Napisany: 2013-09-17
VIII Astronomiczny (dwu)Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba: Stóg Izerski na Świeradowem-Zdrój, 28 września 2013 r.; ST ORLE, 29 września 2013 r.
VIII Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba
Zapraszamy wszystkich spragnionych bliskości z Kosmosem
w sobotę, 28 września 2013 r., od godz. 11 na Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój
oraz
w niedzielę, 29 września 2013 r., od godz. 12 do Stacji Turystycznej ORLE.
W programie VIII Astronomicznego (dwu)Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba przewidziano wykłady astronomiczne, teleskopowe obserwacje Słońca i obiektów nocnego nieba, pokazy w Wirtualnym Obserwatorium oraz, UWAGA! superatrakcję wieczoru, noce przejście ścieżką planetarną.
Stóg Izerski, sobota 28. września 2013 r.
Orle, niedziela 29. września 2013
Astro Izery, czyli jak zmieścić Kosmos w Górach Izerskich
Dzięki projektowi "Astro Izery" możesz w Górach Izerskich zobaczyć Wszechświat z bliska. Na projekt składają się proste instrumenty astronomiczne (gnomon, zegar słoneczny), ścieżka planetarna, Izerski Park Ciemnego Nieba oraz imprezy astronomiczne. Gdzie znaleźć elementy astronomiczne w Górach Izerskich? Kiedy można posłuchać ciekawych wykładów i spojrzeć w niebo przez teleskop? I jak wygląda nowa wersja ścieżki planetarnej?
Fascynujący świat meteorytów
Meteoryty to najstarsze skały jakie możemy badać na Ziemi. Od lat fascynują naukowców i kolekcjonerów. Ukazują jak wyglądały wczesne etapy formowania się Układu Słonecznego. Po wykładzie będzie można obejrzeć m. in. jak wygląda skała z Marsa i Księżyca, meteoryt Czelabińsk, jądro planetoidy (meteoryt żelazny) i chondryt węglisty (najstarsza materia w Układzie Słonecznym zawierająca nanodiamenty i materię organiczną).
Niespodzianki z nieba
Każdego dnia na Ziemię spadają obiekty zwane meteoroidami. Upadek takiego obiektu jest widowiskowy, ale bywa też niebezpieczny. Zobacz zarejestrowane kolizje kosmicznych obiektów z Ziemią i ich skutki, począwszy od katastrofy tunguskiej, aż do widowiskowego bolidu nad Czelabińskiem.
Od Wielkiego Wybuchu do Gór Izerskich
Pasjonująca opowieść o ewolucji składu chemicznego Wszechświata, powstaniu Układu Słonecznego i planety Ziemi. Dowiemy się, dlaczego procesy zachodzące we wnętrzach gwiazd są niezwykle istotne z punktu widzenia powstawania życia takiego jakie znamy i dlaczego jakaś gwiazda musiała umrzeć żeby powstały Góry Izerskie.
Dzisiejsze niebo i (zbliżająca się?) kometa ISON
Nim zapadnie noc, dowiemy się co ciekawego zobaczymy dziś na niebie. Jakie planety i inne obiekty będziemy mogli podziwiać przez teleskopy? Jak rozwija się kometa ISON? Czy stanie się ona "wielką kometą 2013"?
Izerska ścieżka planetarna 28 września zostanie wzbogacona o 5 nowych obiektów - planety karłowate. Po tym rozszerzeniu ścieżka będzie biegła od ST ORLE do Stogu Izerskiego. Po zakończeniu wykładów, pokazów i obserwacji zapraszamy chętnych na nocną wędrówkę całą ścieżką. Wędrówkę uprzyjemnią ciekawe opowieści astronomiczno-przyrodnicze, które snuć będą astronom, znawca Gór Izerskich i leśnik. Każdy uczestnik tej wędrówki powinien zapoznać się z poniższymi informacjami i zasadami oraz je zaakceptować.
Sobota: góra Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój, górna stacja kolei gondolowej (1060 m n.p.m., współrzędne: 50°53'30" N, 15°18'35" E).
Niedziela: Stacja Turystyczna Orle w osadzie Orle (820 m n.p.m., współrzędne: 50°48'58"N, 15°22'55"E).
Stóg Izerski. Ze Świeradowa do górnej stacji kolei gondolowej dostaniemy się pieszo lub na rowerze (odległość około 4,5 km). Możemy też wjechać koleją gondolową. Kolej będzie czynna przez cały czas trwania imprezy.
Orle. Ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc dojedziemy pociągiem, autobusem lub samochodem. Dalej z Jakuszyc do Orla dojdziemy łatwym szlakiem turystycznym (znaki czerwone lub żółte) lub dojedziemy rowerem wygodną ścieżką rowerową (odległość około 4 km). Do osady Orle obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów za wyjątkiem osób nocujących w Stacji Turystycznej Orle.
Stóg Izerski. Nocować możemy w schronisku "Na Stogu Izerskim" lub w samym Świeradowie (duży wybór hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych. Zobacz w Izerskiej Bazie Turystycznej.
Osada Orle. Noclegi oferuje Stacja Turystyczna ORLE.
Impreza organizowana jest w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Park ten powstał 4 listopada 2009 roku, jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie i pierwszy transgraniczny obszar tego typu na świecie. Astronomowie i leśnicy stworzyli park ciemnego nieba w Górach Izerskich, aby przybliżyć ludziom problem zanieczyszczenia światłem i racjonalne sposoby jego minimalizowania oraz zachęcać ich do dbałości o... ciemność nocną, która jest ważnym składnikiem przyrody. Ale nie tylko dlatego. Chcemy każdemu, kto odwiedzi Góry Izerskie przybliżyć piękno i bogactwo Kosmosu. Spoglądając nocą w izerskie niebo zobaczysz Drogę Mleczną, mgławice, galaktyki, gromady gwiazd, czasem kometę...
Patronat medialny nad Astronomicznym Dniem w IPCN sprawuje nasz magazyn turystyczno-krajoznawczy "Góry Izerskie".
Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo · ochrona ciemności
Linki: · Nocne fot polowanie · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl