Napisany: 2013-10-16
Tak jak przed wiekami, ruch na Via Regia zimą zamiera. Po tej wędrówce!
Wędrówka w ramach polsko-niemieckiego projektu VIA REGIA: POZNAĆ EUROPĘ - OD HISTORII DO PRZYSZŁOŚCI
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. serdecznie zapraszają mieszkańców woj. dolnośląskiego i Saksonii w sobotę 19 października 2013 r. na OSTATNIĄ w tym sezonie WĘDRÓWKĘ PIESZĄ SZLAKIEM VIA REGIA.
Trasa sobotniej wędrówki prowadzi z Budziszyna (Bautzen) do Biskopicy (Bischofswerda) na Górnych Łużycach.
Tego dnia wędrowcy dojeżdżają do Budziszyna pociągiem relacji Wrocław-Drezno. Ze stolicy Śląska wyjeżdża on o 635. Kolejne przystanki to: Bolesławiec (754), Zgorzelec Miasto (827, Zgorzelec (833 i Görlitz (843).
Z dworca kolejowego w Budziszynie przejdziemy do wieży Reichenturm. Tam przyjdą też saksońscy uczestnicy wędrówki. Wymarsz spod wieży o godz. 930!
Po krótkim zwiedzaniu milczańskiego grodu ruszymy w kierunku południowo-zachodnim, korzystając z otwartej w tym roku Saksońskiej Drogi św. Jakuba (Sächsischer Jakobsweg). Umożliwia przejście z Via Regia na tzw. Via Imperii prowadzącą południkowo, od Lipska w kierunku Norymbergii i dalej do Rzymu.
Dystans do Biskopicy (Bischofswerdy) liczy 25 kilometrów. Planowany powrót pociągiem relacji Drezno-Wrocław o godz. 1830 z Budziszyna.
Udział w wędrówkach jest bezpłatny. Uczestnicy we własnym zakresie zabezpieczają prowiant i ubezpieczenie. Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd z Bolesławca (RegioExpress 754), Jeleniej Góry (Koleje Dolnośląskie 541) i Lubania (656) do Budziszyna i z Biskopicy w drodze powrotnej na polską stronę Górnych Łużyc.
Korzystamy z biletów grupowych. Dlatego konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa, najpóźniej do godziny 1200 dnia poprzedzającego wędrówkę.
W przypadku zaniechania uczestnictwa bez odwołania wcześniejszego zgłoszenia, organizator zastrzega sobie prawo do domagania się zwrotu poniesionych kosztów. Nie jest przewidziany transport bagażów. Wędrówki prowadzi licencjonowany przewodnik sudecki i saksoński oraz tłumacz polsko-niemiecki.
Dalsze informacje i zgłoszenia:
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl