Napisany: 2013-07-23
Wymiana opowieści i tradycji z Polski, Holandii i innych krajów
Po raz jedenasty, zapraszamy w imieniu Fundacji NEMO na w niedzielę, 28. lipca 2013 r. na Dzień Holandii do Międzylesia w gminie Stara Kamienica.
godz. 15
zabawy dla dzieci w każdym wieku i specjalny występ holenderskiej rodziny Evy
godz. 16
występ zespołu "Rybniczanki" z Rybnicy
holenderskie pieśni ludowe w wykonaniu wszystkich holenderskich przyjaciół fundacji NEMO
weseli muzykanci z NEMO - muzyka irlandzka
godz. 17
odsłona historycznego pomnika Rambergu
otwarcie pierwszej ścieżki pieszej wędrownego szlaku NEMO ↔ Stara Kamienica
polski chór "Głosowanie" z Jeleniej Góry (prowadzący Jacek Szreniawa) zaśpiewa piosenki różne, polskie i niepolskie, poważne i niepoważne
weseli muzykanci z NEMO - muzyka z Ameryki Południowej
godz. 18
tańce w kręgu - pochodzące z różnych kultur i tańczone od setek lat (warsztat poprowadzi Ida Baj)
jarmark i wystawa miejscowych artystów i rzemieślników artystycznych
bufet
Gdzie jest NEMO? Międzylesie leży pomiędzy Kopańcem a Chromcem. Przed drogowskazem "Chromiec → " wystarczy skręcić w prawo i wąską drogą dojechać do małego rozjazd, na którym ponownie skręcamy w prawo.
Wszyscy są mile widziani. Wstęp jest darmowy. Parking strzeżony.
Polska fundacja Nemo jest powstałą w Holandii organizacją pozarządową zajmującą się głównie sprawami ekologii i kultury. Od roku 1998 rozwija międzynarodowe centrum wymiany, turystki wiejskiej i edukacji na południowym zachodzie Polski. Nemo chcąc wspierać rozwój regionu zabiega o środki na konserwację i zabezpieczenie, krajobrazu zabytków oraz promocję kultury regionu. Ważnym elementem aktywności ekologicznej jest propagowanie wędrowania. We współpracy z organizacjami lokalnymi NEMO chce rozwijać swoje działania jako alternatywę dla destrukcyjnych planów kopalnianych w Małej Kamienicy i Kopańcu.
Biały dom należący do Nemo został wybudowany na fundamentach średniowiecznego dworku rodu Schaffgotschów, mających najstarszą swą siedzibę pobliskiej Starej Kamienicy. Fundacja NEMO odnalazła manuskrypt ostatniego sekretarza rodu Schaffgotschów opisującego najdawniejszą historię tej arystokratycznej rodziny. Herbem rodu był baran (w języku niemieckim "ram"). Stąd wzgórze, na którym znajduje się dworek nazywa się Ramberg (pol. Barania Góra). W okolicy powstały pierwsze huty szkła w Zachodnich Sudetach.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl