Napisany: 2016-11-28
Wystawa pocztówek Oskara Keila w Muzeum Karkonoskim
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprosiło 17 listopada 2016 roku na wernisaż wystawy Oskar Adam Keil (1856-1936) przedsiębiorca i wydawca. Ekspozycja prezentuje kilkaset widokówek z przełomu XIX i XX w. ukazujących sudecko-śląski krajobraz i jego atrakcje (nie tylko) turystyczne. Dokładny opis, także w języku polskim, pomaga rozpoznać obiekty przedstawione na kartkach. Niektórzy widzowie wyrażali zaskoczenie – przez stulecie niejeden budynek, a nawet góra zmieniły wygląd.
Wystawę otworzyła Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Informacje o zbiorach przybliżył Robert Wysocki, kierownik zbiorów historycznych muzeum (fot. K. Tęcza)
Oskar Keil przybył do Jagniątkowa na początku 1885 roku. Widoki jakie tu zastał tak mu się spodobały, że pozostał tu na stałe. Także po śmierci w roku 1936 – na cmentarzu w Jeleniej Górze.
Prowadził zakład galanterii drewnianej, w którym powstawały: zabawki, wyroby snycerskie, artykuły dla domu i ogrodu oraz pamiątki dla turystów. W 1894 roku rozszerzył asortyment budując drukarnię litograficzną i zakładając Drukarnię i Wydawnictwo Litografii Artystycznej Oskara Keila.
Przedsiębiorca wydawał i sprzedawał widokówki zachwalające piękno otoczenia. Wiele z nich wybiegało daleko poza aktualną rzeczywistość. Były to modne pod koniec XIX stulecia wizje przyszłości. Przedstawiały cywilizowanie gór. Niektóre z futurystycznych projekcji z czasem się materializowały. Na szczęście tylko niektóre.
Niektóre pocztówki okraszone są humorystycznymi scenami, czasem nieco absurdalnymi, do dziś wywołującymi uśmiech.
Tagi: · wystawa · wydarzenia kulturalne
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl