Napisany: 2015-08-24
Największa kolekcja portretów i największe podziemne jezioro w Rep. Czeskiej
Piękny neogotycki zamek ukazał nam się po ok. godzinnej jeździe autokarem z Bogatyni (fot. Janusz Baranowski)
W przepiękny niedzielny poranek 16 sierpnia br. grupą aż czterdziestu sześciu osób pojechaliśmy na wycieczkę autokarową do Republiki Czeskiej. Naszymi celami był zamek Sychrov, położony ok. 6 km od Turnova oraz Bozkovské jaskinie dolomitowe, usytuowane na czeskim Pogórzu Karkonoskim, pomiędzy miastami Železný Brod a Semily.
Sychrov jako pierwotna twierdza gotycka był własnością komory królewskiej, a rezydowali na nim m.in. Vartemberkowie i Kyjovscy. W czasie wojny trzydziestoletniej posiadłość skonfiskowano czeskiej szlachcie. Od 1669 r. Sychrov posiadał Vincent Lamotte de Frintropp. Członków tego francuskiego rodu szlacheckiego można zaliczyć dostojników służących austriackiemu cesarzowi. Za sprawą Frintroppów, w l. 1690-3 zamek przebudowano na barokową rezydencję.
W roku 1740 majątek kupił František z Valdštejna. Ponieważ swą rezydencję miał w Mnichovie – Syrchov używano do celów gospodarskich i na mieszkania dla służby.
Nie wszystkie eksponaty tworzące ekspozycję pochodzi z wyposażenia zamku Sychrov (fot. Janusz Baranowski)
Los budowli diametralnie odmienił się w 30 sierpnia 1820 r., kiedy całą posiadłość zakupił książę Karel Alain Gabriel Rohan - francuski szlachcic, którego ród uciekł do Cesarstwa Austriackiego przed Rewolucją Francuską. Odnowił i rozbudował szlachecką siedzibę w modnym wówczas, stylu empire (późny klasycyzm).
W drugiej połowie XIX w., książę Kamil Rohan, dokończył przebudowę w stylu neogotyckim (romantyzm), a w otoczeniu, jako szanowany botanik - urządził park angielski. Wystrój wnętrz powierzył praskiemu rzeźbiarzowi - Petr Bušek nadał komnatom wysoką wartość artystyczną i niepowtarzalną atmosferę. W latach 20. i 30. XX w. rezydencja przeszła ostatnią przemianę – neogotyskie wyposażenie wielu wnętrz zamieniono na modernistyczne.
W 1945 roku na podstawie tzw. dekretu Beneša, zamek został skonfiskowany, a jego ostatni właściciel Alain Rohan, który w latach 30 XX w. przyjął obywatelstwo niemieckie, wyemigrował do Austrii. Posiadłość od 1950 roku udostępniono zwiedzającym. Do 1 maja 1950 r. pałac służył jako składnica dla konfiskowanych majątków prywatnych. Do lat 70. XX w. trasa zwiedzania obejmowała tylko część pomieszczeń. Rozszerzono ją najpierw o wschodnie skrzydło, a po rekonstrukcji i renowacji wnętrz i elewacji oraz przypałacowego parku, ukazuje Syrchov w obliczu jego największego rozkwitu - drugiej połowy XIX w.
Sychrovską rezydencję rozsławiły przede wszystkim płaskorzeźby Buška, który ze swoimi synami: Dominikiem i Konstantym pracował na zamku 38 lat.
Niemal do wszystkich zamkowych pokojów wyrzeźbili meble, kasetonowe sufity, okładziny ścian i wykładane parkietowe podłogi. Do wyposażenia kaplicy mistrz wykonał nie tylko ławki i ambonę, ale także przepiękne organy. Często na nich grywał światowej sławy kompozytor Antonín Dvořák.
W Sychrovie podziwialiśmy także galerię portretów dynastii Rohanu - liczy ponad 240 podobizn i jest największą kolekcją w Europie środkowej.
Drugi nasz cel wycieczki – Bozkovskie jaskinie dolomitowe – są najdłuższym systemem jaskiń w Północnych Czechach. Dziś znanych jest ok. 1070 m podziemnych korytarzy, z czego 350 m jest udostępnione do zwiedzania. Trasa turystyczna ma długość 400 m i pokonuje ok. 300 stopni schodów. Przejście trwa ok. 40 min., w stałej temperaturze 7,6°C.
System jaskiń dzieli się na Nową i Starą Jaskinię. Obie części połączone są 50-metrowym tunelem.
Pierwszą jaskinię odkryto w 1947 roku, a następne w latach 1957-8. Turystom udostępniono je 2 maja 1969 r.
Poza fantastycznymi formami naciekowymi, ściany jaskiniowych korytarzy zdobią unikalne, warstwowe i kratkowane struktury krzemienia, plastycznie wypreparowane przez tzw. korozję selektywną.
Podziwianie tego pięknego wytworu natury skończyliśmy w Komnacie Jeziornej, długiej na 24 i wysokiej na 4 metrów. Znajduje się w niej, jak sugeruje nazwa, przepięknie oświetlone największe znane jezioro jaskiniowe w Rep. Czeskiej. Rezerwuar zielononiebieskiej wody głębokiej na 2 m, o powierzchni 320 m2 przed udostępnieniem do zwiedzania miał poziom wody wyższy o 5 metrów.
Zadowoleni z wycieczki wracaliśmy do Bogatyni, podziwiając przepiękne widoki północnoczeskiego krajobrazu.
Serdeczne podziękowania dla naszej koleżanki Bogusi za zorganizowanie wspanialej wycieczki. Nie mniejsze podzięki dla sympatycznej grupy i dla miłego kierowcy autokaru. Wszyscy razem stworzyli ciepłą i serdeczną atmosferę.
Pobierz ślad GPS: Bogatynia → Bozkovské dolomitové jeskyně → zamek Sychrov → Bogatynia
Zobacz też:
Opr. Red.
Tagi: · zamek · zabytek
Linki: · Z kompasem po GSS · Porcelana i rogi · Barokowa perła Saksonii · www.zamek-sychrov.cz · www.bozkovske-jeskyne.cz
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl