• start » Wieże widokowe » Rozhledna Heřmanice
Napisany: 2014-09-15
Ze względu na swój wygląd nieoficjalnie nazywana jest ogórkiem albo penisem
Za powstaniem nowego punktu widokowego stoi trzech młodych architektów - absolwentów Uniwersytetu Technicznego w Libercu: Jan Mach, Pavel Nalezený a Jan Vondrák. W roku 2008 założyli pracownię "Mjölk architekci", i chcąc wstrzelić się na trudny rynek, przygotowali bez zlecenia, projekt wieży widokowej. Szukali inwestora wśród starostów gmin regionu libereckiego. Plan niekonwencjonalnej wieży widokowej zwrócił uwagę kierownictwa małej gminy Heřmanice przy czesko-polskiej granicy.
Budowę pierwotnie zaplanowano na rok 2009. Niestety pojawiły się problemy ze sfinansowaniem. Nim je rozwiązano, Heřmanice zniszczyła powódź błyskawiczna 7 sierpnia 2010 r. W konsekwencji projekt odłożono na lepsze czasy. Nie czekano jednak biernie - przeprojektowano wieżę, z uwagi na porastające wyznaczone pod budowę wzgórze drzewa dodano jedno piętro. Jednocześnie odstąpiono od zakrzywienia wieży w pionie - uznano ten wariant za zbyt kosztowny.
Po kilkunastu miesiącach pojawiła się szansa na sfinansowanie budowy poprzez dotację z Programu operacyjnego współpracy przygranicznej Česká republika - Rzeczpospolita Polska. Wspólny projekt czeskich Heřmanic i Dětřichova z polską Bogatynią, pn. "Cyklotrasy v Heřmanicích, v Dětřichově a v Bogatyni, rozhledna v Heřmanicích", objął budowę wieży widokowej w Heřmanicach oraz drogi rowerowe łączące wszystkie trzy gminy. Ogólny jego koszt to ok. 7 mln Kč.
Wieża widokowa powstała z drewna modrzewiowego o łącznej kubaturze 35,5 m³. Opiera się na 54 palach wysokich na niemal 24 m, ustawionych na planie koła średnicy 5 m. Fundamenty wieży pochłonęły 35 m³ betonu (1800 kg), a do wzniesienia konstrukcji zużyto dwanaście tysięcy wkrętów i ponad osiem tysięcy śrub.
Ażurowa plątanina desek, podłużnic, słupów i poprzeczek, z łukowymi opaskami, tworzy niezwykłe wrażenie. Wieża wygląda z jednej strony na bardzo skomplikowaną - z drugiej kojarzy się z wiklinowym koszykiem, albo więcierzem. Wygodę zwiedzającym zapewniają dwie klatki schodowe. Opasują spiralnie wieżę podwójną helisą. Dzięki temu umożliwiają bezkolizyjne schodzenie i wchodzenie na/z tarasu widokowego na szczycie wieży. W jedną stronę musimy pokonać 99, w drugą 90 schodów.
U podstawy wieży urządzono także drewniany podest, na którym można organizować koncerty, występy i rozmaite spotkania.
Koszt wieży wyniósł 3,6 mln Kč, a jej budowę wykonała firma Taxus s.r.o. z Rychnova u Jablonce nad Nisou, która zyskała już doświadczenie w tego typu pracach podczas budowy wieży widokowej na Cesarskim Kamieniu k. Rádla w 2009 r.
Materiał: drewno
Lokalizacja: na zalesionym wzniesieniu ponad wsią Heřmanice, na Frýdlantsku
GPS: 50°53´50.7"N 15°01´00.9"E
Położenie: 352 m n.p.m.
Całkowita wysokość: 23,7 m
Liczba schodów: 99 i 90
Dostępność: darmowy wstęp przez całą dobę
Widoki: Jizerské i Lužické hory (Góry Izerskie i Łużyckie), Obniżenie Żytawskie, część Heřmanic, Dětřichov oraz Elektrownia Turów w Polsce oraz zwały nadkładowe KWB Turów.
Okres budowy: kwiecień-sierpień 2012 r.
Otwarcie: 15 września 2012 r.
Dojazd: w Dětřichovie zboczyć w lewo z szosy nr 13 Liberec-Frýdlant i po ok. 3 km w Heřmanicích skręcić z szosy w prawo i jechać do zalesionego wzgórza z wieżą. Od małego parkingu, przy którym ustawiono tablice informacyjne ok. 100 m na pieszo ku wieży.
Wieża widokowa w Heřmanicach jest jednym z punktów na trasie dróg rowerowych na zachodnim krańcu Gór Izerskich (fot. A. Lipin)
Niektórzy z odwiedzających wieżę krytykują jej lokalizację. Rosnące wokół drzewa ograniczają widoki (fot. A. Lipin)
Wizytę na wieży widokowej i we wsi Heřmanice, możemy upamiętnić stemplem turystycznym, kartką albo którąś z wielu widokówek. Do dyspozycji jest także znaczek z wieżą. Wszystko możecie zakupić w punkcie informacyjnym urzędu gminy, w miejscowym sklepie albo w Gospódce przy Kodešovej skále.
Tagi: · wieża widokowa · punkt widokowy · atrakcje turystyczne
Linki: · Heřmanice · Vysoký · Drapieżna woda - izerska powódź 2010 · www.hermanice.com
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl