Napisany: 2015-05-28
Wiekowy zbiornik wciąż służy ochronie przeciwpowodziowej
Jedyny taki zbiornik na Pogórzu Izerskim, spośród 11 w śląsko-górnołużyckich Sudetach (fot. A. Lipin)
Dolinę Kwisy przed powodziami zabezpieczają przede wszystkim dwa zbiorniki zaporowe: Leśniański i Złotnicki. Ten system uzupełnia suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Położony ok. 1 km. od Mirska, przegradza kamienno-ziemną zaporą Długi Potok - prawy dopływ Kwisy.
Zbudowany w latach 1908-10 był jednym z wielu obiektów hydrotechnicznych śląskiego systemu przeciwpowodziowego, zbudowanego w ramach programu ochrony przeciwpowodziowej, uchwalonego przez Sejm Śląski w 1903 r. po katastrofalnej powodzi z lipca 1897 r.
Zbiornik chroni położone w Dolinie Kwisy miasteczko Mirsk oraz wsie Brzeziniec, Karłowiec i Wieżę. Długa na 1440 m i wysoka na 12,3 m zapora, zlokalizowana jest na 1700. metrze biegu Długiego Potoku. Towarzyszą jej upust środkowy i denny oraz przelew. Maksymalna pojemność zbiornika to 3,92 mln m3, przy której osiąga powierzchnię 99,6 ha. Czaszę porastają drzewa i roślinność łąkowa.
Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 55,6 km².
Obiektem hydrotechnicznym III klasy zarządza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W latach 2010-12 r. zapora została wyremontowana przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zbiornik od ponad 100 lat wielokrotnie sprawdził się podczas izerskich powodzi. Zatrzymuje poopadowe wezbrania Długiego Potoku spływającej z północnych Gór Izerskich wody i zmniejsza jej ilość w korycie Kwisy przepływającej przez Mirsk.
Kamienno-ziemna tama wraz z urządzeniami do prawidłowego działania, przeszła niedawno remont (fot. A. Lipin)
Zapora od strony odwodnej - widoczna zasuwa upustowa upustu środkowego, upust denny oraz przelew (fot. A. Lipin)
Podpis: Tama koło Mirska na Długim Potoku (Kwisa). Strona odwodna po prawej stronie tamy.
Fotografia przedstawiająca zaporę na Długim Potoku pochodzi z Kalendarza Śląskiego na rok 1922. Przesłał ją nam Pan Feliks Chojnacki z Mirska - autor wielu tekstów poświęconych historii Mirska i okolic, które znajdziecie Państwo w naszym magazynie.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl