• start » Informacje » Otacza nas jasność
Napisany: 2014-04-22
Za dużo świecimy. Marnujemy energię, pieniądze i zanieczyszczamy naturalne środowisko - światłem
Sudety Zachodnie nocą. Enklawy ciemności są coraz mniejsze (źródło: NASA)
Dlatego właśnie naukowcy i akademicy z Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego organizują po raz drugi konferencję poświęconą nadmiernej emisji światła do atmosfery.
II Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Świetlnego, 16-18 maja 2014 roku we Wrocławiu
Konferencja ma za zadanie przybliżyć problem zanieczyszczenia świetlnego. Zjawisko nadmiernej emisji światła sztucznego po raz pierwszy zostało dostrzeżone przez astronomów, którym w znacznym stopniu utrudnia możliwość prowadzenia obserwacji. W obszarach najbardziej zurbanizowanych jasność nocnego nieba jest tak duża, że widoczne są tylko najjaśniejsze gwiazdy. Niestety, problem zanieczyszczenia światłem nie ogranicza się tylko do wzrostu jasności nocnego nieba i wynikających z tego utrudnień w obserwacjach astronomicznych. Coraz więcej naukowców z różnych środowisk zauważa zagrożenia związane z nadmierną emisją sztucznego światła, szczególnie na terenach silnie zurbanizowanych. Zaburzenia rytmu dobowego, poprzez nienaturalne wydłużanie pory, podczas której pozostajemy aktywni po zapadnięciu zmroku, mają negatywny wpływ zarówno na faunę i florę, jak również na zdrowie człowieka.
Konferencja obejmie tematy dotyczące:
Rejestracja uczestników konferencji do 30 kwietnia 2014 roku
Szczegółowe informacje o rejestracji na konferencję http://okzs.astro.uni.wroc.pl
Wszelkie pytania na adres swiatlowmiescie@gmail.com
Organizatorzy konferencji:
Magazyn GÓRY IZERSKIE jest patronem medialnym konferencji.
Tagi: · ochrona ciemności · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo
Linki: · Sztuczne światło - naturalne problemy · Oczyść się ze światła · Czyste niebo = ciemne niebo · okzs.astro.uni.wroc.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl