Napisany: 2015-03-04
Afryka w pigułce i ptasie widoki z podniebnej wieży
Wrocław - cel lutowej wycieczki członków sekcji BOG-TUR, widziany z punktu widokowego na przedostatnim piętrze Sky Tower
Plan naszych wycieczek stanowił jasno: "28 lutego 2015 r. wyjazd do Wrocławia". Cel: ZOO oraz najwyżej w Polsce położony miejski taras widokowy na szczycie Sky Tower.
Miejski ogród zoologiczny w Breslau (dziś Wrocław) powstał w 1865 roku i pierwotnie zajmował kilkanaście hektarów. Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku rozrósł się dwukrotnie. Dzisiaj na 33 hektarach mieszka 5000 tysięcy zwierząt - przedstawicieli 900 gatunków ze wszystkich kontynentów i środowisk świata.
Przez kilkadziesiąt lat ZOO zarządzali Państwo Gucwińscy, a od 2007 roku dyrektorem jest Radosław Ratajszczak. Od czasu objęcia przez niego posady w Ogrodzie Zoologicznym zaszły wielkie zmiany. Powstały nowe wybiegi dla niedźwiedzi i wilków, umożliwiono zwiedzającym karmienie zwierząt o wyznaczonych porach, zorganizowano przejażdżki na kucykach szetlandzkich, wyremontowano wiele wybiegów. Ale największą chyba nowością jest otwarcie w październiku 2014 roku Afrykarium.
To olbrzymi, nowoczesny pawilon z kilkoma basenami, w którym można poznać mieszkańców środowisk wodnych różnych części Afryki. M. in. Jeziora Tanganika, Morza Czerwonego i Kanału Mozambickiego.
We Wrocławskim ZOO utworzono także Odrarium. Ekspozycję poświęconą głównej rzece Śląska, nad którą leży jego stolica – Wrocław. Poznawanie Odry rozpoczynamy od źródeł Odry w czeskich Górach Odrzańskich, poprzez zbiorniki imitujące rzekę w środkowym biegu, starorzecze Odry i aż do ujścia w Zalewie Szczecińskim.
Chociaż wizytę we wrocławskim ZOO rozpoczęliśmy zaraz po jego otwarciu o godz. 9 i kontynuowaliśmy do pory obiadowej - nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego. Jest zbyt duży i zbyt bogaty jak na jeden dzień.
Sky Tower - widziany jest nie tylko z każdego miejsca we Wrocławiu, ale nawet z daleka od rogatek miasta
Po południu, przyszła pora na kolejną atrakcję dnia. Zupełnie nową na planie miasta. Sky Tower - najwyższy budynek w Polsce, o wysokości 212 m. Stanowi najwyższą budowlę kompleksu mieszkalno-biurowo-handlowo-usługowo-rekreacyjnego, który zajął znaczną działkę na Osiedlu Południe, w miejscu dawnego biurowca firmy "Poltegor". Kompleks składa się z 3 budynków. W najniższym znajduje się galeria handlowa, z kręgielnią oraz klubem snookerowo-bilardowym, a powyżej mieszczą się biurai apartamenty. Na dachu najwyższej części zainstalowano klatkę meteorologiczną, a na przedostatnim, czyli 49 piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy. Od stycznia 2014 roku publicznie dostępny. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budynku w Polsce. W ubiegłym roku zorganizowano po raz pierwszy "Bieg na Sky Tower". Kontunowany jest w ten sposób bieg w "Poltegorze". Biegacze startują z poziomu ulicy, a meta znajduje się na 49 piętrze. Do pokonania mają 1142 schody. Zwycięzcą pierwszej edycji został Piotr Ślęzak z czasem 6 min. 22 sek.
My na 49 piętro dotarliśmy windą. Widoki na urzekły! Panorama miasta widziana z tej wysokości, a także gra świateł w porze wieczornej cieszyły nasze oczy. Sky Tower jako budowla swym kształtem nas nie zachwycił, ale z piętra widokowego Sky Tower nie widać ;).
Powrót do Bogatyni upłynął w atmosferze dyskusji na temat zwiedzanych obiektów. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że warto było je obejrzeć.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl