiający podjazdy, zjazdy, kamieniste drogi i wszelkie przygody (mistrzom polecam wjazd na Smrk z Nowego Miasta p. Smrkiem) jak też miłośnicy spokojnej jazdy w ciszy, spokoju i pięknym krajobrazie

Sieć tras rowerowych w Górach Izerskich jest wyjątkowo bogata

W Górach Izerskich jeździć na rowerze mogą całe rodziny! Starsze dzieci lubiące rowerową frajdę bez problemu poradzą sobie z łagodnymi podjazdami, długimi i bezpiecznymi zjazdami, na asfaltowych czy doskonale przejezdnych drogach szutrowych. Rodzice z maluchami bez obaw mogą wybrać się z dzieckiem w foteliku czy nosidełku, acz najlepszym sposobem jest wózek ciągnięty za rowerem. Zresztą o sprzęcie można rozprawiać godzinami, a każdy rowerzysta wie najlepiej co mu odpowiada.
Niebywałą przydatność do turystyki rowerowej Góry Izerskie zawdzięczają swej nietypowej jak na góry rzeźbie. Tej samej zresztą, która czyni z nich niezwykłą krainę zimą, która układa w niecodzienny sposób przepływ Izery, która wpłynęła na tworzenie się torfowisk itd. To duże, niemal płaskie przestrzenie między wierzchołkami i łagodne stoki opadające do przełęczy.
Oczywiście - zwłaszcza w północnej części - znajdziemy w Górach Izerskich stromizny i odcinki bardzo specjalne ;). Docenili je wyczynowcy organizując pod przewodnictwem Czesława Langa maratony rowerowe MTB. Zjazd z Wysokiego Kamienia u każdego miłośnika ostrej jazdy wyzwoli dużą dawkę adrenaliny.
Najcenniejszym "rowerowym skarbem" Gór Izerskich, jest gęsta sieć dróg. Stare trakty handlowe, ścieżki wydeptane przez Walonów, przemytnicze leśne dukty, drogi leśników i wreszcie asfaltowe drogi do zwózki drewna podczas 2. wojny światowej oplotły Izery tak gęstą pajęczyną, że można w Górach Izerskich dojechać rowerem niemal w każdy ich zakątek. Trasę może ułożyć sobie każdy - zależnie od sił, preferencji czy turystycznej ciekawości. Podobnie jak zimą na biegówkach tak latem na rowerze, możemy przebierać w drogach tak aby za każdą wizytą w górach przez wiele lat jeździć nowymi drogami.
Czy można oczekiwać więcej? Tak! W Górach Izerskich powstaje właśnie pierwsza kolej górska w Sudetach, która na wierzchołek jednej z wyższych i ważniejszych gór w pasmie wywiezie rowerzystów! Od tej pory całe rodziny będą mogły pokonać najtrudniejszy odcinek koleją wjeżdżając wraz z rowerem na Stóg Izerski, a potem już na dwóch kółkach toczyć się np. w stronę Wielkiej Izery, na Wysoki Kamień czy dolinami do Szklarskiej Poręby.

Turyści przyjeżdżający w Góry Izerskie bez roweru mogą skorzystać ze sprzętu wypożyczonego w licznych wypożyczalniach, które ponadto zapewniają pełny serwis.

Zapraszamy zatem wszystkich miłośników roweru w Góry Izerskie. Znajdziecie tutaj to czego w innych górach nie ma!

Arkadiusz Lipin

Tagi: · rower · rajdy górskie · gondola

Linki: · Gdzie są Góry Izerskie? · Dojechać w Góry Izerskie · Izerskie góry i doliny

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy Kuba plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław