ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Stalińska inauguracja

Napisany: 2016-10-24

Stalińska inauguracja

Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem rozpoczęły się świetnie

Spektaklem Doroty Stalińskiej w niedzielę, 23 października br., zainaugurowaliśmy tegoroczne Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. W ramach corocznego cyklu proponujemy jeszcze trzy spektakle teatralne, koncert i spektakl muzyczny. Spora dawka kulturalnych antydepresantów na jesienne smutki, nieprawdaż?

(źródło: MDK w Zgorzelcu)

Voo Voo Dobry wieczór, 30 października godz. 18
Legendarny polski zespół wraca nad Nysę Łużycką po kilkunastu latach. Wojciech Waglewski wraz z kolegami wystąpi w niedzielę 30 października, by przedstawić program pt. Dobry wieczór. Miłośnikom muzyki zespołu Voo Voo przedstawiać nie trzeba. Warto jednak przypomnieć, że formacja istnieje na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, a zespół zadebiutował na festiwalu w Jarocinie. Ostatnia, nagrana w ubiegłym roku płyta Voo Voo pt. Placówka 44, została nominowana do nagrody FRYDERYKA 2016 w kategorii album roku.
Koncertu Voo Voo w Zgorzelcu nie można przegapić!

(źródło: MDK w Zgorzelcu)

Spektakl Anny Skubik pt. Związek otwarty, 6 listopada godz. 18
Zabawna historia miłosna małżeństwa w kryzysie. Mąż nie stroni od innych związków bezceremonialnie informując o tym żonę. Kiedy ta poznaje atrakcyjnego mężczyznę – jej małżonek nie może tego zaakceptować...
Błyskotliwe dialogi, wartka akcja, zabawne sceny i muzyka na żywo wydobywana z saksofonów, mis tybetańskich oraz innych nietypowych instrumentów sprawiają, że widz odrywa się od codziennej rzeczywistości, a potem z uśmiechem wspomina obejrzaną historię.

Autor: Dario Fo i Franca Rame
Przekład: Aleksander Berlin
Reżyseria: Arkadiusz Cyran i Anna Skubik
Występują: Anna Skubik, Arkadiusz Cyran oraz Sylwester Różycki (muzyka na żywo)
Muzyka: Sylwester Różycki
Czas trwania ok. 60 minut.

(źródło: MDK w Zgorzelcu)

Wykład dr Piotra Rudzkiego* nt. Witkacego, 13 listopada, godz.18
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) był jednym z niewielu największych artystów XX wieku, którzy doświadczyli na własnej skórze obu rosyjskich rewolucji. W czasie I wojny światowej skończył Pawłowską Szkołę Wojskową i został oficerem renomowanego pułku Lejb Gwardii armii carskiej. Gdy wybuchła rewolucja lutowa w roku 1917, znajdował się w stolicy rosyjskiego imperium Piotrogrodzie (dziś Sankt Petersburg). Jego oddział przyłączył się do protestu kilku pułków carskich przeciwko strzelaniu do pokojowo demonstrujących mieszkańców stolicy. Witkacy oglądał i przeżywał konwulsje pierwszej części upadku dotychczasowej kultury. Drugą i zarazem finałową część, czyli rewolucję październikową, obserwował próbując się przedostać do Polski, do której dotarł 10 lipca 1918 roku.
W carskiej Rosji, widząc do czego prowadzi kulturowa zmiana ufundowana na rewolucyjnej ideologii, narodził się katastrofizm Witkacego. Potężnego wzmocnienia takiego spojrzenia na przyszłość dostarczyło dojście do władzy nazistów w Niemczech. Witkacy nie widział swojej przyszłości ani w ujednoliconym społeczeństwie niemieckim, budowanym na narodowym socjalizmie, ani w ujednoliconym społeczeństwie radzieckim opartym na stalinowskiej wersji komunizmu. Kiedy 1 września 1939 roku z zachodu wkroczyła do Polski armia niemiecka, a 17 września 1939 roku zrobiła to samo armia sowiecka – witkacowski świat się skończył...

*) Dr Piotr Rudzki jest adiunktem w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego i kierownikiem literackim Teatru Polskiego we Wrocławiu.

(źródło: MDK w Zgorzelcu)

Spektakl muzyczny Krzysztofa Oleksyna i Piotra Kosiorka pt. Polepiony, 19 listopada, godz. 18
Niezwykły talent, wielka wrażliwość, świetny głos, interesująca osobowość i... Z wymienionymi wcześniej walorami cały świat u stóp! O tym jednak, czy są to jedynie puste komplementy, czy może rzetelna ocena, warto się przekonać samemu. Scenicznej weryfikacji przed szeroką publicznością poddaje się ponownie Krzysztof Oleksyn, tegoroczny maturzysta, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, który przygotował swój pierwszy, autorski recital. Zaśpiewa w nim piosenki Wojciecha Młynarskiego, Piotra Bukartyka, Adama Zielińskiego, Bartosza Porczyka, Artura Barcisia, Jaqua Brela i Andrzeja Zauchy, które opracował muzycznie i wygra na fortepianie Piotr Kosiorek. Swój wybór Krzysztof Oleksyn zatytułował Polepiony.

(źródło: MDK w Zgorzelcu)

Spektakl Soni Bohosiewicz pt. Chodź ze mną do łóżka, 25 listopada, godz. 18
To doskonały monodram Soni Bohosiewicz błyskotliwie opowiadającą o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości życia. Przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza.
Spektakl przez ponad dwa sezony gościł na deskach Teatru Polonia Krystyny Jandy. Rola za występ w monodramie przyniosła Soni Bohosiewicz Różę Gali 2014 w kategorii Teatr.

Tekst: Andrzej M. Żak
Reżyseria: Adam Sajnuk
Premiera: grudzień 2013, Teatr Polonia

ZAPRASZAMY!

Źródło: MDK w Zgorzelcu

Tagi: · Zgorzelec · wydarzenia kulturalne · koncert

· mdk.zgorzelec.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław