Napisany: 2014-09-23
Spotkanie z autorką książki o nieszczęśliwej miłości z kawałkiem historii Europy w tle
Jesienne popołudnia i wieczory to idealny moment na zanurzenie się w opowieści o zakazanym uczuciu. Tym bardziej, że to historia prawdziwa - oparte na źródłach historycznych i nieznanych dotąd pamiętnikach dzieje miłości Wilhelma Pruskiego i Elizy Radziwiłł. W tle wydarzenia w świecie arystokracji i polityki XIX-wiecznej Europy, dzieje Prus i Polski, intrygi, polityczne kalkulacje i źle pojęta racja stanu.
Książę Wilhelm był nią zachwycony już od najmłodszych lat. Syn królowej Luizy i Fryderyka Wilhelma III Pruskiego bez pamięci zakochał się w Elizie, córce księcia Antoniego Radziwiłła. "Pełne blasku dni szczęścia" przeżywali spotykając się w królewskich pałacach Berlina, Poczdamu i Śląska - w pałacach i ogrodach nad Bobrem.
Litera "E" w pamiętniku Wilhelma była wyrazem jego uczucia, tęsknoty i nadziei. Cała Europa wiedziała o ich romansie i z niecierpliwością czekała na ślub. Wszelako król nie wyraził zgody na ten związek i nie księżniczka Eliza, lecz niekochana Augusta Sasko-Weimarska zasiadła na pruskim tronie. Jednak to podobizna Elizy stała na biurku Wilhelma, późniejszego cesarza Niemiec, aż do jego śmierci w 1888 r.
(fragment książki)
Wydawnictwo Ad Rem obiecuje, że znajdziemy to wszystko w książce Dagmar von Gersdorff pt. "Na całym świecie tylko Ona. Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego".
A co o tej historii powie sama autorka? Posłuchać będzie można już w niedzielę 28 września 2014 r., o godz. 16, w pałacu w Bukowcu przy ul. Robotniczej 6. Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach imprezy W gościnie u hrabiny von Reden "Jesień ze sztuką w Bukowcu".
Zapraszają organizatorzy: Związek Gmin Karkonoskich, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Muzeum Śląskie i Referat Kultury Śląska w Görlitz.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl