Napisany: 2015-02-09
Wędrówka izerskich Górnołużyczan w Karkonosze
Sekcja Rekreacyjna BOG-TUR przy OSiRze w Bogatyni, 7 lutego 2015 r. wyruszyła na rajd. Pogoda nam wyjątkowo dopisała. Przy kilkustopniowym mrozie świeciło piękne słońce. Z parkingu przy schronisku PTTK ”Bacówki” w Karpaczu poszliśmy czarnym, a potem zielonym szlakiem. Minęliśmy pobliskie Krucze Skały, która sławę zawdzięczają przede wszystkim występującym tutaj skupiskom pegmatytów. Zawierają cenne kryształy korundu, turmalinów, ametystów, a także szafirów i granatów. W XX w. znaleziono najcenniejsze szafiry; dziś można je oglądać w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu.
Szlak powiódł nas ku górze. Strome podejście troszkę męczyło, więc zrobiliśmy dłuższy postój w Budnikach. To już tylko polana i punkt widokowy na wysokości 900 m n.p.m. na północnym stoku Kowarskiego Grzbietu. Lecz dawniej była tu osada, której powstanie datuje się na lata 1618-1648. Nazywała się wówczas Forstbauden. Dziś słynie z ciekawostki: słońce świeci tu tylko przez 113 dni. W pozostałej części roku zasłaniają je zbocza gór. W miejscowej szkółce dzieci do końca panowania Niemców na Śląsku, 26 listopada odprawiały obrzęd pożegnania Słońca. Radosne powitanie przypadało na 19 marca.
Po odpoczynku i sesji zdjęciowej ruszyliśmy Tabaczą Ścieżką na Przełęcz Okraj. W schronisku PTTK "Muflon" zjedliśmy obiad i czerwonym, a dalej niebieskim szlakiem wspięliśmy się na Skalny Stół (1281 m n.p.m.). To wręcz magiczne miejsce - ze względu na swoje położenie i wspaniałe widoki. Widoczne stąd góry, o każdej porze roku zachwycają przybywających turystów.
Po nasyceniu oczu i duszy pięknymi widokami oraz kolejnej sesji zdjęciowej, zeszliśmy na Sowią Przełęcz (1164 m n.p.m., czeska nazwa Soví sedlo), tu zdecydowaliśmy się pójść do Chaty Jelenki u stóp Czarnej Kopy w Czechach. W międzynarodowym towarzystwie, przy kufelku złocistego napoju, szybko minął czas. Pora wracać. Do Karpacza zeszliśmy czarnym szlakiem. Po pożegnaniu towarzyszy z Bolesławca wróciliśmy do Bogatyni.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana. Piękne krajobrazy nas urzekły, więc postanowiliśmy tu powrócić. Kiedyś. W sumie przeszliśmy około 20 km zdobywając 28 pkt. do książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej i zaliczając Skalny Stół do książeczki "Sudecki Włóczykij".
Tagi: · wędrówki · rajdy górskie · relacja z wędrówki
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl