ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Obrazy (z) historii w Europie dziś i jutro

Napisany: 2015-09-01

Obrazy (z) historii w Europie dziś i jutro

Polsko-czesko-niemiecki warsztat zapoznawczy dotyczący dydaktyki historii

Wkroczenie wojsk nazistowskich do Czechosłowacji w 1938 r. w Jakuszycach

Wizje dotyczące przeszłości oraz ukształtowana nimi dydaktyka historii stanowiąca element edukacji polityczno-historycznej jest w krajach europejskich nadal w znacznym stopniu ograniczona sztywnymi ramami myślenia narodowo-państwowego. Jednocześnie turystyka i ruchy migracyjne tworzą całkiem inną rzeczywistość. Popularność, jaką cieszą się ruchy i partie prawicowo-populistyczne, jest dodatkowym dowodem na fakt, że w wielu krajach europejskich istnieją bardziej lub mniej uświadomione odruchy ksenofobiczne. Kształtują one codzienną percepcję pewnych grup obywateli oraz mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Przedmiotem seminarium jest postawa wobec rzeczywistości, jaką w swej szkolnej i pozaszkolnej pracy edukacyjnej mogą przyjąć czescy, polscy i niemieccy multiplikatorzy, oraz kwestia, czy i ewentualnie jak możliwa jest prezentacja europejskiej wizji przeszłości.

 

Czołgi radzieckie na rynku w Libercu w 1968 r.

Różne formy warsztatów i wycieczek (wędrówka po niemiecko-czeskim pograniczu, spacer śladami Polaków w Dreźnie) mają umożliwić nawiązanie nowych kontaktów oraz stworzyć przestrzeń dla dyskusji nad następującymi kwestiami:

  • Jak radzimy sobie ze zwrotem ku myśleniu narodowo-państwowemu w kontekście europejskiej popularności partii prawicowo-populistycznych oraz tendencji ksenofobicznych?
  • Jakie metody dydaktyki nauczania historii przedstawiają historię europejską w sposób pozwalający na tworzenie i wspieranie europejskiej świadomości historycznej?
  • Kto stoi za inicjatywami podejmowanymi w Polsce, Czechach i Niemczech?
  • Na jakie wspólne projekty mamy ochotę i czego możemy się nawzajem nauczyć?

Wszystkie te kwestie zajmą nas podczas warsztatu "Obrazy (z) historii w Europie dziś i jutro - polsko-czesko-niemiecki warsztat zapoznawczy", który odbędzie się od 1 do 4 października 2015 r. w Dreźnie.

Państwa udział bardzo nas ucieszy!
Wszelkie dodatkowe informacje znajdą Państwo pod adresem http://bmst.eu/termine/index.php?tid=3277 lub pisząc na adres s.gaertner@bmst.eu .

Zgłoszenia do 14 września 2015 r.
Opłata za uczestnictwo wynosi 70,00 € (opłata zniżkowa 40,00 €) i obejmuje koszty programu, zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie.

Susanne Gärtner
Kierownik działu Historia & społeczeństwo
Brücke/Most-Stiftung / Nadace Brücke/Most

Fundacja Brücke-Most

Brücke/Most-Stiftung // Nadace Brücke/Most

· www.bmst.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław