Napisany: 2015-04-15
Doroczna okazja do podglądania gwiazd w cudownych okolicznościach górskiej przyrody
W sobotę 16 maja 2015 r. od godz. 13, w czeskiej osadzie Jizerka na obszarze Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, odbędzie się kolejny Astronomiczny Dzień.
Klub Astronomów Liberecka - Oddział Czeskiego Stowarzyszenia Astronomów, Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz SUNDISK s.r.o., we współpracy z Hotelem Panský dům – Jizerka Dudovi, urządzają rodzinne popołudnie i wieczór dla nie-astronomów.
Podczas Astronomicznego Dnia przewidziano teleskopowe obserwacje Słońca, wykłady i wieczorne obserwacje przez teleskopy (przy odpowiedniej, bezchmurnej pogodzie) obiektów kosmicznych.
Znajdziecie nas w obiekcie Sklárna za Panským Domem w Jizerce.
Wydarzenie jest tradycyjnie skierowane do szerokiej publiczności, aby zapoznać ją z astronomią i problemami stale rosnącego zanieczyszczenia światłem. W ciągu dnia i wieczorem będzie możliwość wysłuchania i zobaczenia interesujących wykładów popularnonaukowych (w jęz. czeskim), zapoznania się z instrumentarium astronomicznym używanym przez zawodowców i amatorów, obserwowania Słońca, planet i gwiazd i innych odległych obiektów kosmicznych, wraz z objaśnieniami.
Od godz. 13 obserwacje Słońca (fotosfera i chromosfera), wieczorem po zmroku - obserwacje planet: Merkurego, Wenus, Jowisza i Saturna
Astronomiczne wykłady popularnonaukowe w SKLÁRNI (daw. hucie szkła)
godz. 13 - Petr Horálek: "Od cytryny na Nowej Zelandii pod Europejskie Obserwatorium Południowe - relacja z podróży ze wspaniałymi fotografiami
godz. 15 - Martin Gembec: "Piękności letniego nieba - interaktywna gawęda dla całej rodziny
godz. 16 - Pavel Gabzdyl: "Wszystko, co wiedzieliśmy o Księżycu, jest niczym"
godz. 1730 - Petr Scheirich: "Historia nawigacji"
godz. 19 - zamknięcie wykładów
W sali obiektu Sklárna będzie zainstalowana wystawa fotografii astronomicznej wykonanych przez członków Klubu astronomów Liberecka oraz wystawa instrumentów astronomicznych.
Na miejscu będzie można zakupić Kroplę izerskiej ciemności. Tej jest pełno w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, lecz o zamknięcie odrobiny postarała się firma Szklane Dmuchane Figurki Karela Sobotki (www.sklenene-foukane-figurky.cz).
UWAGA! Wieczorne obserwacje możliwe będą tylko przy bezchmurnym niebie. Zaczynamy z nastaniem mroku, a kończymy wraz z ustaniem zainteresowania chętnych do obserwacji.
Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · obserwacje astronomiczne · ochrona ciemności
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl