Napisany: 2015-12-19
Wraz z przewodnikiem poznasz, a może też znajdziesz, skarby Sudetów
Nowa publikacja regionalna, darmowy PRZEWODNIK MINERALOGICZNY…, ściągnął do Muzeum Regionalnego w Lubaniu liczne grono miłośników naszej krainy (fot. M. Guła)
Wieczór autorski promujący "Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim", autorstwa Roberta Girulskiego, Piotra Rachwała i Łukasza Tekieli, przyciągnął do lubańskiego Muzeum Regionalnego rzesze miłośników regionu. Na szczęście nie była to jedyna okazja na wzbogacenie domowych biblioteczek o nową publikację. W najbliższych dniach mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego wciąż będą mogli otrzymać książkę.
"Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim" został wydany przez lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" z inicjatywy Łukasza Tekieli - dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu, a zarazem pasjonata i kolekcjonera lokalnych minerałów. Dzięki pozyskaniu przez "Pogranicze" dofinansowania z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich książka jest bezpłatna.
Autorami tekstu są Robert Girulski i Łukasz Tekiela. Fotografie minerałów wykonał Piotr Rachwał. Bogato ilustrowany przewodnik zawiera wiele cennych informacji na temat występowania różnych minerałów na terenie powiatu lubańskiego i lwóweckiego.
Autorzy w przystępny i bardzo interesujący sposób opisują szereg punktów terenowych, w których da się znaleźć sporo ciekawych okazów mogących wzbogacić domowe lub szkolne kolekcje mineralogiczne. (…) Zaletą tej książki jest jej uniwersalność, a zastosowany tu przejrzysty sposób prezentacji sprawia, że zawarte w niej informacje są przydatne zarówno dla osób interesujących się geoturystyką, miłośników kolekcjonowania minerałów, jak i osób preferujących różne formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu - podkreśla w recenzji wydawniczej dr hab. Piotr Kazimierz Gunia, kierownik Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dolny Śląsk i Górne Łużyce, pod względem zasobów lokalnych kamieni ozdobnych i szlachetnych, należy do jednych z najbardziej interesujących obszarów Polski
Autorzy na kartach książki dzielą się z czytelnikami swoim doświadczeniem zdobytym w terenie. Publikacja zawiera propozycje wycieczek mineralogicznych do miejsc uznanych przez autorów za godne polecenia. Wśród propozycji znajdują się m. in. Oleszna Podgórska, Wzgórze Wyrwak, kopalnia bazaltu "Księginki" w Lubaniu oraz kopalnia kwarcu "Stanisław" w Górach Izerskich.
Czytelnikom życzymy wielu wrażeń podczas lektury, zaś wszystkim osobom wyruszającym w teren ciekawych, bezpiecznych i obfitujących w znaleziska mineralogiczne wypraw.
Mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego mogą odebrać bezpłatny "Przewodnik mineralogiczny…" w biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu:
Publikacja jest darmowa. Książkę mogą otrzymać wyłącznie mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego. Nakład jest ograniczony. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Nie są przyjmowane wcześniejsze rezerwacje na przewodnik (telefoniczne bądź drogą elektroniczną). Nie jest prowadzona sprzedaż książki.
Wersja elektroniczna Przewodnika mineralogicznego po powiecie lubańskim i lwóweckim.
Projekt "Historia zaklęta w kamieniu, czyli lubańskie i lwóweckie tradycje gemmologiczne"
Realizator: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" Partner projektu: Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu
Finansowanie: Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Tagi: · kopalnia · Lubań · poszukiwacze skarbów
Linki: · Zaklęte w minerałach · Historia zaklęta w kamieniu · Skarby Izery
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl