• start » Bezpiecznie » Zimowe zagrożenia
Napisany: 2010-02-09
Góry zimą bywają groźniejsze niż latem. Bądź rozsądny i przestrzegaj zasad - wrócisz bezpiecznie
Wiejący w górach z dość znaczną siłą powoduje obniżenie sprawności fizycznej organizmu, nieraz również psychofizycznej. Skutkiem działania wiatru jest utrata - wyższa niż normalnie - ciepła w organizmie ludzkim. Silny wiatr działa na sylwetkę ludzką. Plecak lub niesione narty jak żagiel powodują utratę równowagi, a niekiedy mogą utrudniać oddychanie. Należy wtedy osłonić usta, ręką, szalikiem, chustką lecz nie odwracać się do wiatru plecami gdyż spowoduje to jeszcze większe trudności w oddychaniu.
W górach, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach, utrudnia, a często wręcz uniemożliwia orientację w terenie i ustalenie miejsca pobytu oraz dalszej drogi. Mgła rozprasza fale akustyczne powodując, że na stokach i kotlinach nawoływanie będzie bardzo słabo słyszalne, a ponadto może być odbierane mylnie, to znaczy nie z tego kierunku gdzie znajduje się nawołujący.
Na terenach płaskich głos we mgle rozchodzi się z siłą zwielokrotnioną, powodując złudzenie akustyczne, iż rozmawiający lub nawołujący znajduje się bardzo blisko, odwrotnie niż w rzeczywistości. Bardzo często na otwartym terenie - łąki, polany - w gęstej mgle zaczynamy zataczać duże koło i dlatego taki teren należy przemierzać bardzo ostrożnie, a całą uwagę skupiać na przebiegu szlaku turystycznego.
W terenie wysokogórskim - zwłaszcza w Tatrach - jedyne bezpieczne wyjście, gdy mgła jest bardzo gęsta, to zawrócenie i powrót już znanym szlakiem.
Góry zimą są niebezpieczniejsze niż latem. Zrób wszystko, aby pomoc ratowników nie była Ci potrzebna. Oni także ratując Ci skórę zimą narażą się bardziej
Długie przebywanie w warunkach obniżonej temperatury powietrza, przy wysiłku fizycznym jakim jest marsz, jazda na nartach czy wspinaczka powoduje osłabienie organizmu ludzkiego, a w konsekwencji prowadzi do wychłodzenia organizmu, a zimą wręcz do odmrożeń. Duże wychłodzenie organizmu objawiać może się apatią - brakiem chęci do kontynuowania marszu - i osłabieniem fizycznym. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed zimnem jest sucha, ciepła bielizna i odpowiednie wierzchnie ubranie.
Operacja promieni słonecznych w górach tak w lecie jak i w zimie jest niebezpieczna nie tylko przy bezchmurnym niebie. Udar cieplny może również wystąpić w dni bezsłoneczne, lecz wilgotne i gorące. Upał i promieniowanie słońca nasz organizm najbardziej odczuwa w kotłach i na osłoniętych stokach, zimą firnowych, małych kotlinkach. Słońce silnie operujące zimą na stoki górskie może spowodować duże zagrożenie lawinowe, obrywy nawisów itp. Nakładanie grubych warstw kremów, które powodują rozmiękczenie skóry i zatkanie porów jest niewskazane. Ponadto woda zawarta w kremach w zimie przyspiesza odmrożenia, a w lecie oparzenia, gdyż każda kropelka wody działa jak soczewka.
Pierwszymi objawami mających nastąpić wyładowań atmosferycznych w wysokich partiach gór - granie, szczyty - jest tzw. ciche wyładowanie, charakteryzujące się cichym bzykaniem, suchym trzaskaniem, stawaniem włosów na głowie. Po zaobserwowaniu tych zjawisk należy jak najszybciej opuścić wyeksponowane miejsce. Bezpośrednie uderzenie pioruna w człowieka zdarza się na ogół bardzo rzadko, większość porażeń następuje z powodu występowania tzw. napięcia krokowego i wtórnych, wzbudzonych pierwotnym wyładowaniem napięć. Dlatego też im większe rozstawienie stóp człowieka w momencie bliskiego uderzenia pioruna, tym większe niebezpieczeństwo porażenia. Może również nastąpić przeskok iskry na człowieka od drzew lub ściany skalnej. Metalowe przedmioty nie "ściągają" (jak powszechnie się sądzi) piorunów, mogą w nich jednak powstać silne prądy wzbudzone i dlatego dobrze jest odłożyć je na bok.
Najdrobniejsze oznaki nadchodzącej burzy powinny nas skłonić do wycofania się w bezpieczny teren, najlepiej powrót do schroniska.
Trudności terenowe lub też warunki atmosferyczne na szlaku spowodować mogą, że w górach zaskoczy nas noc, a zmęczenie i trudności trasy nie zezwolą nam na kontynuowanie marszu. Zmuszeni zostaniemy by przeczekać noc w górach do świtu, a więc przygotować nieplanowany biwak. Tak w lecie jak i w zimie należy wówczas wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Przy doborze miejsca na biwak w zimie pamiętać należy, że miejsca na których został wywiany śnieg najbardziej właśnie narażone są na wiatr. Z kamieni można ułożyć murek od strony wiatru, z gałęzi ułożyć prowizoryczny szałas, liście ułożyć w stertę i osłonić od strony wiatru gałęziami. Izolację od ziemi można wykonać z liści lub gałęzi, z plecaków wykonać oparcie pod plecy. W lesie biwak można urządzić pod zwisającymi gałęziami dużego drzewa liściastego, które w zimie dodatkowo obsypane śniegiem tworzą na ogół bardzo dobrze osłonięte miejsce wokół pnia.
Zimą biwak można również przygotować w jamie śnieżnej, która pozwala przeczekać noc w bardzo dobrze osłoniętym pomieszczeniu i chroni przed niskimi temperaturami na zewnątrz. Kopanie jamy śnieżnej jest czynnością pracochłonną, lecz przy dużym mrozie praca jest w efekcie opłacalna.
Nawisy powstają pod wpływem wiatru na górach i grzbietach górskich. Poruszając się po tych formacjach górskich nie wolno wchodzić na wysięg nawisu.
LAWINA MOŻE ZEJŚĆ WSZĘDZIE, LAWINA MOŻE ZEJŚĆ ZAWSZE. Nikt nie może powiedzieć, że dany stok w danej porze dnia jest całkowicie bezpieczny.
W górach GOPR obserwując pokrywę śnieżną ogłasza stan zagrożenia lawinowego w V-stopniowej skali. Należy bezwzględnie stosować się do tych ostrzeżeń, a przed wyjściem w góry zasięgnąć informacji w poszczególnych placówkach służby ratownictwa górskiego.
Płaty śniegu, które można spotkać w wyższych partiach gór nawet przez cały rok są szczególnie zdradliwe mimo swej atrakcyjności. Nieostrożne postawienie nogi - nawet przy wykopaniu stopnia - może być przyczyną poślizgnięcia się, a zahamowanie na takim płacie jest praktycznie niemożliwe.
ZABAWY NA PŁATACH ŚNIEGU TO TANIEC ZE ŚMIERCIĄ. Na pewno potrafisz z nią tańczyć?
Tagi: · bezpieczeństwo
Linki: · Zanim wyruszysz w góry · Odmrożenia - pierwsza pomoc · Dekalog narciarski · www.gopr.pl · www.gopr.org · www.horskasluzba.cz
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl