Napisany: 2009-06-29
Ponad 50 miłośników przyrody wędrowało po najpiękniejszych zakątkach Gór Izerskich podczas II Transgranicznych Spacerów Wiosennych
Była to czwarta edycja wycieczek edukacyjnych, organizowanych corocznie przez lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" we współpracy z Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz, Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, Nadleśnictwem Świeradów i Lubańskim Stowarzyszeniem Ekologicznym "Agenda 21".
"Spacery wiosenne w maju" to cykliczna akcja jednodniowych wędrówek przyrodniczych, która już od sześciu lat z ogromnym sukcesem jest prowadzona w Saksonii. Od 2006 r. włączają się do niej organizacje i instytucje z powiatu lubańskiego, oferując co roku polsko-niemieckim grupom "transgraniczne spacery" czyli wycieczki edukacyjne "ponad granicami". Ich trasa wiedzie po pograniczu dolnośląskim.
W tym roku stowarzyszenie "Pogranicze", Nadleśnictwo Świeradów, Lubańskie Stowarzyszenie Ekologiczne "Agenda 21" i Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej - we współpracy z niemieckim partnerem Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. - już po raz czwarty zaprosiły mieszkańców Dolnego Śląska i Saksonii do wspólnego odkrywania tajemnic przyrody.
Zbyszek Kamiński z Nadleśnictwa Świeradów opowiada spacerowiczom o izerskiej przyrodzie (fot. Magdalena Guła)
Trzy poprzednie edycje "transgranicznych spacerów", cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem po obu stronach granicy, dofinansowała Unia Europejska. W 2009 r. skorzystanie z unijnego wsparcia nie było jednak możliwe z prozaicznego powodu. Nie wystartowały jeszcze nowe programy finansujące współpracę polsko-niemiecką. Organizatorzy zachęceni sukcesem poprzednich akcji i zmotywowani - napływającymi już od stycznia br.! - zapytaniami o jej tegoroczną edycję, postanowili w tym roku przeprowadzić kampanię w ramach własnych możliwości i środków. I tak oto 5 instytucji i organizacji na przełomie maja i czerwca br. wspólnie zaprosiło Dolnoślązaków i Saksończyków na 2 wędrówki edukacyjne.
W sobotę 30 maja odbyła się geologiczno-biologiczna wyprawa po Ziemi Lubańskiej "Lubańskim szlakiem wulkanicznym - nie tylko bazaltoidy". Niesprzyjająca, deszczowa pogoda nie zniechęciła miłośników przyrody. Prawie 30 osób poznawało, w towarzystwie Agnieszki Wierzbickiej - kierownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, relikty wulkanizmu w powiecie lubańskim oraz "pamiątki geologiczne po zmianach klimatu". Uczestnicy podziwiali m.in. czop wulkaniczny "Jałowiec" oraz Błękitny Kamień w Lubańskim Wielkim Lesie. Spacer zakończyła wizyta w Muzeum Regionalnym w Lubaniu.
Pamiątkowy obelisk ustawiony na miejscu dawnego słupa granicznego na styku granic Śląska, Czech i Górnych Łużyc (fot. Magdalena Guła)
Dwa dni później, w poniedziałek 1 czerwca, organizatorzy zaprosili uczestników na górskie szlaki na wędrówkę po polsko-czeskich Górach Izerskich "Daleka - bliska Północ". Głównymi tematami spaceru, prowadzonego przez Zbigniewa Kamińskiego z Nadleśnictwa Świeradów, były ochrona ekosystemów leśnych po klęsce ekologicznej i rezerwaty przyrody w Izerach. Spacer rozpoczął się od krótkiej prezentacji multimedialnej w Koordynacyjnym Centrum Edukacji Ekologicznej i Promocji Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa Świeradów. Jej głównym tematem była oczywiście przyroda Gór Izerskich. Następnie grupa przejechała pod dolną stację kolei gondolowej. Po wjechaniu na górę mieszkańcy Dolnego Śląska i Saksonii przemierzyli 25-kilometrową trasę od stacji kolei - ze schroniska "Na Stogu Izerskim" przez malowniczą czeską osadę Jizerka do Stacji Turystycznej "Orle". Słoneczna pogoda sprzyjała wędrowcom. Trasa spaceru wiodła przez Smrek/Smrk, drugie pod względem wysokości wzniesienie w Górach Izerskich (jedynie o 3 metry niższe od, znajdującej się po polskiej stronie, Wysokiej Kopy).
Tuż przed przekroczeniem polsko-czeskiej granicy, odbijając około 100 metrów z głównego szlaku, można "dotknąć" historii naszego regionu - zobaczyć miejsce, w którym do 1815 r. znajdował się "trójstyk" Górnych Łużyc, Czech i Śląska. Niecały rok temu, we wrześniu 2008 r., na wysokości 1072 m n.p.m. została ustawiona - przez czeskie organizacje - płyta w trzech językach upamiętniająca to historyczne miejsce. Uczestnicy spaceru po Izerach podziwiali tego dnia 3 rezerwaty: "Rašelinište Jizery", "Černá Jezírka" i "Rašeliště Jizerky". Zachwycił ich widok z Pytlackich Kameny na polską część gór - Izerską Łąkę (zwaną Halę Izerską). W Jizerce delektowali się wyśmienitą czeską kuchnią. Na koniec dnia na grupę czekała niespodzianka przygotowana przez organizatorów - quiz z nagrodami, sprawdzający ich znajomość Gór Izerskich. Wszyscy poradzili sobie śpiewająco z odpowiedziami. W wędrówce po Górach Izerskich uczestniczyły 23 osoby, w tym aż 15 z Niemiec.
Tegoroczna oferta "spacerów" spotkała się ponownie z bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy otrzymali dwukrotnie więcej zgłoszeń niż liczba miejsc, którymi dysponowali.
W 2 wędrówkach wzięło udział ponad 50 osób, w tym mieszkańcy Olszyny, Zawidowa, Zgorzelca i Jeleniej Góry, przygranicznego Görlitz, Niesky i Zittau, jak i odległego Drezna, a nawet Berlina. Jak co roku w akcji szczególnie aktywnie uczestniczyli seniorzy z obu krajów. Najmłodszy wędrowiec liczył 11 lat, najstarszy zaś 69.
"Transgraniczne spacery" to sposób na promocję regionu i turystyki przyjaznej środowisku, efektywną edukację ekologiczną i współpracę międzynarodową. To także spotkania sąsiadów z Saksonii i Dolnego Śląska, przyczyniające się do przełamywania barier i łączące różne pokolenia. W ciągu czterech lat odbyło się już 18 polsko-niemieckich wędrówek. Wzięło w nich udział ponad 400 osób, w tym aż 209 z Saksonii.
Organizatorzy zamierzają kontynuować akcję w przyszłym roku.
Więcej informacji nt. tegorocznych polsko-niemieckich wędrówek przyrodniczych na stronie internetowej "Pogranicza"
Tagi: · rajdy górskie · wieża widokowa
Linki: · Smrk - Król Gór Izerskich · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · Orle w Dolinie Karola
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl