Napisany: 2016-11-07
Ratunek + Chojnik + JBC + Gross-Iser – wspólny mianownik? Mijające krajobrazy Ziemi Jeleniogórskiej
Krzysztof Tęcza, Joanna Broniarczyk, Janusz Skowroński, Andrzej Ciosański; brakuje Piotra Zamorskiego (fot. Anna Tęcza)
Przygotowując seminarium Mijające krajobrazy Ziemi Jeleniogórskiej, które odbyło się 22 października 2016 r. w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej uznałem, że oprócz omówienia nieznanych szerzej tematów warto podjąć też przewijający się nieustannie, a zarazem bardzo ważny dla ogółu. Jest nim bezpieczeństwo podczas wycieczek górskich. Zwróciłem się więc do prezesa Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mirosława Góreckiego aby pokazał, że można wyjść cało z opresji, kiedy się już nam przytrafi.
Pierwszym z prelegentów był zatem Piotr Zamorski – ratownik GOPR. Przybliżył zebranym na sali działanie bezpłatnej – co podkreślam – aplikacji RATUNEK. Przedstawił jakie daje korzyści zarówno nam, jak i ratownikom. Zaprosił wszystkich gości do pobrania aplikacji na swoje telefony komórkowe. Od tej pory nie muszą się obawiać, że kiedy stanie się coś złego na szlaku nikt nie pospieszy im z pomocą. Aplikacja działa nie tylko w górach. Daje wszystkim ratownikom możliwość namierzenia poszkodowanego z dokładnością do 3 metrów! Pozwala więc ominąć fazę lokalizowania, która zazwyczaj trwa najdłużej, a dzięki temu ratunek przychodzi dużo prędzej. Nie muszę chyba tłumaczyć, że szybkie odnalezienie poszkodowanego zwiększa szanse na ocalenie zdrowia i życia, a przy okazji w znakomity sposób zmniejsza koszt akcji ratunkowej.
Drugi z seminarzystów, Andrzej Ciosański – kapitan zamku Chojnik, opowiedział o odkryciach dokonanych ostatnio przez archeologów prowadzących prace we warowni. Owocem ich było m.in. cofnięcie kalendarza zamku. Na razie są to wstępne wnioski, a na konkrety musimy poczekać.
Joanna Broniarczyk, na co dzień zajmująca się wraz z zespołem powiększaniem zbiorów Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, przybliżyła historię tej instytucji. A jest to jedna z pierwszych, jakie powstały w naszej części Europy. Posiada jeden z największych zbiorów w całym państwie. JBC w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia.
Ja zaś przybliżyłem zgromadzonym historię kamiennych obiektów dawnego prawa znajdujących się w Jeleniej Górze. Starałem się odpowiedzieć na pytania dlaczego powstały, komu służyły i jakie okoliczności przyczyniły się do ich usytuowania. Wielu z nas są one doskonale znane – to krzyże zwane pokutnymi (albo pojednania), pręgierze i szubienice.
Ostatni wykład wygłosił Janusz Skowroński – znany tropiciel zagadek z przeszłości, autor wielu poczytnych książek. Opowiedział o miejscowości Wielka Izera, która w co najmniej dziwnych okolicznościach zniknęła, nie tylko z mapy, ale rzeczywiście przestała istnieć w terenie. Do dziś nie ma przekonującego wytłumaczenia co się stało w pierwszych dekadach po drugiej wojnie światowej, co doprowadziło do upadku wsi. Faktem jest za to, że z niemal pół setki domów ostał się tylko jeden.
Wykład był na tyle interesujący, że do autora ustawiła się kolejka chętnych do nabycia jego najnowszej książki poświęconej temu właśnie tematowi.
Janusz Turakiewicz odbiera z rąk Krzysztofa Tęczy, Przewodniczącego Krajowego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa, legitymację Instruktora Krajoznawstwa Regionu (fot. Anna Tęcza)
Spotkanie w Książnicy Karkonoskiej wykorzystałem do wręczenia w imieniu Komisji Krajoznawczej ZG PTTK legitymacji Instruktora Krajoznawstwa Regionu Januszowi Turakiewiczowi. Jego dotychczasowa działalność w propagowaniu krajoznawstwa jest już bardzo widoczna. Mamy w gronie kolejnego działacza pomagającego w tropieniu ciekawych miejsc i przekazywaniu o nich wiadomości szerokiej publiczności.
VI Ogólnopolskie seminarium Mijające krajobrazy Ziemi Jeleniogórskiej było kolejną edycją cyklu spotkań organizowanych w całej Polsce. Idea ich zwoływania zaświeciła w 2010 roku, po olsztyńskim Kongresie Krajoznawstwa Polskiego, odbywającym się co 10 lat z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Seminaria organizowane przez Komisję Krajoznawczą Oddziału PTTK SUDETY ZACHODNIE w Jeleniej Górze cieszą są najczęstsze w Polsce. Do tej pory odbyło się ich sześć w Jeleniej Górze, a ponadto we Wleniu, w Kowarach, w Lubaniu oraz w Żarach i Łęknicy.
Przygotowanie seminariów aktywnie wspierają: Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu, Książnica Karkonoska, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Miasto Jelenia Góra.
Tagi: · GOPR · zamek · zabytek
Linki: · Jeleniogórskie owoce ogólnopolskiego cyklu · Krajobrazy przeminęły · Śląski geniusz
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl