Napisany: 2015-10-09
Ratowanie życia, to najpiękniejsze co jeden człowiek może ofiarować drugiemu
Te słowa usłyszeli przybyli do Schroniska na Hali Szrenickiej ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR. Nie ma w nich przesady. Ratownicy niejednokrotnie pokazali, z narażeniem własnego życia, że potrafią ratować zdrowie i życie turysty. Szkoda tylko, iż wciąż przytrafiają się wypadki spowodowane lekkomyślnością turystów.
W ratownicze święto wypada się jednak cieszyć, że wciąż napływają nowi ochotnicy, którzy mają wolę nieść pomoc w górach. W sobotę, 3 października 2015 roku, odbyła się piękna uroczystość - grono ratowników powiększyło się o pięciu nowych członków. Ślubowanie złożyli: Michał Kucharzewski, Grzegorz Schmidt, Adam Kuliński, Wojciech Krawczyk i Albert Kościński.
Dzień Ratownika to także okazja do wyróżnienia tych NAJ. Srebrne odznaki GOPR otrzymali: Przemysław Kurek, Krzysztof Koziej, Paweł Stępień i Karolina Andrzejewska. Złotą odznakę GOPR przyznano Piotrowi Wolskiemu. Wyróżniono także osoby i instytucje wspierające Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Karkonoszach. Odznaki honorowe za zasługi dla ratownictwa górskiego otrzymali: Danuta Partyka - gospodyni schroniska NAD ŁOMNICZKĄ i Mirosław Godyń - gospodarz schroniska STRZECHA AKADEMICKA. Posłanka Zofia Czernow została wyróżniona tytułem Przyjaciel Grupy Karkonoskiej GOPR 2015. Wielu ratowników otrzymało bony towarowe od urzędów, firm i instytucji. Był to wyraz wdzięczności dla tych najbardziej wyróżniających się w mijającym roku. Upominki te nie są adekwatne do ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy, ale najważniejsze jest, że zostali docenieni. Choć nie po to nam służą.
Prezes grupy karkonoskiej GOPR Mirosław Górecki, naczelnik GK GOPR Sławomir Czubak, starościna jeleniogórska Anna Konieczyńska, przewodniczący rady powiatu Jerzy Pokój (fot. K. Tęcza)
Wśród składających za tę służbę podziękowania były m. in.: Ilona Antoniszyn-Klik z Ministerstwa Gospodarki, posłanki Zofia Czernow i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, starościna jeleniogórska Anna Konieczyńska oraz Jerzy Pokój - przewodniczący rady powiatowej powiatu jeleniogórskiego, a także burmistrzowie i przedstawiciele wielu miast i firm. Pośród oficjeli był także Andrzej Raj - dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Niestety nie sposób wymienić wszystkich gości. Czas zgromadzonym umilała zaprzyjaźniona grupa folklorystyczna SZYSZAK.
Dobrych słów pod adresem ratowników padło tak dużo, że gdyby zamienić je w złoto – karkonoskie GOPR nie miałoby problemów finansowych. Niestety na ratownictwo górskie wciąż jest przeznaczanych zbyt mało funduszy. Aktualnie karkonoskie GOPR ma tylko 14,5 etatu. Dlatego tak ważnym jest uzupełnianie szeregów o nowych ochotników. Jednak by kandydat mógł wyruszyć na ratunek musi odbyć kilkuletnie szkolenie. Nie jest ani proste, ani tanie.
Największym źródłem finansowania jest Karkonoski Park Narodowy, który w 2015 roku przekaże łącznie 420 tysięcy złotych pochodzących z biletów wstępu do Parku. Oczywiście GOPR zabiega o dodatkowe finanse, gdzie tylko może. Ratownicy wykorzystują także okazję jaką stwarza możliwość uczestnictwa we wspólnych ze stroną czeską projektach. Dba o to zarówno prezes karkonoskiego GOPR Mirosław Górecki jak i naczelnik Sławomir Czubak.
Nam - turystom, wypada tylko życzyć realizacji podjętych wyzwań, a zarazem tego, by ratownicy podczas dyżurów jak najwięcej się nudzili.
Tagi: · GOPR · ratownictwo · uroczystość
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl