ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Gruss aus dem Isergebirge

Napisany: 2015-10-23

Gruss aus dem Isergebirge

Czyli o tym jak dawniej Góry Izerskie promowano

Gruss aus dem Isergebirge Czyli o tym jak dawniej Góry Izerskie promowano - wystawa w lubańskim Muzeum Regionalnym

Na przełomie XIX i XX w. jednym z najskuteczniejszych narzędzi promowania górskich walorów był obraz utrwalony na grafice: karcie pocztowej, szkle, porcelanie, czy też na płótnie. Głównymi promotorami, obok towarzystw regionalnych, byli przede wszystkim artyści. Nawet jeśli nie zawsze występowali w tej roli bezpośrednio i świadomie, to ich praca w hutach szkła, oficynach wydawniczych, czy też pracowniach rzeźbiarskich przyczyniała się do budowania pozytywnego wizerunku gór i ich mieszkańców.
Tak też przedsiębiorca i artysta jednoczyli siły dla zysku, stając się jednocześnie pionierami marketingu terytorialnego. Dzięki takiej kooperacji w świat trafiał jednoznaczny przekaz, że Góry Izerskie to wyjątkowe, wręcz magiczne miejsce. Niepowtarzalne weduty przyciągały nie tylko turystów, ale także kolejnych artystów gotowych utrwalać to, co nieuchwytne, trochę zarobić. Pamiątki z epoki pary, tematycznie odnoszące się do gór, z jednej strony ilustrują historię marketingu, z drugiej zaś są niejednokrotnie cenionymi działami sztuki.

Gruss aus Bad Flinsberg – pocztówka ze Świeradowa-Zdroju, 1913 r. (arch. red.)

Muzeum Regionalne w Lubaniu zaprasza na wystawę czasową poświęconą Górom Izerskim, a w szczególności perle znad Kwisy - Świeradowowi-Zdrojowi. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane różne formy propagowania Gór Izerskich w XIX i XX w.: unikatowa kolekcja szkła, grafiki, obrazy, porcelana, pocztówki, foldery, mapy oraz minerały. Uzupełnieniem wystawy będą plansze tekstowe przybliżające historię kurortu i jego promocji przygotowane w dwóch językach: polskim oraz niemieckim.

Wernisaż wystawy: 29 października (czwartek) o godzinie 18 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (Rynek-Ratusz). Ekspozycję będzie można oglądać do 13 lutego 2016 r.

Każdego izeroluba, miłośnika historii i lokalnego patriotę

Zapraszamy!

Źródło: Joanna Piotrowska
Muzeum Regionalne w Lubaniu

Tagi: · Lubań · wystawa · Świeradów-Zdrój

Linki: · Perła nad Kwisą · www.muzeum-luban.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław